Wielkanoc, celebrację najważniejszych świąt w ciągu roku liturgicznego rozpoczęli dziś w nocy wierni Cerkwi prawosławnej.
Liturgiczne celebracje Wielkanocy rozpoczęły się o 23.30 nabożeństwem, które nazywa się północnica. Później, punktualnie o północy rozpoczyna się paschalna procesja dookoła świątyni, po której sprawowana jest uroczysta Jutrznia Paschalna.
[FOTORELACJA]9030[/FOTORELACJA]
-To nabożeństwo przepełnione jest światłem, śpiewem, radością, na wielokrotne wzywanie kapłana „Chrystus zmartwychwstał”, wierni odpowiadają „Zaprawdę zmartwychwstał” - podkreśla ks. Karol Wilkiel proboszcz parafii prawosławnej św. Jerzego w Biłgoraju.
Jak dodaje kapłan, nabożeństwo paschalne w Cerkwi nazywane jest misterium, tajemnicą.
[ZT]33635[/ZT]
-Wszyscy wierzący chrześcijanie postrzegają Wielkanoc jako najważniejsze święto. Nie ma większego i ważniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości jak Zmartwychwstanie Chrystusa. Pełną jedność z Bogiem osiągamy, gdy przyjmujemy Eucharystię i na co dzień nią żyjemy - dodaje ks. Wilkiel.
Wielkanoc jest także świętem nadziei na nasze zmartwychwstanie i zbawienie. Mówią o tym teksty modlitw liturgicznych oraz Ewangelie.
-W prawosławnej ikonografii, Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, to zauważymy iż ikona zmartwychwstania przedstawia zejście Chrystusa do Otchłani i wyzwolenie z niej tych ludzi Starego Testamentu, którzy w Bogu złożyli swą nadzieję. My dziś wierzymy w to, że Chrystus jest w stanie zstąpić w nasze życie, do naszego świata - przekonuje prawosławny proboszcz biłgorajskiej parafii.
Jak podkreśla Chrystus jest wstanie przyjść do tego świata, gdzie niedaleko od naszej granicy, na Ukrainie dzieje się piekło, które wywołał na ziemi człowiek. -Wierzymy, że jest On w stanie światłością swego zmartwychwstania rozświetlić życie każdego człowieka - dodaje ks. Wilkiel.
[ZT]33636[/ZT]
Tradycje świętowania w Cerkwi prawosławnej zbliżona są do tych kultywowanych w Kościele katolickim. Punktem kulminacyjnym są nabożeństwa i celebracje liturgiczne, spowiedź oraz przyjęcie Eucharystii.
Wierni w Wielką Sobotę święcili pokarmy na stół wielkanocny. Zawartość koszyczka ze święconką podobna jest do tej, jaką mają katolicy. To przede wszystkim chleb albo drożdżowa bułka zwana paschą, wędlina, kiełbasa, mięsa, jajka, sól, chrzan.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz