Zamknij

Wielkanoc w biłgorajskiej cerkwi (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 10:27, 20.04.2025 Aktualizacja: 10:55, 20.04.2025
Skomentuj Wielkanoc w biłgorajskiej cerkwi Wielkanoc w biłgorajskiej cerkwi

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
  • W roku 2025 Wielkanoc w Kościele katolickim oraz Cerkwi prawosławnej przypada na ten sam dzień - 20 kwietnia.

  • To niezwykłe zbieżność terminów podkreśla jedność i wspólne korzenie obu wielkich tradycji chrześcijańskich.

Obchody rozpoczynają się od Wielkiego Czwartku, a kończą świętowaniem Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Zmartwychwstania. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym wydarzeniom i tradycjom związanym z Wielkanocą w obu obrządkach, ze szczególnym uwzględnieniem prawosławnych zwyczajów.

Wielki Czwartek - początek Triduum Paschalnego

W tradycji prawosławnej Wielki Czwartek jest istotnym dniem rozpoczynającym Triduum Paschalne, które trwa od wieczora środy do niedzieli rano. To święto upamiętnia ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa, a także Ostatnią Wieczerzę i zdradę Judasza. W cerkwiach odprawia się nabożeństwa Powieczerza, które symbolizują zakończenie postu i przygotowanie do najważniejszych dni święta. Wieczorne nabożeństwa obejmują liturgię, podczas której wierni słuchają czytań i modlitw związanych z wydarzeniami Ostatniej Wieczerzy.

Wielki Piątek - dzień zadumy i wspomnienia

Dla prawosławnych Wielki Piątek jest dniem głębokiej refleksji nad cierpieniem, śmiercią i złożeniem Jezusa do grobu. W tym dniu liturgia nie obejmuje zwykłej Eucharystii, lecz odbywa się Wieczernia – nabożeństwo wieczorne, podczas którego wynoszona jest płaszczanica, czyli ikona Chrystusa złożonego do grobu. To symboliczny moment głębokiej żałoby i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Prawosławni przestrzegają tego dnia ścisłego postu, co podkreśla ich duchowe zaangażowanie i pokutę.

[FOTORELACJANOWA]13000[/FOTORELACJANOWA]

Wielka Sobota - przygotowania do Zmartwychwstania

Dzień przed Niedzielą Zmartwychwstania jest pełen liturgii i tradycji. Przed południem sprawowane jest nabożeństwo Liturgii św. Bazylego Wielkiego, podczas którego wierni modlą się i słuchają czytań związanych z wydarzeniami Wielkiego Piątku. Po niej następuje nabożeństwo poświęcenia święconek – zwyczaj, który symbolizuje błogosławieństwo pokarmów na nadchodzące święto. To czas oczekiwania i refleksji, który kończy się nocnym czuwaniem.

Noc Zmartwychwstania - radosne świętowanie

Świętowanie Wielkanocy prawosławni rozpoczynają 19 kwietnia 2025 roku przed północą. Podczas nabożeństwa odczytywany jest kanon Wielkiego Piątku, a wnoszona jest płaszczanica do ołtarza. Wierni wspólnie oczekują na Zmartwychwstanie Chrystusa, które jest centralnym punktem cerkiewnych uroczystości. Po liturgii następuje radosne świętowanie, podczas którego odśpiewuje się hymny i święci się pokarmy, a grób Chrystusa zostaje uznany za pusty – symbol zwycięstwa życia nad śmiercią.

[ZT]52128[/ZT]

Wielkanoc

Obchody Wielkanocy w 2025 roku, choć w różnych obrządkach, są głęboko zakorzenione w tradycji, duchowości i symbolice. Zarówno katolicy, jak i prawosławni podkreślają znaczenie tajemnicy Zmartwychwstania, a ich liturgie i zwyczaje odzwierciedlają wspólne dziedzictwo chrześcijaństwa. Mimo różnic w szczegółach, te święta łączą wiernych w radości, nadziei i wierze w zwycięstwo życia nad śmiercią.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%