Jak wyjaśnia dyrektor szkoły w Majdanie Starym, Irena Szmołda "Wieczornica" to przede wszystkim wspólnotowe międzypokoleniowego świętowanie. -To przy udziale bliskich i zaproszonych gości ma szczególny wymiar. Uczymy się nawzajem wspólnotowego świętowania i przezywania wielkich rocznic i ważnych uroczystości - dodaje.
-To wydarzenie to podróż "pociągiem historii" przez dzieje Polski. Nasz pociąg zatrzymuje się na różnych stacjach, są to stacje niewola, dążenia niepodległościowe, powstania narodowe, wielcy Polacy czy przystanek niepodległość - informuje współorganizatorka przedsięwzięcia, Hanna Sobaszek.
Mieszkańcy Majdanu Starego sa bardzo mocno związani z walką o wolność. Miejscowość ta zasłużona jest w procesie walki o suwerenność naszej Ojczyzny. Tylko w okresie II wojny światowej przyszło im zapłacić wysoką cenę za przywiązanie do tradycji i nieugiętość wpisaną w charakter Polaków. -Nie ma takiej rodziny, której nie dotknęły by represje niemieckiego okupanta, która nie straciłaby bliskich w pacyfikacji wsi, czy której bliscy nie polegli by w walkach partyzanckich - zauważa z kolei ks. Adrian Borowski.
Podczas wieczornicy zaprezentowały się dzieci i młodzież, prezentując wiersze i pieśni patriotyczne i niepodległościowe.
/bilgoraj.com.pl/
iękne07:05, 10.11.2018
Oto przykład jak mała społeczność szkolna wraz z nauczycielami upamiętnia wyjątkową rocznicę w historii Ojczyzny
n11:48, 11.11.2018
Sam artykuł by nie wystarczył trzeba się komentarzem dowartościować cały Majdan.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06