Od 1815 roku nieopodal wsi Bukowina przebiegała - ustanowiona przez zaborców granica między zagarniętymi ziemiami Polski. W wyniku decyzji Kongresu
Wiedeńskiego ustalono ściśle dozorowaną (po 1863 roku) granicę pomiędzy
zaborcami Austrią i Rosją. Ustalona wówczas linia podziału przetrwała
100 lat tj. do 1915 roku. Wówczas to w wyniku ofensywy wojsk
austriackich ziemie polskie będące w zaborze rosyjskim między innymi
teren obecnych Gmin Biszcza i Potok Górny zostały opanowane przez wojska
austriackie. Taki stan trwał do końca I wojny światowej. Po jej
zakończeniu granice zaborów przestały istnieć, a Polska stała się
niepodległa. Granica jest obecnie podziałem między Województwami Lubelskim i Podkarpackim oraz Gminami Biszcza i Potok oraz Gminą Kuryłówka. Z inicjatywy Andrzeja Fusa prezesa Stowarzyszenia „Na rzecz Bukowiny” oraz Jan Bartosiewicza właściciela gospodarstwa agroturystycznego „Kary Mustang” w Bukowinie, samorządy sąsiadujących Gmin Biszcza, Kuryłówka i Potok Górny podjęły inicjatywę upamiętnienia tragicznych i bolesnych wydarzeń związanych z okresem zaborów. W tym roku już po raz drugi organizowana była impreza "na granicy", która łączyć ma ziemie polskie, które chcieli podzielić zaborcy.
Impreza choć ma charakter kulturalny i służy podtrzymaniu więzi między sąsiednimi Gminami i mieszkańcami tej części Ziemi Biłgorajskiej, ma za cel także - jak podkreśla Zbigniew Pyczko Wójt Gminy Biszcza - wzajemną wymianę kulturalną, podtrzymanie tradycji Regionu i jej utrwalenie, oraz prezentację dorobku kulturalnego poszczególnych samorządów. Impreza ma także wymiar edukacyjny, który skierowany jest zwłaszcza do dzieci i młodzieży, dla których historyczne wydarzenia sprzed ponad 115 lat nie wyjaśniają w sposób jasny podziału na tych z „Galicji” i tych z „Kongresówki”. W tym roku z okolicznym wykładem pt. "Patriotyzm w czasie zaborów" wytapiał Piotr Szabat. -W okresie zaborów miłość do Ojczyzny była szczególnie trudna. I, II, a następnie III rozbiorów, położył kres wolnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Kraj, który miał kilkusetletnia tradycję istnienia, wspaniała kulturę, osiągnięcia naukowe i polityczne - przestał istnieć. Jako przejawy patriotyzmu wybuchały kolejne powstania i zrywy wolnościowe pchane duchem romantyzmu i miłości do Polski. Patriotyzm przejawiał się w codziennej walce o język ojczysty, o wiarę i ziemię. Była więc walka z germanizacją i rusyfikacją, która wyzwoliła w polskim narodzie niezwykłe pokłady siły i energii - podkreślał Piotr Szabat.
Po oficjalnym powitaniu gości i referacie okolicznościowym przyszedł czas na cześć kulturalna imprezy. Na scenie prezentowały się zespoły z Gmin Biszcza, Potok Górny i Kuryłówka, były także rozgrywki sportowe i konkurencje sprawnościowe. Przed widownia prezentowały się dziecięce zespoły taneczne, a dla najmłodszych przygotowano nieodpłatny plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami i trampolinami. Impreza zakończyła się zabawą taneczną. Całość prowadziła Halina Bazan z Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Biłgorajskiego.
/bilgoraj.com.pl/
22:57, 04.08.2016
Jasiek p to komunistyczny pachołek
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
No to wyłączcie elektrownie węglowe.Zobaczymy jak to się będzie kręcić?
14:06, 2025-07-08
Jest decyzja Policji na wniosek posłanki. Chodzi o...
Pani poseł się budowała angażując się w promocję CPK a teraz robi z nas ludzi niebezpiecznych. Wszystko to koniunkturalizm.
14:04, 2025-07-08
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Tarnogrodu
Ale jak to będzie dumnie brzmialo-Tarngrod Zachód,Tarnogród Mleczarnia,Tarnogród Lotnisko,czy Tarnogród Centrum,takie ważne węzły komunikacyjne.
Logan
13:41, 2025-07-08
Podpisano umowę na budowę obwodnicy Tarnogrodu
5 rond na obwodnicy małego miasteczka to trzeba na głowę upaść. Obwodnica zamiast poprawiać płynność ruchu to ta będzie ją pogarszać, trzeba będzie się toczyć od ronda do ronda, tam wystarczyłyby max dwa ronda, a reszta skrzyżowań z dodatowym pasem do skrętu w lewo. Kiedyś DW835 można było płynnie przejechać na południe do podkarpackiego i A4, a teraz to będzie droga gdzie konkuruje się kto ma więcej rond Biłgoraj vs Tarnogród i zabijają całkiem ruch na DW835. Zamiast polepszać skomunikowanie Biłgoraja z resztą Polski to go pogarszają i spowalniają żeby tu biznes nie przyjeżdżał.
marcin
11:47, 2025-07-08