Po trzech latach znów przejść się można drewnianymi pomostami przy rzece Sopot. Na granicy powiatu biłgorajskiego i tomaszowskiego otwarto 29 kwietnia 2023 roku, wyremontowaną, bezpieczną i dostępną dla osób niepełnosprawnych ścieżkę przyrodniczą.
Od dziś można znów bezpiecznie odpocząć na Czartowym Polu. W rezerwacie znajdującym się na styku gmin Józefów i Susiec w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej oddano zmodernizowaną ścieżkę, która pozwala podziwiać uroki i walory tego malowniczego miejsca.
[FOTORELACJA]9074[/FOTORELACJA]
- Ścieżka przez okres około trzech lat była niedostępna dla turystów, ponieważ jej stan zagrażał bezpieczeństwu. Dzięki naszym zabiegom oraz wsparciu z gminy Susiec, dziś oddaliśmy do użytku wyremontowaną ścieżkę. Kilkaset metrów nowych drewniany pomostów, mostów i podejść kosztowało około 1 mln zł. 100 tys. zł to wsparcie z samorządu gminy Susiec - mówi Ryszard Teterycz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów.
Rezerwat przyrody Czartowe Pole to rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gmin Józefów (powiat biłgorajski) i Susiec (powiat tomaszowski). Leży w obrębie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.
Powołany został Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 21 lipca 1958 roku w sprawie uznania za rezerwat przyrody. Celem powołania było zachowanie przełomu i doliny roztoczańskiej rzeki Sopot. W akcie powołującym powierzchnia rezerwatu została określona na 63,71 ha. Dane nadleśnictwa podają jednak powierzchnię 80,07 ha.
Rezerwat położony jest na wysokości ok. 217–255 m n.p.m., a jego nazwa pochodzi od legendy związanej z objętą rezerwatem polaną, o której mówiono, że jeno czarci tam hasali.
[ZT]29769[/ZT]
- Urokliwe miejsce, rzeka Sopot. Jako Lasy Państwowe nie tylko wyremontowaliśmy ale powiększyliśmy tę ścieżkę, udostępniając turystom miejsce na odpoczynek i cieszenie się pięknem przyrody. Obok działalności gospodarczej w Lasach Państwowych, działamy także na polu edukacji i promocji turystyki. Chcemy i działać i działamy na rzecz społeczeństwa - podkreśla Andrzej Borowiec, dyrektor regionalny Lasów Państwowych w Lublinie.
W otwarciu zmodernizowanej ścieżki na Czartowym Polu uczestniczyła m.in. Małgorzata Kurantowicz. - Miejsce to dla mnie jest wyjątkowe, woda, las, piękno przyrody. Idzie się obok rzeki lub nad nią, można zamoczyć nogi, ręce. Do tego tętniąca życiem przyroda. Tutaj po prostu odpoczywa się wszystkimi zmysłami - dodaje.
- Roztocze to wyjątkowe miejsce w Polsce o dziewiczej przyrodzie. Dziś otwarta ścieżka na Czartowym Polu to z jednej strony promocja turystyki i przyrody w tym regionie, z drugiej jej ochrona - zaznacza obecny na wydarzeniu wiceminister Marcin Romanowski.
0 0
Naprawdę robiono to przez 3 lata?