Pamiątkowa tablica umieszczona została w przedsionku świątyni. Sfinansowana została przez darczyńcę, który pragnie zachować anonimowość. Uroczystego poświęcenia i odsłonięcia tablicy dokonał biskup pomocniczy Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej, ksiądz Mariusz Leszczyński. -Boże obdarz wieczną nagrodą nieśmiertelności i chwały wszystkich naszych bohaterów narodowych, minione pokolenia, które walczyły o wolność, która dzisiaj się cieszymy, którą otrzymaliśmy w darze. Módlmy się za tych wszystkich, którzy w trudnych chwilach narodowych dziejów, zwłaszcza w okresie niewoli narodowej strzegli prawdy i mądrości w sercach wszystkich Polaków, a zwłaszcza młodego pokolenia dzieci i młodzieży. Spraw, abyśmy upamiętniając w kamieniu ich imiona na ziemi mogli się radować ze spotkania z nimi w Twoim Domu, nie ręka ludzą zbudowanym, przez Chrystusa Pana Naszego. Amen - modlił się ksiądz biskup.
-To wyjątkowa chwila - mówił podczas uroczystości ks. dziekan Witold Batycki. Proboszcz parafii św. Marii Magdaleny przypomniał, że świątynia jest świadkiem rodzącej się po 123 latach niewoli, suwerenności Polski, budowania bytu państwowego i Cudem nad Wisłą. -Jest tu w prezbiterium kamień węgielny święcony przez biskupa lubelskiego Fulmana i z tym kamieniem, w sposób symboliczny - chodź dzieli ich 100 lat - łączy się kamień, który dziś w kruchcie kościelnej upamiętnia tych, którzy wznosili tę świątynię w duchu umiłowania Boga i Ojczyzny - dodał ks. Batycki.
Przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci
Narodowej, Henryk Grabias podkreślał, że tablica ma być uhonorowaniem
wszystkich, którzy wielkim wysiłkiem i oddaniem wznieśli kościół św.
Marii Magdaleny.-To rzesze osób, których wszystkich imion pewnie nigdy nie poznamy. Każdy włożył we wznoszenie tej świątyni swoją cegiełkę, naszym zamiarem jest uczczenie ich pamięci i przekaz dla kolejnych pokoleń podtrzymujcie te pamięć - zaznacza Grabias. Biłgorajska świątynia poświęcona św. Marii Magdaleny wpisała się nie tylko w historie tej części naszej Ojczyzny, ale także konkretnych osób. Tak jest w przypadku m. in. Burmistrza Janusza Rosłan. -Od babci, od mamy wiem, że dziadek mój również budował ten kościół. Moi rodzice w tej świątyni zawierali związek małżeński, a ja również. dlatego kościół ten ma dla mnie sentymentalne, osobiste znaczenie - przyznał włodarz Miasta.
Przypomnijmy, w lipcu br. członkowie Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej w Biłgoraju przygotowali wystawę poświęconą budowniczym kościoła św. Marii Magdaleny. Informowaliśmy o tym Państwa w artykule Budowniczowie kościoła św. Marii Magdaleny na specjalnej wystawie.
-Jest to okazja do podkreślenia ogromnego wysiłku naszych przodków, którzy w zrywach narodowych starali się odzyskać wolność. My musimy pamiętać jaka nasza wolność ceną została wykupiona. Stąd to nasze świętowanie i przypominanie, że wolność jest nie jest dana, a zadana i co dzień musi być umacniania - zauważa Starosta Biłgorajski, Kazimierz Paterak.
/bilgoraj.com.pl/
anfred20:54, 09.11.2018
ale obłuda. Jeszcze po wyborach Schodziński i Rosłan UŚWIADAMIAJĄ ... SZOK
odatnik22:23, 09.11.2018
Warszawa i Biłgoraj mają syndrom helsiński, w pierwszym wybierają człowieka, który ich poniża, kombinuje i robi swoje interesy a w drugim identycznie tylko, że na szczeblu regionalnym. Jak widać stare komuchy są bardziej zmobilizowani niż młodzież- w końcu wszyscy wyjechali za granicę. Uniwersytet Trzeciego Wieku rządzi- Brawo. Teraz się nie dziwcie, że na obchodach Biłgoraja jest taka żenada- ale to tylko taki chwytliwy przykaład. Panie Rosłan, czekamy na osiedla :) Pejsowi pewnie trzymali kciuki, szlak kultur czeka na rozwój. Wasze ulice nasze kamienice- Biłgoraj czeka :) Brawo Biłgoraj, Brawo wyborcy
ilk14:42, 10.11.2018
No tak, gdybym to ja napisał tekst jak ci poniżej, to mój wpis zniknął by w ciągu kilku minut, albo nie ukazał by się wcale. Czyż to nie jest obłuda? No to róbta tak dalej... :(I)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06