Zamknij

Biłgorajski Katyń: rocznica niemieckiej zbrodni na polskich żołnierzach i cywilach (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 12:15, 06.07.2025 Aktualizacja: 12:17, 06.07.2025
Skomentuj Biłgorajski Katyń: rocznica niemieckiej zbrodni na polskich żołnierzach i cywilach Biłgorajski Katyń: rocznica niemieckiej zbrodni na polskich żołnierzach i cywilach

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

6 lipca 2025 roku mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej uczcili pamięć ofiar niemieckiej zbrodni na Rapach, jednej z najtragiczniejszych kart historii regionu. Uroczystości odbyły się w kościele Trójcy Świętej Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Uroczystości były hołdem i wyrazem pamięci o ponad sześćdziesięciu pomordowanych polskich partyzantach i cywilach, których Niemcy zastrzelili 4 lipca 1944 roku w lesie Rapy koło Biłgoraja.

Miejsce zbrodni i jej przebieg

Las na obrzeżach Biłgoraja, w którym dokonano egzekucji, stał się symbolem niemieckiej okrutności i barbarzyństwa. Według historycznych relacji, niemieccy okupanci zamordowali tam ponad 60 osób - głównie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, pojmanych podczas największej bitwy partyzanckiej okupowanej Polski, pod Osuchami.

[FOTORELACJANOWA]13481[/FOTORELACJANOWA]

Ofiary wcześniej były torturowane i przetrzymywane w siedzibie Gestapo w Biłgoraju, a następnie, nad ranem 4 lipca, związane w grupy po pięć osób, wywożone do lasu i rozstrzeliwane strzałem w tył głowy.

Ekshumacje i dokumentacja zbrodni

Po masakrze, już 24 lipca 1944 roku, niemieccy okupanci opuścili Biłgoraj, uciekając przed nacierającą Armią Czerwoną. W sierpniu tego samego roku rozpoczęto ekshumację, podczas której obecny był fotograf Edward Buczek. Dzięki jego dokumentacji zachowały się unikatowe zdjęcia, które ukazują skalę niemieckiej zbrodni i brutalność, z jaką dokonano egzekucji.

Podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych na podstawie wskazań mieszkańców i śladów w terenie, odnaleziono szczątki 56 ofiar. Zwłoki były wrzucone do dołu o głębokości około dwóch metrów, w różnych pozach, z licznymi śladami tortur i przemocy. Co istotne, w pobliżu znajdowało się jeszcze drugie, ukryte miejsce pochówku, w którym odnaleziono zwłoki kolejnych pięciu osób, w tym harcerki Wandy Wasilewskiej ps. "Wacek".

Pamięć i hołd

Od lat mieszkańcy Biłgoraja i okolic pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed niemal 80 lat. W rocznicę masakry, 6 lipca 2025 roku, społeczność lokalna zgromadziła się przy pomniku upamiętniającym poległych. Msza święta, odczytanie apelu poległych oraz inscenizacja historyczna w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wir" im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" przypomniały o bohaterstwie i ofierze polskich żołnierzy.

[ZT]54244[/ZT]

Znaczenie pamięci historycznej

Zbrodnia na Rapach jest jednym z wielu przykładów niemieckich zbrodni wojennych na Polakach podczas okupacji. Mimo upływu lat, pamięć o tych wydarzeniach jest żywa, a ekshumacje i dokumentacja pomagają utrwalić prawdę historyczną. Dla wielu mieszkańców regionu, to hołd dla ofiar i przypomnienie o konieczności pamiętania o przeszłości, by nie powtórzyła się ona nigdy więcej.

Pamięć

Rapy to symbol brutalności okupanta i ofiary polskiego podziemia. Rocznica tego wydarzenia przypomina o cenie wolności i konieczności pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za ojczyznę. Dziękczynne uroczystości, ekshumacje i dokumentacja historyczna są wyrazem szacunku dla ofiar i ważnym elementem narodowej tożsamości.

[ZT]54171[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.

obywatel

13:25, 2025-07-06

Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)

kto to jest?

a kto to macha?

13:06, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?

Colt

12:59, 2025-07-06

Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem

Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.

Pomnik

08:01, 2025-07-06

0%