Już po raz ósmy samorząd Powiatu Biłgorajskiego wyróżnik twórców i działaczy kultury. Uroczystość odbyła się 22 października br. -Podczas dzisiejszego spotkania pragniemy również uhonorować osoby związane z działalnością kulturalną Powiatu Biłgorajskiego. Powiatowy Dzień Twórców Kultury, to święto tych wszystkich, którzy codziennie swoją pasją i talentami przyczyniają się do ochrony i rozkwitu naszej regionalnej tradycji - podkreślał podczas uroczystości Marian Tokarski.
Wyróżnienia z rąk członków Zarządu Powiatu Biłgorajskiego otrzymali:
1. Ks. Kan. Witold Batycki – dziekan Dekanatu Biłgoraj Południe, organizator imprez kulturalno - religijnych, współorganizator konferencji popularno + naukowych i patriotycznych, Dyrektor i budowniczy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju.
2. Ks. Stanisław Zarosa - proboszcz Parafii św. Andrzeja Boboli w Potoku Górnym - organizator uroczystości patriotyczno religijnych, wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży, współorganizator spotkań, konferencji kulturalnych i wydarzeń sportowych.
Z Gminy Aleksandrów:
- Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy” od 40 lat godnie reprezentuje region biłgorajski na konkursach, festiwalach, uroczystościach o zasięgu lokalnym, wojewódzkim a także ogólnopolskim.
Szczególną zasługą Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Aleksandrowiacy” jest jego działalność propagująca kulturę regionu biłgorajskiego poprzez prezentowane pieśni, dbałość o strój jak również aktywny udział w działaniach propagujących lokalne tradycje (m. in. spotkania, pogadanki z dziećmi i młodzieżą). Zespół powstał z inicjatywy Gabrieli Gorzandt.
Z. Gminy Biłgoraj:
- Zespół śpiewaczo - obrzędowy „Jarzębina” z Bukowej, który w tym roku świętował jubileusz 40-lecia działalności. Utworzony w 1974 r. zachwyca wielogłosowym śpiewem oraz niezwykłym kunsztem teatralnym. Na scenie doskonale prezentuje się w stylizowanym stroju sitarskim. W swoim wieloletnim dorobku ma m. in. 12 spektakli obrzędowych. Zespół odnosi również coraz większe sukcesy w dziedzinie śpiewu. Prowadzony przez uznanego instruktora muzycznego Jana Szymaniaka kultywuje tradycje śpiewu regionalnego oraz doskonali techniki wokalne. Zdobywa tym samym kolejne nagrody i wyróżnienia na przeglądach gminnych i ponadlokalnych.
Z Gminy Gminy Biszcza:
- Grażyna Kita z Bukowiny - osoba szczególnie zaangażowaną w działalność społeczną na rzecz lokalnej społeczności Gminy. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowiny oraz zespołu śpiewaczego ,,Krzewina”. Ponadto każdą wolną chwilę poświęca na szydełkowanie i wyszywanie obrazów haftem krzyżykowym. Pasją swoją dzieli się z młodym pokoleniem na różnorakich spotkaniach z młodzieżą.
- Janina Soja mieszkanka Gozdu Lipińskiego to członkini zespołu kabaretowo - obrzędowego ,,Baby Goździeńskie”. Aktywna działaczka KGW, kultywuje obrzędy i tradycje ludowe, recytatorka, osoba z niezwykłym poczuciem humoru. Co roku wykonuje wieńce na dożynki gminne i parafialne.
- Mirosława Smyl - przewodnicząca KGW i zespołu śpiewaczego, inicjator różnego rodzaju kursów organizowanych w ramach KGW, zabaw tanecznych, form małego teatru i innych przedsięwzięć kulturalnych
- Zespół RUTYNA - powstał w latach 80-tych XX wieku i utworzyły go członkinie dawniejszego chóru parafialnego .Do zespołu wzięły swoje córki a opiekę nad zespołem podjęła Zefiryna Sokołowska i to ona właśnie nadała nazwę zespołowi. Zespół pracował pod jej kierunkiem do roku 1996, Repertuar zespołu: pieśni ludowe, piosenki partyzanckie i kolędy.
Z Gminy Frampol
- Beata Grzywna z Teodorówki. Wykonuje rękodzieło ludowe i artystyczne. Znana jest nie tylko w swoim środowisku jako twórczyni rękodzieła ludowego i artystycznego ale też jako znawczyni sztuki kulinarnej zawierającej łączenie kuchni tradycyjnej z nowoczesną sztuką kulinarną. Wiele lat przepracowała w rożnych restauracjach, ciastkarniach, uczestniczyła w szkoleniach kulinarnych podnosząc swoje kwalifikacje. Często piecze wyszukane ciasta na zamówienie jak mówi lubi pogłębiać swoją wiedze kulinarną w rożnych specjalnościach.
- Tadeusz Serocki - inicjator powstania, założyciel i kierownik kapeli ludowej akompaniującej zespołowi folklorystycznemu w Sokołówce Gmina Frampol. Długoletni Kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury we Frampolu. W orkiestrze gra od 1955 r. Posiada Srebrną Odznakę Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Zasłużony dla środowiska Gminy Frampol.
Z Gminy Goraj:
- Bolesław Oleszek - lokalny poeta, animator kultury, społecznik, członek kabaretu GIEZ. Człowiek o wielkim sercu i wielkim zapale twórczym jest aktorem wielu przedstawień: jasełek, misterium Męki Pańskiej, spektakli okolicznościowych, jest uczestnikiem gier ulicznych w Goraju, biegów Cebularza. Aktywnie działa w stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych „Zagrodzanie”.
- Czesława Dolecka prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Zagrodzanie”. Jest nie tylko prezeską stowarzyszenia, ale też kobietą która ma mnóstwo zainteresowań. Pomagała przy projektach „Młodzież w działaniu” realizowanych przez Nieformalną Grupę Cebularze. Jest inicjatorką stowarzyszenia „Zagrodzanie”, które istnieje od 2011 roku. W ramach stowarzyszenia wraz z innymi jej członkami organizowała trzy razy piknik rodzinny: Maliniaki, wycieczki krajoznawcze, warsztaty z wykonywania ozdób wielkanocnych, warsztaty zdrowego żywienia, ogrodnictwa. Wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury stowarzyszenie organizowało Święto Wiosny w 2013 roku, Noc Świętojańską w 2013 i 2014 roku. Zagrodzanie brali również aktywnie udział m.in. w Festiwalach Grillowania, Gorajskim Kolędowaniu, Święcie Cebuli, grach ulicznych. A wszystko pod przewodnictwem pani Czesławy. Czesława Dolecka dużo czasu i wysiłku wkłada w pracę stowarzyszenia, jest „motorem” który napędza innych do działania. Poza tym jest bardzo towarzyska i sama często oferuje pomoc, nie oczekując niczego w zamian.
Z Gminy Józefów:
- Elżbieta Jamroz - długoletni pracownik biblioteki od 2004 roku kierownik, obecnie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie, zaangażowana w gromadzenie regionaliów, kultywowanie tradycji a w chwili obecnej w remont i modernizację synagogi, która jest siedzibą Biblioteki. Koordynatorka projektów dwóch wydawnictw albumowych "Gmina Józefów - wrota Roztocza" oraz "W krainie żurawiny i utopców", założycielka Dyskusyjnego Klubu Książki, inicjatorka wielu akcji bibliotecznych, wykazująca się dbałością o rozwój współczesnej edukacji dzieci i młodzieży.
- Krystyna Kukiełka - emerytowana nauczycielka biologii, obecnie działa w ruchu seniorskim, próbuje tworzyć okolicznościową poezję, tematycznie związaną z jesienią życia.
Z Gminy Księżpol:
- Wanda Kuczma, Maria Koperwas, Stanisława Tatar Budzyńska. W 2014 roku w Majdanie Starym miała miejsce piękna uroczystość Jubileuszu 50-lecia działalności miejscowego Zespołu Ludowego.
50 lat temu Wanda Kuczma założyła i do dzisiaj przewodniczy Kołu Gospodyń Wiejskich przy którym od 50 lat pod jej kierownictwem działa na rzecz kultywowania rodzimej tradycji Zespół Ludowy. We wszystkich przedsięwzięciach na równi z szefową uczestniczy Maria Koperwas. Od 40 lat, w poczynaniach zespołu czynnie uczestniczy Stanisława Tatar Budzyńska - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, która w jej tylko wiadomy sposób dba o to, aby Paniom nigdy nie zabrakło pomysłów oraz aby nigdy nie zwątpiły w swoją pasję.
- Julian Pawlicha - od 4 lat gra i śpiewa w Zespole Folkowym KONWALIA w Księżpolu.
Z Gminy Łukowa:
- Dawni Dunajnicy Łukowscy: Stanisław Ciepla, Stanisława Kraczek i Jan Paluch.Dzięki tym Panom udało się wskrzesić unikatowy zwyczaj dunajowania - niespotykany w innych częściach kraju i zachęcić młodych dunajników, którzy do dzisiaj kultywują ten jedyny w Polsce obyczaj. Śpiewają oni pannom w noc św. Szczepana ku uciesze domowników i dziewcząt, które traktują to kolędowanie życzeniowe jako niezwykłe wyróżnienie. Dunaje łukowskie w wykonaniu Dawnych Dunajników zostały najwyżej ocenione podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1980 roku, a GOK w Łukowej wydał płytę z zapisem najstarszych łukowskich dunajów.
