Zamknij

Jagoda jako symbol lokalnej tożsamości - relacja z Bukowskich Jagodzianek (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 19:54, 06.07.2025 Aktualizacja: 20:39, 06.07.2025
Skomentuj Jagoda jako symbol lokalnej tożsamości - relacja z Bukowskich Jagodzianek Jagoda jako symbol lokalnej tożsamości - relacja z Bukowskich Jagodzianek

[REAKCJA_LAPKI]UNKNOWN[/REAKCJA_LAPKI]

Już po raz kolejny mieszkańcy Bukowej i okolic przeżyli niezwykłe wydarzenie – Bukowskie Jagodzianki, które odbyły się 6 lipca przy placu remizy OSP. To wyjątkowe święto tradycji ludowej, które ma na celu kultywowanie podbłgorajskiej kultury, podtrzymanie zwyczajów i integrację lokalnej społeczności. Impreza ta stanowi nie tylko okazję do degustacji regionalnych potraw, ale także do wspólnej zabawy, prezentacji artystycznej i promocji dziedzictwa kulinarnego i kulturowego.

Kultywowanie tradycji i promocja kultury ludowej

Jak podkreślał Jacek Haraf, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Bukowskie Jagodzianki mają na celu nie tylko rozrywkę, ale przede wszystkim pielęgnowanie tradycji ludowych: zwyczajów, przyśpiewek, potraw i obrzędów. - Nie ma nic chyba wspanialszego jak nasza właśnie ta tradycja oparta na ludowych zwyczajach, ludowych przyśpiewkach, ludowych potrawach. Staramy się promować tego typu imprezy, bo z nich wyrośliśmy i to jest sedno naszej kultury, naszej historii - tłumaczył Haraf.

[FOTORELACJANOWA]13486[/FOTORELACJANOWA]

Bukowa, położona wśród lasów sosnowych, od zawsze związana była z naturą i zbieractwem runa leśnego – jagód, grzybów czy żurawiny. To właśnie od pokoleń mieszkańcy tej okolicy pielęgnują tradycje zbierania darów lasu, które stały się nieodłącznym elementem lokalnej tożsamości.

Zaangażowanie społeczności i tradycje pokoleniowe

Wójt gminy Biłgoraj, Dariusz Świerczyński, podkreślił, że mieszkańcy Bukowej są wzorem do naśladowania jeśli chodzi o pracowitość i zaangażowanie w organizację wydarzenia. - Od wielu lat mieszkańcy własnoręcznie zbierają jagody, przygotowują wypieki i smakołyki, które potem można degustować. To świadectwo ich żywego ducha, chęci zachowania tradycji i dzielenia się nią z kolejnymi pokoleniami - mówił wójt. Przygotowania do imprezy trwają od dwóch tygodni, a ich efektem jest prawdziwy festyn smaków i kultur.

Regionalne specjały i kulinarne tradycje

Na Bukowskich Jagodziankach nie zabrakło regionalnych przysmaków. Organizatorzy przygotowali kilka tysięcy bułeczek i pierogów z jagodami, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wśród słodkości można było skosztować serników, babeczek, konfitur, soków i nalewek z jagód, a także różnych potraw z lokalnych składników.

Motywem przewodnim była oczywiście jagoda, obecna nie tylko w potrawach, ale także w konkursach na najlepszą potrawę jagodową i modę jagodową. Dekoracje, konkursy i stoiska regionalne podkreślały wagę tego owocu dla kultury i życia mieszkańców Bukowej.

Program artystyczny i atrakcje dla każdego

Bukowskie Jagodzianki to nie tylko kulinarne doznania, ale także bogaty program artystyczny. Na scenie wystąpili lokalni artyści, zespoły śpiewacze, a także grupy folklorystyczne z Biłgoraja. Publiczność mogła podziwiać koncerty zespołów takich jak „Beskidzcy Zbóje”, „Hajda Banda”, „Dzionsuo”, a wieczorem bawić się przy muzyce DJ-a Alex’a.

Dla najmłodszych przygotowano atrakcje takie jak zabawy z animatorem, darmowe dmuchańce i konkursy, które zapewniły dobrą zabawę dla całej rodziny.

[ZT]54394[/ZT]

Tradycja i kultura

Bukowskie Jagodzianki to wydarzenie, które od lat stanowi ważny element lokalnego kalendarza kulturalnego. To nie tylko okazja do degustacji regionalnych potraw, ale przede wszystkim święto wspólnoty, tradycji i dziedzictwa. Zaangażowanie mieszkańców, ich praca i pasja sprawiają, że ta impreza cieszy się dużym uznaniem i przyciąga coraz więcej gości z okolic.

Organizacja takich wydarzeń jest dowodem na to, że pielęgnowanie tradycji ludowych ma głęboki sens i przyczynia się do budowania więzi społecznych, promocji kultury oraz dumy z lokalnej tożsamości.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.

obywatel

13:25, 2025-07-06

Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)

kto to jest?

a kto to macha?

13:06, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?

Colt

12:59, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.

Pomnik

08:01, 2025-07-06

0%