Zamknij

XXI Festiwal Pieśni Maryjnych (FOTO, WYNIKI)

20:39, 07.08.2016
Skomentuj
Na Polanie Dąbrowa między Aleksandrowem, a Góreckiem Kościelnym odbyła się XXI edycja popularnego i znanego w Regionie Festiwalu Pieśni Maryjnych dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych, który zainicjował ks. Tadeusz Sochan, proboszcz w Górecku Kościelnym. Tegoroczna edycja była wyjątkowa.

Festiwal miał się nie odbyć, ponieważ w drugiej połowie sierpnia br. ks. Tadeusz Sochan przechodzi na emeryturę i w związku z tym nie podjął się organizacji. Władze samorządowe Powiatu Biłgorajskiego i Gminy Aleksandrów uznały jednak, że Festiwal jest zbyt dużym i poważnym wydarzeniem by przestać jego organizacji. Tegoroczna edycja jest także formą podziękowania księdzu Sochanowi za 17 lat pracy i posługi na Ziemi Biłgorajskiej. Z 1 września 2016 roku, ks. Tadeusz Sochan zamieszka jako rezydent przy parafii św. Józefa w Tomaszowie Lubelskim.



Do zorganizowanego 7 sierpnia br. Festiwalu zgłosiło się ponad 30 zespołów ludowych i chórów. Organizatorzy do występów zaakceptowali 30 zgłoszeń. Festiwalowe przesłuchania poprzedziła Msza święta dziękczynna za posługę księdza Sochana, za zespoły, które wystąpiły w kolejnych edycjach Festiwalu i organizatorów oraz dobroczyńców Festiwalu. Mszy świętej przewodniczył ks. Tadeusz Sochan, współcelebransem był ks. Andrzej Niedużak dyrektor domu księdza seniora w Biłgoraju. -Dziś w tej Mszy świętej chcę dziękować Panu Bogu za Jego łaskę, za dar Festiwalu, za osoby zaangażowane w jego przygotowanie, za wszystkie zespoły, za ludzi wielkiego serca i za pogodę, która naszemu śpiewaniu ku chwale Boga i Maryi zawsze nam towarzyszyła - mówił podczas Eucharystii ks. Tadeusz Sochan.



W homilii, ks. Andrzej Niedużak, zwrócił uwagę zebranych na dary Boże w postaci piękna otaczającej nas przyrody, kultury i tradycji, która przez lata na Biłgorajskiej Ziemi wyrosła. -Przez Maryję nam bliżej do Boga, to nasza Matka. Oręduje za nami, opiekuje się nami i niczego swym dzieciom nie odmawia. Łatwiej jest Jej wyśpiewać troski, bóle i żale, a także radości i swe poświecenie. Przez nią chcemy dotrzeć do Boga. Przez nasz śpiew, ten festiwalowy chcemy się modlić i wielbić Boga. Dziś nie tylko śpiewajmy Maryi, nie tylko pokazujmy swą kulturę, ale śpiewem chciejmy się modlić - apelował kaznodzieja.



W podziękowaniu za posługę księdza Sochana wspólnie z zebranymi wiernymi uczestniczyli posłowie na Sejm RP Agata Borowiec i Piotr Olszówka, Starosta Biłgorajski Marian Tokarski, Wójt Gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały, Wojewodę Lubelskiego reprezentował Andrzej Szarlip sekretarz gabinetu Wojewody oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. -Dziś chcemy za poświęcenie i prace podziękować księdzu Tadeuszowi Sochanowi, gdyby nie on nie byłoby Festiwalu. Kiedyś na spotkaniu w gabinecie u Starosty Mariana Tokarskiego stwierdziliśmy, że nie można zmarnować tradycji Festiwalu. Festiwal musi trwać, jako swoiste utrwalenie dotychczasowej historii śpiewania ku czci Maryi. Myślę, że wszyscy się zgodzą, że ksiądz Tadeusz będzie honorowym dyrektorem Festiwalu - mówił do zebranych Wójt Józef Henryk Biały. Wójt Aleksandrowa zapewniał także, że w przyszłym roku i w latach kolejnych Festiwal będzie kontynuowany.



Za wkład w rozwój kultury i jej podtrzymywanie oraz wytężona posługę na Ziemi Biłgorajskiej księdzu Sochanowi dziękował także Starosta Biłgorajski. -Księże Tadeuszu, Festiwal, który ksiądz zorganizował, rozwija się z roku na rok gromadząc liczną rzeszę słuchaczy, pobudza i aktywizuje zespoły już istniejące zachęca do organizacji te zespoły, które przeżywają kryzys. Festiwal rozsławia naszą Ziemię poprzez obecność zespołów, gwiazd czy kamer Telewizji Polskiej. Serdecznie dziękuję za to dobro, proszę przyjąć wyrazy szacunku i niech Bóg błogosławi na kolejny etap życia - mówił Marian Tokarski.

Przed publicznością wystąpiło 30 zespołów z całego Regionu, każdy zespół - zgodnie z regulaminem festiwalowym - wykonał dwa utwory, jedne o tematyce religijnej związany z osobą Maryi, drugi wg. uznania zespołu jako podziękowanie dla ks. Tadeusza Sochana.



Każdy zespół otrzymał gratyfikację finansową za występ, a pierwsze trzy miejsca zajęli:
I miejsce - Chór "Arion" ze Świdnika;
II miejsce - Zespół "Zagórzanki" z Łuszczacza;
III miejsce - Zespół "Wójtowianie" z Krasnobrodu.



Na zakończenie odbył się koncert muzyki operetkowej i operowej oraz światowych szlagierów pt. "Od Strauss do Presleya".

/bilgoraj.com.pl/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

anan

0 0

Olszówka ale ma brzuch a gdzie praca dla ludzi z plakatów i obietnice wyborcze ?

21:52, 07.08.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nnnn

0 0

a te osły tylko na tapetę i do pierwszych rzędów się pchają, ale cóż oni innego potrafią

06:09, 08.08.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ffff

0 0

jan twoja borowcowa jest nie inna no poza tym że nie ma dużego brzucha

06:11, 08.08.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

okooko

0 0

Patrząc na naszych posłów nie wiem czy śmiać sie czy płakać ....

09:51, 08.08.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

arvarv

0 0

Play inmfvoatire for me, Mr. internet writer.

22:14, 17.08.2016
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.

obywatel

13:25, 2025-07-06

Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)

kto to jest?

a kto to macha?

13:06, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?

Colt

12:59, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.

Pomnik

08:01, 2025-07-06

0%