Z Gminy Obsza:
- Zespół śpiewaczy Dorbozianki z Dorboz. Zespół powstał w 1978 roku z inicjatywy Kazimiery Wurszt, która od czasu powstania do chwili obecnej nie przerwanie jest jego przewodniczącą. Zespół w swoim repertuarze posiada pieśni ludowe (obrzędowe), przyśpiewki, kolędy, ballady oraz piosenki rosyjskie i pieśni partyzanckie. W swojej działalności zespół stara się jak najbardziej pielęgnować, prezentować najstarsze, niejednokrotnie unikalne już pieśni i przyśpiewki związane z dawnymi obyczajami, pomimo tego wciąż poszukuje takiego właśnie repertuaru, który później wiernie prezentuje podczas swoich występów. W swojej ponad 35-letniej działalności Dorbozianki brały udział w niezliczonej ilości przeglądów, festiwali, konkursów i spotkań o charakterze lokalnym jak i ogólnopolskim zdobywając w nich wiele nagród i wyróżnień. Zespół w 2014 roku zdobył I miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
- Wojciech Baszkiewicz kapelmistrz Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Obszy. Jest stosunkowo młodym zespołem. Jej początki sięgają 2006 roku, kiedy to z inicjatywy Pani Bożeny Bednarczuk zaczęto organizować lekcje nauki gry na instrumentach dętych. Prowadził je od początku Wojciech Baszkiewicz, który później został także kapelmistrzem nowopowstałej orkiestry. Członkami orkiestry są głównie mieszkańcy gminy Obsza i obecnie liczy ona 23 osoby, z których większość stanowi młodzież. Naszą orkiestrę usłyszeć można podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych, a także podczas imprez kulturowych organizowanych przez Ośrodek Kultury. Orkiestra Dęta z Obszy koncertuje poza granicami naszej gminy, reprezentując ją na różnego rodzaju przeglądach i festiwalach o szczeblu powiatowym, międzypowiatowym, a także ogólnopolskim.
Z Gminy Potok Górny
- Elżbieta Pułapa z Lipin Dolnych, działaczka Stowarzyszenia ,,Dolina" w Lipinach Dolnych. Bardzo chętnie udziela się społecznie. Wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy. Jest współorganizatorką widowiska obrzędowego ,,Wesele po Lipińsku”.
- Katarzyna Korpal z Lipin Dolnych, nauczycielka . Udziela się społecznie, pracuje z dziećmi i starszymi w kołach zainteresowań. Prowadzi naukę tańca i aerobiku. Wspiera wiele przedsięwzięć kulturalnych na terenie gminy.
Z Gminy Tarnogród:
- Krystyna Kita wieloletnia solistka Tarnogrodzkiej Kapeli Ludowej, odtwórczyni ról w widowiskach obrzędowych, folklorystycznych recytatorka.
- Czesław Larwa, sołtys Różańca Drugiego, inicjator wielu imprez patriotycznych, kulturalnych. Ściśle współpracuje z organizacjami działającymi na rzecz środowiska lokalnego. Aktywizuje środowisko lokalne wsi , animator życia kulturalnego, aktywnie włącza się w turnieje wsi, organizacje dożynek gminnych.
- Wanda Fusiarz - nauczycielem historii, wiedzy o społeczeństwie oraz wychowania do życia w rodzinie w Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie. Na stanowisku nauczyciela pracuje 36 lat. Za pracę dydaktyczno - wychowawczą otrzymała liczne Nagrody Dyrektora Szkoły oraz w roku 2010 Nagrodę Burmistrza Tarnogrodu. Znana jest w środowisku lokalnym jako inicjatorka i organizatorka wielu przedsięwzięć o charakterze patriotycznym i religijnym. Jest autorką wystaw poświęconych ważnym i często zapomnianym wydarzeniom historycznym a także propagatorką idei patriotycznego wychowania współczesnej młodzieży.
-Pani Anna Kuziak - nauczyciel biblioteki i historii w Szkole Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie. Jest nauczycielem bardzo zaangażowanym w szeroko pojętą działalność kulturalną i społeczną na rzecz środowiska lokalnego naszego miasta i gminy. Jest wieloletnim współorganizatorem różnych uroczystości patriotycznych i religijnych. W swej działalności ściśle współpracuje z różnymi instytucjami działającymi na terenie miasta, na rzecz szeroko pojętego rozwoju uczniów swojej szkoły i włączania ich w życie społeczne. Można o niej powiedzieć, że jest pasjonatem historii i swoją pasją uwrażliwia i zaraża wszystkich z którymi się spotyka, a przede wszystkim uczniów szkoły w której pracuje. Kolejną pasją nauczycielki jest książka i dlatego podejmuje ona szereg działań mających na celu zachęcenie uczniów do czytelnictwa, które poszerza horyzont wiedzy. Jest wolontariuszem Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego. Zachęca uczniów do angażowania się w akcje charytatywne na rzecz pomocy dzieciom szczególnej troski.
- Bożena Śmieciuch - nauczyciel polonista w Szkole Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie. Nauczyciel współorganizator licznych uroczystości patriotycznych i religijnych upamiętniających ważne wydarzenia historyczne naszego miasta i kraju, w które angażuje uczniów, ich rodziców jak również dziadków swoich podopiecznych. Jest wolontariuszem Tarnogrodzkiego Towarzystwa Regionalnego. Współpracuje ze wszystkimi instytucjami działającymi na terenie naszego miasta, mając na względzie wszechstronny rozwój uczniów. Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie nauczyciela w rozwój działalności teatralnej, mającej na celu udział uczniów w szeroko rozumianej kulturze. Nauczyciel pracuje społecznie na rzecz uczniów potrzebujących różnej pomocy i wsparcia.
- Siostra Jadwiga Anna Tabor - od momentu rozpoczęcia pracy na stanowisku katechety w Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie jest systematycznie inicjatorką i organizatorką licznych przedsięwzięć o charakterze religijnym i społecznym. Co roku organizuje wyjazdy młodzieży na Ogólnopolskie Spotkania Młodych w Lednicy oraz angażuje młodzież szkolną oraz rodziców wspiera materialnie działalność Domu Dziecka w Zwierzyńcu. Potrafi zmobilizować i zmotywować młodych ludzi do udziału w takim wydarzeniu jak Światowe Dni Młodzieży. Aktywnie włącza się w organizację uroczystości i akademii środowiskowych poświęconych obchodom świąt patriotycznych i religijnych. Jest inicjatorką i organizatorką akcji charytatywnych przeprowadzonych wśród uczniów i młodzieży szkolnej. Aktywnie włącza młodzież we wszystkie uroczystości religijne, tworząc tym samym klimat do praktycznego wykorzystania wiedzy i umiejętności przekazywanych na katechezie szkolnej. Za dotychczasową pracę dydaktyczno – wychowawczą otrzymała w roku 2009 Nagrodę Dyrektora Szkoły.
Z Gminy Tereszpol:
- Genowefa Zubala - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Tereszpolu – Kukiełkach. W tym roku przypada 60-lecie powstania tego koła i jej przewodniczenia. Była organizatorką różnych kursów między innymi gotowania, pieczenia, szycia. Wraz ze swoimi członkiniami uczestniczyła w festiwalach pieśni ludowych, we wszystkich dożynkach gminnych organizowanych w Gminie Tereszpol. Chętnie włącza się w organizowanie imprez ludowych.
- Maria Skóra - sekretarz Gminy Tereszpol. Inicjatorka i organizatorka spotkań integracyjnych z twórcami kultury i Kołami Gospodyń Wiejskich. Jako wolontariusz założyła Stowarzyszenie Miłośników Chóru Oaza. Organizator wielu imprez kulturalnych na terenie gminy Tereszpol. Aktywnie uczestniczy w różnych formach promowania twórczości ludowej - dożynki powiatowe, gminne i parafialne.
Z Gminy Turobin:
- Sabina Ogorzałek - od wczesnych lat młodości bierze aktywny udział w tworzeniu i upowszechnianiu kultury ludowej w środowisku lokalnym. Była jedną z inicjatorek powstania Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Rokitów. Koło funkcjonuje tam od ponad 40 lat. Pani Sabina jest Przewodniczącą od 2001 roku. Wraz z Kołem uczestniczy w licznych uroczystościach lokalnych, zarówno świeckich jak i religijnych. Włącza się w organizacje cyklicznych imprez, takie jak: Sianokosy i Sobótki, Dożynki, Kolędowanie pod chmurką. Prowadzi różnorakie działania mające na celu upowszechnianie miejscowych tradycji i zwyczajów ludowych. Stara się włączyć do współpracy młodzież i ma na tym polu spore sukcesy. Prowadzi też Zespół Śpiewaczy działający przy KGW i wraz z nim występuje podczas uroczystości gminnych, propagując ludowe pieśni i przyśpiewki.
- Tadeusz Albiniak. Działalność Tadeusza Albiniaka na rzecz środowiska lokalnego jest silnie związana z krzewieniem kultury wśród mieszkańców gmin. Pan Albiniak wyróżniał się aktywnością, czego dowodzą pełnione przez niego liczne funkcje obecnie Przewodniczącego Rady Gminy Turobin. Był także jednym z głównych inicjatorów remontu, pochodzącej z 1822 roku kapliczki św. Marka oraz fundatorem i wykonawcą repliki Krzyża Powstańczego, usytuowanego obok niej. Krzyż powstańczy, zgodnie z zapisami historycznymi został postawiony w czasie żałoby narodowej. Miejsce to zostało nazwane Turobińskim Panteonem. Właśnie tam, z inicjatywy Pana Albiniaka, po raz pierwszy w 2013 roku odbyły się uroczyste obchody upamiętniające powstanie styczniowe. Pan Albiniak jest skarbnicą wiedzy o historii Gminy Turobin. Stara się przekazać ją młodszym pokoleniom i zachęca do kultywowania narodowych i lokalnych tradycji. Jest w posiadaniu starych publikacji i rękopisów odnoszących się do historii Turobina i okolic, ludowych tradycji i zwyczajów, udostępnianych i wykorzystywanych podczas organizacji cyklicznych imprez kulturalnych, np. Dożynek, „Kolędowania pod chmurką” i in. Ponadto Pan Albiniak udostępnia na wystawy stary sprzęt gospodarski związany z uprawą i obróbką lnu ( kołowrotek, magielnica, lniane płótno, nici, lniany strój męski – koszula i spodnie itp.) oraz słomianą beczkę do przechowywania zboża. Aktywnie wspiera i uczestniczy w projekcie „Decydujmy Razem”, dzięki któremu powstał Gminny Program Wspierania Kultury „ Zapamiętane wczoraj kluczem do sukcesu jutro”.
Z Miatsa Biłgoraj:
- Barbara Woźny - starszy kustosz - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju, Filia Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży w Biłgoraju. Organizuje różnorodne formy pracy promujące aktywne czytanie i różne formy wizualizacji promocji słowa drukowanego. W sposób fachowy i profesjonalny gromadzi nowości wydawnicze dla tej grupy czytelników, równocześnie opracowując je w programie komputerowym MAK +. Aktywnie współpracuje z: przedszkolami, szkołami podstawowymi, gimnazjami, Warsztatami Terapii Zajęciowej, Zespołem Szkolno-Rewalidacyjnym w Biłgoraju, Biłgorajskim Towarzystwem Regionalnym.
Współprowadzi akcje czytelnicze: „ Radość czytania”, „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Tydzień Bibliotek”. Stale podnosi swoje umiejętności zawodowe poprzez udział w szkoleniach i warsztatach wprowadzających innowacyjne formy pracy.
- Robert Kmieć - bibliotekarz/informatyk - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju. Odpowiada za komputeryzację i nowoczesny system katalogowy MAK + w sieci bibliotek miasta Biłgoraj, umożliwiający zarządzanie biblioteką i jej zbiorami. Równocześnie wspiera w tej dziedzinie biblioteki z Powiatu Biłgorajskiego. Współuczestniczy w multimedialnych formach prowadzonej działalności informacyjnej i oświatowej. Pracuje także przy bezpośredniej obsłudze czytelników. Promując najlepsze i najpiękniejsze karty literatury polskiej i światowej.
Z Młodzieżowego Domu Kultury:
- Zespół ZAWIERUCHA - prowadzi go Andrzej Czernik i Jarosław Kloc z doświadczeniem i praktyką. Specjalizuje się w realizacji zajęć wokalnych z dziećmi i młodzieżą. Zajęcia z Zespołem mają na celu przygotowanie młodzieży do prezentacji utworów muzyki tradycyjnej i ludowej opracowywanych artystycznie, wielogłosowo. Efekt artystyczny osiągany będzie poprzez pracę nad emisją głosu i techniką.
Ponad to:
- Ks. Krystian Bordzań - Dyrektor Katolickiego Radia Zamość, założyciel Zespołu „Anieli”, Organizator ogólnopolskiego spotkania młodzieży „Exodus Młodych” - spotkania profilaktyczno – kulturalne, wydarzeń kulturalnych na antenie Radia, w tygodniku Niedziela, Udziela się w Tarnogrodzkiej Orkiestrze Dętej.
-Piotr Flor - regionalista, historyk kunszt św. Marii Magdaleny. Redaktor Tanwi i Aspektów
Sekretarz oraz członek Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, jak również Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, a przy tym także długoletni stały współpracownik Biłgorajskiej Gazety Samorządowej Tanew. Pasjonat, regionalista, a przede wszystkim zaś autor wielu publikacji dotyczących mało znanych faktów z historii Biłgoraja, ponadto laureat nagrody literacko-publicystycznej „Łabędzie Pióro”, przyznanej w listopadzie 2010 roku za publicystykę historyczną oraz twórca kultury, wyróżniony za całokształt swej twórczości literackiej oraz promocję miasta przez burmistrza biłgorajskiego w marcu 2014. Aktywny uczestnik wielu miejscowych sesji i sympozjów naukowych, chętnie spotykający się z młodzieżą szkół ponadpodstawowych i słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Swoje prace, poświęcone głównie ziemi biłgorajskiej, publikuje m.in. w lokalnym roczniku społeczno-kulturalnym Aspekty, w miejscowej gazecie samorządowej Tanew, w gazecie parafialnej Posłaniec św. Marii Magdaleny oraz w publikacjach tutejszego Towarzystwa Regionalnego z cyklu Nad Tanwią i Ładą. Przyczynki do historii i kultury ziemi biłgorajskiej. Oprócz tego ma także swój udział w książce Z dziejów sanktuarium św. Marii Magdaleny w Puszczy Solskiej, wydanej w Biłgoraju w 2006 roku.
- Zofia Bielak - dyrektor Zespołu Szkół Podstawowej i Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni, redaguje gazetkę szkolnych i organizator uroczystości szkolnych, współorganizator konferencji przyrodniczo - kulturowych, wychowawca wielu pokoleń.
Pan Roman Klucha – Biłgoraj wykonuje instrument sukę biłgorajską i inne instrumenty smyczkowe. Pana Romana można zobaczyć na przeróżnych jarmarkach regionalnych.
- Brat Franciszkanin Krzysztof Dzido - autor i reżyser spektakli teatralnych o o. Kolbe wystawianych na terenie Powiatu Biłgorajskiego.
- Małgorzata Polańska - nauczyciel katechezy Zespołu Szkół Ogólnokształcących - Inscenizacja teatralno - muzycznych spektakli o ks. Jerzy, Popiełuszko, przekazuje młodzieży wartości patriotyczno religijne.
- Siostra Leonarda - serafitka z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, inicjatorka inscenizacji Misterium 151 rocznicy Powstania Styczniowych, „Misterium Ziemi Biłgorajskiej – Wrzesień 1939 roku.”
- Jan Partyka z Naklika - miłośnik historii, inicjator budowy obelisku upamiętniającego potyczki i przemarsze wojsk podczas powstania styczniowego w 1863r. organizator spektakli w Potoku Górnym
- Witold Dembowski - autor opracowań dotyczących historii II wojny światowej między innymi „Zagłada Szarajówki”, „Wieś Puszcza Solska w okresie okupacji” oraz autorem i organizatorem wielu wystaw, takich jak: „Zapomniany Biłgoraj” „Kobiety w ruchu oporu”, „Nasze miasteczka”, „Powstanie listopadowe i styczniowe w okolicach Biłgoraja” Aktywnie uczestniczył w budowie pomników w Dylach, Tereszpolu, Woli Małej.
- kpt. Stanisław Mazur - od 1999 roku jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wielokrotnie odznaczany. Uhonorowany został m. in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Pamiątkową „Akcja Burza", dwukrotnie medalem Wojska Polskiego oraz Krzyżem Armii Krajowej - odznaczeniami nadawanymi przez Polski Rząd na Uchodźstwie w Londynie. Jest aktywnym członkiem Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego, w swoim dorobku ma wiele wierszy jak również książkę „Wspomnienia z tamtych lat", której akcja dzieje się w czasie II Wojny Światowej na terenie Biłgoraja i okolic. Autor przedstawia w niej wycinek konspiracyjnej działalności Armii Krajowej, której był żołnierzem pełniąc obowiązki łącznika. W dniu 25 lipca 2008 r. Rada Miasta Biłgoraj nadała mu tytuł honorowy "Zasłużony dla miasta Biłgoraj".
- Stanisław Urbala - artysta rzeźbiarz z Biłgoraja, Rzeźbi w drewnie, uczestnik tegorocznego pleneru przy Biłgorajskim Centrum Kultury. Ukończył szkołę plastyczną w Nałęczowie. Prowadził działalność rzemieślniczą od 1978 roku związany z rzeźbą z kamienia. Pan Stanisław pochodzi z gminy Turobin. Założyciel Gminnego Ośrodka Kultury w Goraju. W wolnym czasie Pan Stanisław również maluje obrazy.
/bilgoraj.com.pl/
13:37, 22.10.2014
A oni za co za kazania w niedzielę toż to ich obowiązek...Ale się porobiło.
:)14:03, 22.10.2014
Schodziński i Tokarski bardzo ładnie wyszli na tych zdjęciach :)
MarioMixKolanko14:32, 22.10.2014
Wreczenia medli, odznaczen, dyplomow, oplatki mikolaje uroczystosci upamietniajace, dni zasluzonych dla miasta, pochody, sztandary ... przypomina to poprzedni komunistyczny ustroj ... i jak tu nie chciec byc urzednikiem.
14:33, 22.10.2014
śmich totalny śmich- przed wyborami będą wyróżniać wszystkich podwyżki po 140 zł w starostwie teraz były? proszę o odpowiedz? mam nadzieję, że to ostatnie takie zdjęcia panów z koalicji, po wyborach już ich nie będzie ani maryjana ani ss
Zenek16:03, 22.10.2014
Boże uchroń nas przed tymi ludzmi jakim jest Tokarski i Schodziński. Oszukają wszystkich aby mieć władze i trzymać się stołka
Marian08:47, 23.10.2014
Wczoraj był odpust w parafii Jana Pawła II.
Prałat nawet na odpście nadużywa władzi i wita p. Posła szeligę, schodzińskiego na mszy o godz. 12.00 w trakcie pracy.
Schodziński zabiera głos - nie wiem po co.
Ale co mówi. Za Biskupa robi.
precz z Tokarskimi i16:18, 22.10.2014
NA FOTKACH DURNE BABY Z ALEKSANDROWWA TE SAME CO PRZYSPIEWALY TUSKOWI W SOLI., TERAZ BIAŁY WYSLAŁ JE DO TOKARSKICH DU...E LIZAĆ
uwarzam,rze 21:57, 22.10.2014
Osobą której najbardziej należy się wyróżnienie jest Dyrektor MDK Renata Socha. Gdyby maryjany i ss i chomiki nie były polityczne tylko racjonalnie myślące to podziękowali by publicznie za wszystko co MDK robi, a tak poniżają Panią dyrektor pracowników aby osłabiać tą jednostkę- przyjdzie nowa władza i pozwoli wszystkim, którzy pracują pod egidą starostwa na spokojną, normalną pracę, do Renaty Socha dziękujemy my mieszkańcy miasta i powiatu
Bartek19:35, 24.10.2014
Ja głosuję na Szeligę. Moi znajomi zjeżdżają specjalnie na wybory z emigracji, bo chcą też tak zagłosować. Nie chcemy Rosłana, bo w Biłgoraju nie ma żadnej pracy dla nas młodych. Tylko dla znajomków posady.
Sawicki07:43, 23.10.2014
Myślą że " frajerzy" na nich zagłosują.
Literówka ?08:32, 23.10.2014
Wypadałoby uzupełnić brakujące dane przy osobie: por. Witold Dembowski –-............owań dotyczących historii II wojny światowej między innymi... bo brak słów?
TZ o pośle11:07, 23.10.2014
w jakim zespole w Księżpolu śpiewa starsza pani w bluzeczce w kwiaty, chcę posłuchać.
Uwaga, Schodziński był w pracy ! Zdołał się sfoto. A o wybrykach naszego Piotra Sz. znowu przypomniał Tygodnik Zamojski.
JAN08:50, 24.10.2014
CIEKAWE.
JAK TO JEST?.
JAK MÓWIĄ I PISZA NA KOGOKOLWIEK TO WG. PISZĄCEGO JEST PRAWDA.
NATOMIAST JAK PISZA NA POSŁA SZELIGE - TO JEST NIEPRAWDA.
SMIESZNE.
KTO WIE KTOM OPRÓCZ PANA BOGA MU WYBACZYŁ A KTO NIE.
NAJLEPIEJ SAMEMU UDERZYĆ SIE W PIERŚ.
Marian08:46, 23.10.2014
Wczoraj był odpust w parafii Jana Pawła II.
Prałat nawet na odpście nadużywa władzi i wita p. Posła szeligę, schodzińskiego na mszy o godz. 12.00 w trakcie pracy.
Schodziński zabiera głos - nie wiem po co.
Ale co mówi. Za Biskupa robi.
LoL22:05, 22.10.2014
Narobiła im trochę imprez, dni kobiet, dożynki, śpiewy, tańce to jej podziękowali. Współczuje. A teraz nagonka. Zdrowia życzę dyrektorce.
Marian12:18, 23.10.2014
Schodziński to nie prawica to nie wiadomo co to jest. Oszust polityczny
Witt13:07, 23.10.2014
Józio proboszcz Flis kampanie wyborczą robi Szelidze i Schodzińskiemu. ja apeluję do wiernych, żeby prałatowi dawać na tacę 10 groszy albo wcale. Niech mu Schodziński daje na tacę, zarabia 10 tyś miesięcznie to może 5 tyś Flisowi odpalić a i tak zostanie mu 5 tyś , pięć razy tyle co robotnik zarabia przy kładzeniu kostki na deszczu. Ja w kążdym razie Flisowi nawet złamanego szeląga nie daje po tym jak babcię posłankę z Mańkiem-mężem wychwalał pod niebiosa i festyn im wyborczy w kościele JP II im zrobił. Teraz Tokarski szuka głosów u wiejskich bab co to nie wiedzą na jakim świecie żyją i kto ich w majestacie prawa okrada. One nawet nie wiedzą ile lat mają i do ilu lat muszą pracować po tym jak Gienia co z PSL-u jest wiek im podwyższyła do 67 lat. Marian to już wie, że żaden rolnik na Partię Szubrawców Ludowych nie zagłosuję po tym jak jego kumpel ministrant Sawicki rolników nazwał frajerami. Jak by ci rolnicy w swojej niewiedzy zagłosowali jeszcze raz na PSL to oni by byli frajerami podwójnymi tzn głupkami wioskowymi by byli.
14:24, 23.10.2014
nie byłem na odpuście, ale nie wierzę, by poseł Piotr Sz. był witany, po doniesieniach medialnych. Chyba, że jak w prasie Piotr Sz.
PSL - Partia Szubraw15:59, 23.10.2014
ten Tokarski to wygląda jak Pinokio i jak kłamie i oszukuje to mu nos się wydłuża
17:28, 23.10.2014
Nawet gdyby poseł był zamieszany w seksaferę to wy katolicy powinniście wybaczyć a nie jak żydy kamienować. Żona mu wybaczyła, u spowiedzi był, komunię przyjmuje. Więc o co chodzi?
do wpisu z 23:17 23:28, 23.10.2014
a skąd ty koleś wiesz, że żona mu przebaczyła?!!! jesteś księdzem?
17:54, 23.10.2014
no właśnie Schodziński komunię przyjmuje a prawicę ciągle oszukuje
do wpisu z 17:2818:22, 23.10.2014
No nie, skoro żona wybaczyła to i my wybaczamy, ale na tym koniec naszej - wyborców wspaniałomyślności. Dalej przekazujemy pałeczkę żonie...
16:09, 23.10.2014
obciach wielki, jeśli rzeczywiście ksiądz na ambonie wita posła seksaferzystę, to źle świadczy o proboszczu i dlatego chyba zacznę chodzić kościoła innej parafii.
drtr22:58, 22.10.2014
To tak się pracuje?A inni pracownicy starostwa gdzie?To oni do roboty a sitwa do wręczania medali?To taka wasza praca za którą macie po 10000tys?Ludzie wykopcie tych starców bo oni mają się jak sekretarze za PRL
Piotr08:28, 23.10.2014
Mam pytanie kto typował kandydatów?
logik12:57, 25.10.2014
wszelkie zabiegi Bartka NIC (!) nie dadzą. NASZYM BURMISTRZEM ROSŁAN. Uzasadnienie: nie jest ciągany po sądach, odlatuje (jeżeli) z Warszawy, a nie JASIONKI. Prasa ogólnopolska nie pisze o nim w złym świetle. Ponadto przystojny, dobrze ubrany i z dużą wiedzą - wbrew pozorom to cechy b. ważne. WYGRAMY, BO NAS BĘDZIE PONAD 50 procent !
18:20, 25.10.2014
po dłuższej nieobecności pojawiłem się w Biłgoraju, ku mojemu zaskoczeniu na plakatach zobaczyłem Piotra Sz., o którego wybrykach słyszałem w R i TV, czytałem w ogólnopolskiej prasie. Nigdy nie myślałem, ze ten człowiek od uwarzy się startować gdziekolwiek. Myślę, iż ludzie nie dadzą się zwariować - proszę.
20:29, 25.10.2014
Naiwny jesteś Brachu. Ludzie pokroju Piotr Sz. to rzeczywistość. Jednak we mnie drzemie wciąż epoka romantyzmu - niech spie...lają tam skąd się wynurzyli, czyli z krzaczorów.
14:27, 26.10.2014
logik masz rację - mieszkańcy nie zrobią krzywdy swojemu miastu i dlatego znowu zagłosują na pana Rosłana. Pod każdym względem jest to najlepszy kandydat. Efekty jego rządów imponujące, co widać, program na przyszłość najlepszy i realny. Wszyscy mądrzy wyborcy będą głosować na tego bardzo dobrego gospodarza BIłgoraja. Wybór każdcego innego z kandydatów byłby wielką krzywdą dla naszego miasta, bo poza Rosłanem żaden z kandydatów nie nadaje się.
Ja16:10, 26.10.2014
jak zwykle jęczenie-jeśli nie wybierzecie Rosłana to zrobicie krzywdę miastu itp... stylem platformy-my umiemy rządzić a wy siedzcie spokojnie w domach-wszyscy się na to nie nabiorą.
17:23, 26.10.2014
Biłgoraj na pewno wygra jak dotąd, bo więcej tu mądrych ludzi niż pustaków. mądrzy zagłosują na Rosłana, bo warto, doskonale się sprawdził i ma dobry program na przyszłość. Uczciwy, aktywny, gospodarny, efektyw widoczne, doświadczenie i odpowiednie wykształcenie ( podyplomowe), człowiek z klasą pod każdym względem.
Jacek19:12, 26.10.2014
Zapyta swojego pryncypała Rosłana jak przegrał sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Lublinie z jednym z mieszkańców ul. Cegielnianej. Sąd mu wlepił grzywnę 2200 zł za nieudolność, przewlekłość postępowania po wyroku, urzędniczą niechlujność- zarzutów na 3 strony uzasadnienia. To co zrobił pan Rosłan ?- kazał za swoją urzędniczą tępotę zapłacić grzywnę z kasy Urzędu Miasta. A sprawa Juniora to co -zapomniało się. Też przekształcono przedszkole z naruszeniem prawa.
19:51, 26.10.2014
Jacek, nie wysilaj się w obelgach na Rosłana , nie masz szans, nigdy w Biłgoraju burmistrzem nie zostaniesz. Przez takich "Janów", ich opcja ma marne szanse, pieniacze niech się leczą u psychiatry a nie pchają do władz. Awanturników nie chcemy.
pytajnik20:14, 26.10.2014
Pani Kargol chyba się cieszy, że pan Szeliga pomoże jej wprowadzić kartę nauczyciela dla "jej" nauczycieli wychowania przedszkolnego?
xx12:00, 26.07.2016
od kiedy to durne z tereszpola została wielką dziłaczką kulturalną od wtedy jak została sekretarzem ale się udzieliła chyba w mobingu w stosunku do niektórych pracownikó gminy
xx12:01, 26.07.2016
od kiedy to durne z tereszpola została wielką dziłaczką kulturalną od wtedy jak została sekretarzem ale się udzieliła chyba w mobingu w stosunku do niektórych pracownikó gminy
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06