Historię tamtych wydarzeń przypomniała Wiesława Kubów, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że Łukowa jest jedną z 89 wsi powiatu biłgorajskiego, które doświadczyły okrutnego wysiedlenia przez Niemców i Ukraińców. W wyniku tej tragedii około 95 procent mieszkańców zostało wywiezionych do niemieckich obozów zagłady lub zmuszonych do pracy przymusowej na terenie III Rzeszy. Po dwóch latach powrócili do opustoszałych domów, które zostały splądrowane i zniszczone. Domy, szyby i dorobek życia zostały zniszczone, a mieszkańcy musieli zmierzyć się z głęboką traumą.
[FOTORELACJANOWA]13493[/FOTORELACJANOWA]
Wiesława Kubów podkreśliła, że w dzisiejszych czasach pamięć o tych wydarzeniach jest szczególnie ważna, zwłaszcza w kontekście obecnych konfliktów na granicy Polski z Ukrainą. - To, co się działo 82 lata temu, jest dla nas ostrzeżeniem i lekcją, którą powinniśmy przekazywać kolejnym pokoleniom - mówiła. W jej ocenie, dokumentacja, wydania specjalne lokalnych gazet, relacje świadków oraz archiwalne zdjęcia i dokumenty są niezwykle cenne dla zachowania pamięci.
Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w kościele parafialnym w Łukowej, podczas której modlono się za wysiedlonych i pomordowanych mieszkańców. Po liturgii, przy pomniku upamiętniającym miejsce wywózki, złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach udział wzięli licznie zgromadzeni mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz poczty sztandarowe i młodzież szkolna.
Stanisław Kozyra, wójt gminy Łukowa, przypomniał, że wydarzenia z lipca 1943 roku pozostawiły trwały ślad w pamięci społeczności lokalnej. - Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych, którzy zostali wysiedleni, pomordowani lub zginęli podczas pacyfikacji. To nasza historyczna lekcja, którą musimy przekazywać młodszym pokoleniom - podkreślił. Według jego słów, podczas akcji wysiedlono 490 rodzin, co przekłada się na ponad 2 tysiące mieszkańców. Wśród nich zginęło 51 osób, a reszta ukrywała się w lasach lub wsparła miejscowe oddziały partyzanckie.
Obchody rocznicy pacyfikacji Łukowej są nie tylko wyrazem pamięci, lecz także wołaniem o pokój i bezpieczeństwo. W słowach organizatorów wybrzmiewa głęboka nadzieja, że takie tragiczne wydarzenia nigdy już nie powtórzą się na naszych ziemiach. To obowiązek każdego z nas, by chronić dziedzictwo i przekazywać je kolejnym pokoleniom, ucząc szacunku, tolerancji i pokoju.
[ZT]54407[/ZT]
Podsumowując, 82. rocznica pacyfikacji Łukowej to nie tylko wspomnienie tragedii, ale również przypomnienie o konieczności pielęgnowania pamięci i edukacji historycznej. To nasza wspólna odpowiedzialność, aby pamięć o ofiarach była żywa, a przesłanie o pokoju i pojednaniu - aktualne na kolejne pokolenia.
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz