Tylka tysięcy osób przeszło ulicami Biłgoraja w nabożeństwie drogi krzyżowej. Wierni wyruszyli z sanktuarium św. Marii Magdaleny i doszli do kościoła Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Krzyż nieśli przedstawiciele wszystkich stanów.
Jak przyznają uczestnicy, w nabożeństwie uczestniczyli niosąc z sobą intencje, prośby i dziękczynienia. -Wielki Piątek jest szczególnym dniem w roku, nie mogło mnie tu zabraknąć, chciałem wspólnie z mieszkańcami Biłgoraja przejść drogą krzyżową, rozważając co Pan Jezus wycierpiał dla naszego zbawienia. W Wielkim Poście, nie zawsze był czas by wziąć udział w nabożeństwie drogi krzyżowej, w Wielki Piątek wieczorem czas po prostu tzreba znaleźć - przyznaje jednej z uczestników.
Rozważania przygotował ks. Mateusz Januszewski, a w ich odczytanie włączyli się uczestnicy. Wiernym, w nabożeństwie towarzyszyła schola działająca na co dzień w biłgorajskim sanktuarium św. Marii Magdaleny.
Droga krzyżowa to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu ostatniej ziemskiej drogi Jezusa Chrystusa, Jego śmierci i złożenia go do grobu.
[FOTORELACJA]9000[/FOTORELACJA]
Tradycja odprawiania drogi krzyżowej (Via dolorosa) powstała w Jerozolimie. Na jej powstanie niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia Krzyża św., pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia męki Chrystusa dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.
Jako pierwszy 14 stacji wprowadził w 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio, który też za zgodą papieża Benedykta XIV założył drogę krzyżową w rzymskim Koloseum. Papież ten w tym samym roku wydał specjalne Breve, na mocy którego stacje drogi krzyżowej zaczęto erygować w kościołach parafialnych. Św. Jan Paweł II odprawiał drogę krzyżową w każdy piątek przez cały rok i codziennie w wielkim poście.
[ZT]33586[/ZT]
W kościołach katolickich droga krzyżowa oznaczona jest 14 krzyżami, rozmieszczonymi najczęściej na ścianach bocznych świątyni; dodatkowo może być przedstawiona w obrazach lub rzeźbach. Stacje drogi krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz