Zamknij

Warsztaty tańca ludowego (FOTO)

23:19, 17.11.2018
Skomentuj
Grupa Folklorystyczna "Pokolenia" zorganizowała w Biłgoraju warsztaty tańca ludowego. Wśród prowadzących znalazł się m. in. tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze czy dyrektor Zespołu Tańca Ludowego UMCS. "Na tapetę wzięto tańce krakowiaków wschodnich i tańce chełmskie.

Grupa Folklorystyczna "Pokolenia" to osoby dorosłe, mieszkańcy Biłgoraja i okolic, którzy po ukończeniu szkół, swoje życie rodzinne i zawodowe związali z Biłgorajem, a swój czas dla siebie realizują poprzez uprawianie tańca i śpiewu. Grupa działa w Biłgorajskim Centrum Kultury od 2012 roku. Zespół dużo koncertuje zarówno w mieście Biłgoraju jak i za granicą. Grupa otwarta jest na nowych tancerzy, którzy chcą włączyć się w podtrzymywanie tradycji naszych tańców ludowych. Obecnie dzieli się na dwie grupy, tancerzy zaawansowanych i początkujących. Założycielem i choreografem zespołu jest Anna Iskra. Grupa nieustannie się rozwija, stąd m. in. warsztaty ze specjalistami.

-Zainteresowanie tańcem ludowym przeżywa w ostatnich latach swój renesans, działa - choćby w rejonie lubelskim - wiele bardzo dobrych zespołów. To cieszy, bo obok tańca kultywowana jest polska tradycja stroju, przyśpiewek, muzyki. Ta różnorodność tańców i tego co się z tańcem wiąże pokazuje bogactwo naszych wsi i miast, naszej kultury, która tam wyrosła - zaznacza dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego UMSC w Lublinie, Lech Leszczyński.

Paradoksalnie - jak uważa tancerz Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze oraz choreograf, Piotr Zalipski - mimo szykan ze strony zaborców, w tańcu i polskiej muzyce przetrwała polskość i dziś na tle Europy nasze tance ludowe są czymś wyjątkowym. -Język polski przetrwał w śpiewie i muzyce, a to wiązało się nierozerwalnie z tańcem. Dziś patrząc na kraje zachodnie Europy, nie znajdziemy tam aż tylu zespołów folklorystycznych kultywujących narodowe tradycje tańca, ile jest w Polsce. Tam folklor taneczny zanik, u nas kultywowany jest cały zaś i bardzo ceniony - zaznacza.

Satysfakcji z pracy w Grupie Folklorystycznej "Pokolenia" nie kryją jej członkowie. -Sami czerpiemy z nauki tańców i występów osobista przyjemność. mamy możliwość podróżowania po Polsce. Nie ma tu na myśli fizycznej podróży ale w sensie kulturowym, folklorystycznym . Poznajemy poszczególne regiony naszej Ojczyzny od środka. Przy okazji nauki tańca uczymy się nowych melodii, tekstów zagłębiając się w naszej kulturze - zaznacza tańcerz "Pokoleń", Tomasz Karolczak.

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.

obywatel

13:25, 2025-07-06

Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)

kto to jest?

a kto to macha?

13:06, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?

Colt

12:59, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.

Pomnik

08:01, 2025-07-06

0%