Zamknij

Tak wyglądają szopki w kościołach Ziemi Biłgorajskiej (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 12:45, 25.12.2023 Aktualizacja: 11:43, 27.12.2023
Skomentuj Tak wyglądają szopki w kościołąch Ziemi Biłgorajskiej Tak wyglądają szopki w kościołąch Ziemi Biłgorajskiej
  • Szopki bożonarodzeniowe są nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia.

  • To makiety lub dioramy ukazujące miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Chociaż wygląd szopek może się różnić, zazwyczaj przedstawiają stajnię, jaskinię lub grotę, w której narodził się Jezus.

Głównym elementem szopki jest oczywiście Święta Rodzina, czyli małe Dzieciątko Jezus, Maryja i św. Józef. Przyjmuje się, że Jezus narodził się w ubóstwie, dlatego szopki często są skromne i naturalne. Oprócz Świętej Rodziny, w szopkach można również zobaczyć postacie innych ważnych postaci związanych z narodzeniem Jezusa. Należą do nich pasterze, którzy jako pierwsi usłyszeli o narodzinach Mesjasza, oraz Trzej Mędrcy, którzy podążali za Gwiazdą Betlejemską.

[FOTORELACJA]10345[/FOTORELACJA]

Często szopki polskie zawierają również postacie zwierząt. Najczęściej są to bydło, wół, osioł i owce. Ich obecność symbolizuje pokorę i prostotę, w jakiej przyszedł na świat Jezus.

Tradycja szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza. Pierwsze sceny przedstawiające narodzenie Jezusa zaczęły się pojawiać w XII wieku. Jednak prawdziwy rozwój i popularność tego zwyczaju datują się na wieki późniejsze.

Początkowo szopki były tworzone jako mobilne teatrzyki kukiełkowe i były wystawiane przez przechodzących je aktorów w różnych miejscach. Stanowiły one formę uproszczonych jasełek, które były popularne zwłaszcza w wiejskich społecznościach. Z czasem szopki zaczęły stawać się bardziej statyczne i łatwiejsze do przenoszenia, aż w końcu zaczęto je umieszczać w domach lub kościołach.

Szopki bożonarodzeniowe mają swoje korzenie głównie we Włoszech, ale z czasem rozprzestrzeniły się na wiele innych krajów, w tym na Polskę. W Polsce tradycja szopek bożonarodzeniowych jest szczególnie silna. Wielu pasjonatów i twórców szopkarskich stara się rokrocznie tworzyć coraz bardziej imponujące i rozbudowane makiety. Szopki często są wystawiane w różnych konkursach i wystawach, gdzie przykuwają uwagę swoją pracy i pięknem.

Szopki bożonarodzeniowe mają nie tylko estetyczną wartość, ale również otwierają nasze oczy na prawdziwe znaczenie świąt Bożego Narodzenia. Przypominają nam o pokorze i prostocie, w jakiej narodził się Jezus oraz o tym, że święta powinny być celebracją miłości, pokoju i wspólnoty.

[ZT]39122[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%