Wiadomości z regionu

Zamknij
Samorząd Gminy Aleksandrów po raz kolejny udowadnia, jak skutecznie sięgać po zewnętrzne fundusze na rozwój lokalnej infrastruktury. Wniosek dotyczący kompleksowego zagospodarowania placu przy Urzędzie Gminy zyskał wysokie noty i został oficjalnie zatwierdzony do realizacji przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Dzięki temu centrum miejscowości zyska zupełnie nowe, reprezentacyjne oblicze.
Część powierzchni objętej majowym pożarem zostanie pozostawiona naturalnym procesom przyrodniczym, część będzie odbudowywana metodami zbliżonym naturze, a najbardziej zniszczone obszary zostaną odnowione poprzez połączenie naturalnych odnowień i sadzenia nowego pokolenia lasu. Takie są główne założenia Zasad postępowania na terenach objętych katastrofalnym pożarem w Nadleśnictwie Józefów wypracowanych wspólnie przez leśników, naukowców, przyrodników i przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za ochronę środowiska.
Tragiczny, majowy pożar Puszczy Solskiej przyniósł nie tylko ogromne straty w drzewostanie, ale też mocno nadszarpnął zasoby sprzętowe lokalnych służb ratowniczych. W poniedziałek, 22 czerwca 2026 roku, w Tereszpolu-Kukiełkach wykonano ważny krok w stronę odbudowy tych strat. Dzięki wsparciu Fundacji WWF Polska do rąk druhów z 20 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych trafiły fabrycznie nowe węże gaśnicze.
W niedzielę, 21 czerwca 2026 roku, Tarnogród zamienił się w tętniące życiem serce regionalnej kultury. Lokalne ulice oraz plac przy Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury (TOK) szczelnie wypełniły potężne, energetyczne dźwięki trąbek, saksofonów, klarnetów, tub i bębnów. Wszystko za sprawą V Kresowego Festiwalu Orkiestr Dętych, który po raz kolejny udowodnił, że muzyka orkiestrowa to potężna tradycja, wielka pasja i jedna wielka, międzypokoleniowa rodzina.
Przed nami weekend, który w unikalny sposób połączy bolesną, ale bohaterską pamięć o przeszłości ze współczesnymi wyzwaniami regionu. W dniach 27 i 28 czerwca 2026 roku Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy '44 zamieni się w tętniące życiem centrum edukacji historycznej. Dyrekcja placówki przygotowała dla odwiedzających niezwykle bogaty program: aż pięć różnorodnych wystaw, dwa spotkania autorskie oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej, które pozwolą dosłownie dotknąć dziejów.
Z poważnymi obrażeniami ciała do szpitala przewieziony został 47-latek, który dachował Skodą.
Malownicze Dyle po raz kolejny stały się regionalną stolicą folkloru, rzemiosła i dobrej zabawy. W niedzielę, 21 czerwca 2026 roku, odbył się tam Festiwal Sztuki Lokalnej „Biłgorajska Nuta”. To wyjątkowe spotkanie z kulturą ludową, sztuką oraz dawnymi obyczajami od lat przyciąga mieszkańców całego regionu, stanowiąc jedną z najważniejszych wizytówek kulturalnych gminy Biłgoraj.
Tradycja akademicka, która przed wiekami połączyła małą miejscowość w gminie Biszcza z jedną z najważniejszych uczelni w historii Polski, wciąż pozostaje żywa. W niedzielę, 21 czerwca 2026 roku, w Bukowinie odbyła się XVIII edycja Spotkań Akademickich. Tegoroczne wydarzenie miało charakter absolutnie unikalny, ponieważ splotło się z monumentalnym jubileuszem - 350-leciem poświęcenia tutejszego, zabytkowego kościółka filialnego pw. Ofiarowania NMP.
Niedziela, 21 czerwca 2026 roku, upłynęła na stadionie dawnego klubu BKS Albatros w Biszczy pod znakiem ryku syren, błyskawicznych akcji i głośnego dopingu kibiców. To właśnie tam odbyły się widowiskowe Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze jednostek OSP.
Roztoczańskie szlaki po raz kolejny przyciągnęły miłośników aktywnego wypoczynku i pięknych krajobrazów. W niedzielę, 21 czerwca 2026 roku, odbył się rajd rowerowy „Tour de Roztocze”, który zgromadził ponad 100 pasjonatów jazdy na dwóch kółkach. Uczestnicy wyruszyli z Biłgoraja, by wspólnie pokonać malowniczą pętlę i promować wyjątkowe walory turystyczne oraz historyczne naszego regionu.
Niewiele jest miejsc na mapie naszego regionu, które mogą poszczycić się tak długą, barwną i nierzadko dramatyczną historią. W niedzielę, 21 czerwca 2026 roku, wieś Czernięcin Poduchowny stała się centrum wyjątkowych uroczystości religijnych i kulturalnych. Miejscowa parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej świętowała monumentalny jubileusz 700-lecia swojego istnienia.
Niedziela, 21 czerwca 2026 roku, upłynęła w Biłgoraju pod znakiem niezwykłej, rodzinnej atmosfery i sportowej aktywności. Wszystko za sprawą III Rajdu Rowerowego dla Ojców i Dzieci, na który tatusiowie zabrali swoje pociechy, by wspólnie przemierzać malownicze zakątki regionu. Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia było biłgorajskie Stowarzyszenie „Tatowisko”, które od lat promuje mądre, zaangażowane ojcostwo i aktywny wypoczynek.
Pierwszy dzień święta Ziemi Biłgorajskiej przeszedł już do historii, ale wspomnienia niesamowitej energii, jaka przetoczyła się przez centrum miasta, pozostaną z nami na długo. Sobotni wieczór na letniej scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury (BCK) zakończył się spektakularnym, widowiskowym koncertem zespołu Brathanki. Ponadczasowe hity, folk-rockowy pazur i śpiewający wspólnie z muzykami tłum – to był idealny finał pierwszego dnia Dni Biłgoraja 2026.
Najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku to czas, w którym tradycja w najpiękniejszy sposób łączy się z naturą. W sobotę, 20 czerwca 2026 roku, malowniczy zalew Biszcza-Żary stał się sceną dla wyjątkowego widowiska plenerowego. Mieszkańcy gminy Biszcza oraz licznie przybyli goście wspólnie świętowali „Biszczańskie Sobótki”, czyli gminne obchody Nocy Świętojańskiej. Wydarzenie to udowodniło, że dawne słowiańskie obyczaje mają się w naszym regionie doskonale.
Natura, folklor i niezwykła energia młodego pokolenia - tak w skrócie można opisać to, co wydarzyło się w sobotę, 20 czerwca 2026 roku, w miejscowości Kucły (gmina Księżpol).

OSTATNIE KOMENTARZE