Zamknij

82. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Nowego – pamięć, patriotyzm i edukacja (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 19:36, 06.07.2025 Aktualizacja: 21:49, 06.07.2025
Skomentuj 82. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Nowego – pamięć, patriotyzm i edukacja 82. rocznica pacyfikacji Majdanu Starego i Nowego – pamięć, patriotyzm i edukacja

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

6 lipca społeczność gminy Księżpol uczciła 82. rocznicę tragicznych wydarzeń pacyfikacji Majdanu Starego i Nowego, które na zawsze wpisały się w lokalną historię i pamięć mieszkańców.

Uroczystości zorganizowane przez Wójta gminy Księżpol, parafię św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Gminny Ośrodek Kultury w Księżpolu były okazją do refleksji nad przeszłością, oddania hołdu ofiarom oraz przekazania młodemu pokoleniu wartości patriotycznych.

Pamięć o tragicznych wydarzeniach

Co roku na początku lipca mieszkańcy gminy Księżpol uczestniczą w uroczystych obchodach upamiętniających pacyfikację mieszkańców Majdanu Starego, Nowego i Lipowca. Natalia Kyc, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, podkreślała, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest naszym patriotycznym obowiązkiem. - Wydarzenia sprzed 82 lat przypominają nam o tragedii, która na zawsze zmieniła los wielu rodzin. Wiele osób nie przeżyło, a ich losy związane są z przesiedleniami i obozem koncentracyjnym w Majdanku. To nasza wspólna historia, którą musimy pamiętać i przekazywać kolejnym pokoleniom - mówiła.

[FOTORELACJANOWA]13485[/FOTORELACJANOWA]

Obchody obejmowały mszę świętą w intencji ofiar, składanie wieńców pod pomnikami oraz odwiedzanie miejsc pamięci, takich jak symboliczny pomnik na łąkach, upamiętniający egzekucje i kaźń mieszkańców. To wydarzenia, które na zawsze pozostaną w pamięci społeczności, przypominając o bestialstwie okupanta.

Edukacja i postawa patriotyczna

Barbara Banach, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Zofii Krawieckiej w Majdanie Starym, podkreślała, że ważne jest kształtowanie postaw patriotycznych u młodego pokolenia. - Chcemy, by młodzi wiedzieli, czym była tamta tragedia, by dbali o swoją ojczyznę i nie dopuścili do podobnych wydarzeń w przyszłości. Pamięć o ofiarach to nie tylko hołd, ale także nauka szlachetnych postaw i troski o wspólne dobro - zaznaczyła.

Mimo że rocznica przypada na okres wakacji, uczniowie biorą aktywny udział w uroczystościach, co świadczy o ich zaangażowaniu i świadomości historycznej.

[ZT]54402[/ZT]

Refleksje duchowe i historyczne

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej, której przewodniczył ks. proboszcz Adam Sobczak. W homilii ks. Kamil Kossak przypomniał o mrocznych chwilach tamtych lat, opisując brutalność i okrucieństwo niemieckich oprawców. - Spróbujmy wyobrazić sobie tamte chwile – płacz dzieci, zawodzenie kobiet, strzały i ogień. To była bestialska maszyna zagłady, która pochłonęła wielu naszych przodków - mówił duchowny. Podkreślił, że pamięć o tych wydarzeniach jest naszym obowiązkiem, aby nie zapomnieć i nie dopuścić, by podobne tragedie się powtórzyły.

Ks. Kossak zaznaczył, że pamięć nie powinna służyć zemście, lecz budowaniu szlachetnych postaw i przekazywaniu prawdy o historii. - Nie wolno przemilczać tego, co się wydarzyło. Musimy mówić głośno i wyraźnie o ofiarach i katach, aby ta prawda nie zginęła w mrokach dziejów - dodał.

[ZT]53587[/ZT]

Wspomnienie świadków

W uroczystościach głos zabrał także Jan Kowal, „Biłgorajczyk”, który jako dziecko przeżył pacyfikację Majdanu Starego i pobyt w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jego słowa były poruszającym przypomnieniem o losach ofiar i konieczności zachowania pamięci.

Na zakończenie uczestnicy złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikami, oddając hołd wszystkim, którzy stracili życie podczas tamtych dramatycznych wydarzeń.

Pamięć

Obchody 82. rocznicy pacyfikacji Majdanu Starego i Nowego przypomniały o tragedii sprzed lat, podkreśliły znaczenie pamięci historycznej i edukacji patriotycznej.

Pacyfikacja wsi Majdan Stary to był masowy mord na ludności cywilnej, połączony z niszczeniem mienia, dokonany przez okupantów niemieckich 3 lipca 1943 roku we wsi Majdan Stary. Był to element szerszej akcji pacyfikacyjno-wysiedleńczej prowadzonej przez Niemców na terenie powiatu biłgorajskiego. Oddziały SS wsparte przez Ukraińców z SS Galizien spaliły wieś i zamordowały 75 mieszkańców, w tym kobiety i dzieci.

[ALERT]1751823398863[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

HerpHerp

0 0

Trochę to...dziwne, że tekst pod nagłówkiem ,,Pamięć", mówi o pamięci historycznej, o edukacji historycznej, a...zawęża opis i podaje liczbę ofiar tylko dotyczącą Majdanu Starego.Bo przecież obchodziliśmy rocznicę pacyfikacji również Majdanu Nowego z 24.06. gdzie zginęło od 28 do 36 osób oraz Lipowca.Więc...pamięć.historyczna...edukacja???To jakiś żart.Chyba że to napisała sztuczna inteligencja.Tekst na zaliczenie .Kto był, co powiedział...a o historii po łebkach, o ofiarach też.Przykre to dzisiejsze dziennikarstwo.

22:05, 06.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.

obywatel

13:25, 2025-07-06

Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)

kto to jest?

a kto to macha?

13:06, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?

Colt

12:59, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.

Pomnik

08:01, 2025-07-06

0%