Zamknij

Misterium Męki Pańskiej w Goraju i Tereszpolu

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 21:20, 21.03.2024 . Aktualizacja: 21:37, 21.03.2024
Skomentuj Misterium Męki Pańskiej w Goraju i Tereszpolu Misterium Męki Pańskiej w Goraju i Tereszpolu
  • W Goraju i w Tereszpolu, w niedzielę 24 marca 2024 roku, czyli w Niedzielę Palmową, wystawione zostaną Mistera Męki Pańskiej.

  • Goraj zaprasza na misterium Męki pańskiej. Wydarzenie odbędzie się w gorajskiej parafii pw. Św. Bartłomieja już po raz trzeci, w Tereszpolu w takiej formie jak w tym roku, po raz pierwszy.

Gorajska parafia i parafianie odgrywający role biblijnych postaci zapraszają wszystkich do udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu. Misterium rozpocznie się w Niedzielę Palmową 24 marca o godz. 18.00. Początek - w kościele parafialnym. Poszczególne sceny Męki Pańskiej rozgrywają się w drodze na usytuowany na górze parafialny cmentarz, który 24 marca wieczorem będzie miejscem symbolicznej Golgoty – ukrzyżowania i śmierci Jezusa.

- Zapraszamy do Goraja w niedzielę palmową na godz. 18.00, by w ten sposób rozpocząć przygotowania do Triduum Paschalnego - zaznaczają organizatorzy.

Rozważanie Męki Pańskiej w formie misterium odbędzie się także w Tereszpolu. - Serdecznie zapraszamy wszystkich na Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się w Niedzielę Palmową, tj. 24 marca 2024 roku. Jest to plenerowa inscenizacja obrazująca ostatnią drogę Jezusa na Golgotę, Jego cierpienie, ukrzyżowanie i śmierć. Początek o godzinie 17:00 w kościele parafialnym, następnie wyjście na ulice Tereszpola - informuje ks. Ireneusz Żyła, wikariusz tereszpolskiej parafii.

Misterium męki Pańskiej lub pasja to sztuka pasyjna - misterium religijne o męce i śmierci Jezusa Chrystusa. W Europie misterium to widowisko teatralne powstałe na gruncie dramatu liturgicznego w Europie w XII wieku. Inscenizacją misteriów zajmowały się przede wszystkim miejskie organizacje cechowe, a także specjalne bractwa.

W Polsce Misteria Męki Pańskiej były reprezentowane m.in. przez średniowieczną Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim złożoną przez Mikołaja z Wilkowiecka. Z początku XVII wieku zachowały się dwa scenariusze widowisk autorstwa Abrahama Rożniatowskiego, przeznaczone dla sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Misteria zanikły w okresie reformacji, a odrodziły się w XX wieku.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%