Jej debiutancka książka "To nie nasza wina" to zapis rozmów autorki z jedenaścioma osobami, które dorastały w domach dziecka. Choć doświadczenia z pobytu w placówkach były wspólnym mianownikiem tych historii, każda z nich jest wyjątkowa i poruszająca.
[FOTORELACJA]10183[/FOTORELACJA]
Książka ukazuje rozmowy z ludźmi o różnym wieku i z różnych placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy dzielą się szczerze i otwarcie swoimi losami, w tym także trudnymi i bolesnymi tematami, takimi jak przemoc domowa, molestowanie czy stany depresyjne.
Wbrew trudnej historii, bohaterowie książki radzą sobie w życiu, choć nie zawsze bywało łatwo. Większość z nich założyła własne rodziny, część ukończyła studia wyższe, a niemal wszyscy mają pracę. Niemniej jednak, przeszłość ich dzieciństwa i młodości wciąż jest obecna. Ich opowieści stanowią doskonały dowód na to, jak ważne jest wsparcie osób, które spotykamy na swojej drodze, i jaką siłę potrafimy odnaleźć w sobie.
Książka Moniki Tadry, która zgromadziła historie "tych, którzy przetrwali", ma dać nam wszystkim wiele do myślenia. To uniwersalne opowieści o radzeniu sobie z kryzysem, o winie, wstydzie, o pokonywaniu sytuacji stygmatyzacji, o konfrontowaniu się z brakiem wsparcia w grupie i cierpieniu po odrzuceniu.
Ten zbiór historii ma być bodźcem do refleksji, zarówno nad sobą samymi jako jednostkami, jak i nad naszymi własnymi trudnościami, budowaniem relacji oraz funkcjonowaniem jako opiekunowie młodych ludzi. Przekonuje nas, że nawet niewielki gest wsparcia może dać komuś pozbawionemu rodzicielskiego wsparcia nadzieję na lepszą przyszłość.
Monika Tadra, której strona internetowa www.swiatspotkan.pl jest już od kilku lat miejscem, gdzie zamieszcza zapisy swoich rozmów z wyjątkowymi gośćmi, takimi jak Agata Tuszyńska, Justyna Dąbrowska, Joanna Heidtman, Marcin Kydryński i Mikołaj Grynberg. Na stronie można znaleźć blisko trzydzieści zapisanych spotkań.
Autorka jest zwolenniczką dialogu i najbardziej interesuje ją człowiek. Jej życie jest pełne miłości, szczególnie do spokojnego życia, które pozwala jej cieszyć się otoczeniem przyrody. Ceni sobie przede
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz