6 lipca 2025 roku mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej uczcili pamięć ofiar niemieckiej zbrodni na Rapach, jednej z najtragiczniejszych kart historii regionu. Uroczystości odbyły się w kościele Trójcy Świętej Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Uroczystości były hołdem i wyrazem pamięci o ponad sześćdziesięciu pomordowanych polskich partyzantach i cywilach, których Niemcy zastrzelili 4 lipca 1944 roku w lesie Rapy koło Biłgoraja.
Las na obrzeżach Biłgoraja, w którym dokonano egzekucji, stał się symbolem niemieckiej okrutności i barbarzyństwa. Według historycznych relacji, niemieccy okupanci zamordowali tam ponad 60 osób - głównie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, pojmanych podczas największej bitwy partyzanckiej okupowanej Polski, pod Osuchami.
[FOTORELACJANOWA]13481[/FOTORELACJANOWA]
Ofiary wcześniej były torturowane i przetrzymywane w siedzibie Gestapo w Biłgoraju, a następnie, nad ranem 4 lipca, związane w grupy po pięć osób, wywożone do lasu i rozstrzeliwane strzałem w tył głowy.
Po masakrze, już 24 lipca 1944 roku, niemieccy okupanci opuścili Biłgoraj, uciekając przed nacierającą Armią Czerwoną. W sierpniu tego samego roku rozpoczęto ekshumację, podczas której obecny był fotograf Edward Buczek. Dzięki jego dokumentacji zachowały się unikatowe zdjęcia, które ukazują skalę niemieckiej zbrodni i brutalność, z jaką dokonano egzekucji.
Podczas prac ekshumacyjnych, prowadzonych na podstawie wskazań mieszkańców i śladów w terenie, odnaleziono szczątki 56 ofiar. Zwłoki były wrzucone do dołu o głębokości około dwóch metrów, w różnych pozach, z licznymi śladami tortur i przemocy. Co istotne, w pobliżu znajdowało się jeszcze drugie, ukryte miejsce pochówku, w którym odnaleziono zwłoki kolejnych pięciu osób, w tym harcerki Wandy Wasilewskiej ps. "Wacek".
Od lat mieszkańcy Biłgoraja i okolic pamiętają o tragicznych wydarzeniach sprzed niemal 80 lat. W rocznicę masakry, 6 lipca 2025 roku, społeczność lokalna zgromadziła się przy pomniku upamiętniającym poległych. Msza święta, odczytanie apelu poległych oraz inscenizacja historyczna w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wir" im. porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. "Wir" przypomniały o bohaterstwie i ofierze polskich żołnierzy.
[ZT]54244[/ZT]
Zbrodnia na Rapach jest jednym z wielu przykładów niemieckich zbrodni wojennych na Polakach podczas okupacji. Mimo upływu lat, pamięć o tych wydarzeniach jest żywa, a ekshumacje i dokumentacja pomagają utrwalić prawdę historyczną. Dla wielu mieszkańców regionu, to hołd dla ofiar i przypomnienie o konieczności pamiętania o przeszłości, by nie powtórzyła się ona nigdy więcej.
Rapy to symbol brutalności okupanta i ofiary polskiego podziemia. Rocznica tego wydarzenia przypomina o cenie wolności i konieczności pamięci o bohaterach, którzy oddali życie za ojczyznę. Dziękczynne uroczystości, ekshumacje i dokumentacja historyczna są wyrazem szacunku dla ofiar i ważnym elementem narodowej tożsamości.
[ZT]54171[/ZT]
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz