Ciemna Jutrznia jest jedną z najstarszych form modlitwy brewiarzowej, wywodzącą się z tradycji monastycznej. Odmawiana jeszcze przed świtem, wczesnym rankiem Wielkiego Piątku, symbolizuje czuwanie i oczekiwanie na Zmartwychwstanie.
[FOTORELACJANOWA]13003[/FOTORELACJANOWA]
W liturgicznych przepisach z 1960 roku podkreśla się, że jest to modlitwa szczególnie dostosowana do dnia Męki Pańskiej i Triduum Paschalnego, będąca wyrazem głębokiej refleksji nad tajemnicą ofiary Chrystusa.
Wielka Sobota to dzień wyciszenia i oczekiwania, zamykający Wielki Tydzień. To czas, kiedy kościoły są pełne zadumy – nie odprawia się tego dnia Mszy, a liturgia kończy się po zmroku. W parafii św. Jerzego w Biłgoraju rano odprawiona została Ciemna Jutrznia, podczas której wierni modlili się w kaplicy Grobu Pańskiego, adorując Najświętszy Sakrament.
[ZT]52092[/ZT]
Czas żałoby i oczekiwania na Zmartwychwstanie to również czas głębokiej refleksji nad tajemnicą ofiary Chrystusa. Wielka Sobota, podobnie jak Wielki Piątek, jest dniem bez liturgii Eucharystii, skupiając się na modlitwie i czuwaniu.
W końcu dnia, po zapadnięciu zmroku, wierni zgromadzili się na Liturgię Wigilii Paschalnej, która jest kulminacją Triduum i wprowadza w radosne świętowanie Zmartwychwstania.
[ZT]52144[/ZT]
Ciemna Jutrznia to nie tylko modlitwa czuwania, lecz także głęboki wyraz nadziei na odrodzenie i triumf życia nad śmiercią. Dla wiernych z Biłgoraja, jak i dla katolików na całym świecie, jest ona przypomnieniem o tajemnicy ofiary Chrystusa i przygotowaniem do radosnego świętowania Zmartwychwstania. To czas refleksji, oczekiwania i duchowego odrodzenia, które przynosi nadejście wielkanocnych świąt.
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz