Zamknij

Byliny wieloletnie, które z roku na rok robią coraz większe wrażenie

Artykuł sponsorowany + 14:24, 16.05.2025 Aktualizacja: 14:24, 16.05.2025
Skomentuj Byliny wieloletnie, które z roku na rok robią coraz większe wrażenie Byliny wieloletnie, które z roku na rok robią coraz większe wrażenie

Byliny mają w sobie coś z magii. Raz posadzone, często rozkwitają z nową siłą każdego kolejnego sezonu, zaskakując bujnością, barwami i odpornością. Dla miłośników ogrodów to rośliny bezcenne – nie wymagają corocznego sadzenia, a mimo to tworzą spektakularny efekt bez większego wysiłku. Są jak dobra inwestycja – raz włożona praca procentuje przez wiele lat. Które gatunki szczególnie zasługują na uwagę? Dokonujemy przeglądu bylin do ogrodu wieloletnich, które z czasem wyglądają coraz okazalej.

Pysznogłówka – energia w kolorze czerwieni i fioletu

Pysznogłówka (Monarda) to roślina, która przyciąga wzrok nietypowym kształtem kwiatów oraz intensywnym kolorem. W pierwszym roku może być jeszcze nieśmiała, ale z każdym sezonem nabiera wigoru, rozrastając się w gęste kępy. Oprócz wartości dekoracyjnych przyciąga też pszczoły i motyle. Pysznogłówka dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych i półcienistych, a jej zapach, przypominający miętę, dodaje ogrodowi świeżości. Świetnie komponuje się z jeżówkami i rudbekiami.

Rozchodnik okazały – klasyka, która nigdy nie zawodzi

Choć uchodzi za jedną z bardziej „codziennych” bylin, rozchodnik okazały (Sedum spectabile) z roku na rok potrafi zaskoczyć. Jego mięsiste liście i baldachowate kwiatostany doskonale znoszą suszę, a przy tym z sezonu na sezon rozrastają się coraz intensywniej. Rozchodnik dobrze znosi przycinanie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Z czasem tworzy zwarte, efektowne kępy, przyciągające wzrok aż do późnej jesieni, a zimą – dzięki zaschniętym kwiatostanom – mogą stanowić dekorację ogrodu.

Aster nowoangielski – eksplozja barw u schyłku lata

Wśród późno kwitnących bylin do ogrodu wieloletnich aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae) zasługuje na szczególne wyróżnienie. W pierwszym sezonie może nie pokazywać jeszcze pełni możliwości, jednak z czasem tworzy spektakularne kępy pełne drobnych, fioletowych, różowych lub białych kwiatów. Kwitnie obficie nawet we wrześniu i październiku, a jego obecność wydłuża sezon kwitnienia ogrodu. Dobrze radzi sobie zarówno w słońcu, jak i lekkim cieniu, a w połączeniu z trawami ozdobnymi tworzy efekt naturalnej łąki.

Liliowiec – niezawodny i zróżnicowany

Liliowce (Hemerocallis) to jedne z tych bylin, które z wiekiem zaczynają wywierać coraz większe wrażenie. Każdego roku wypuszczają coraz więcej pędów i kwiatów, a wybór odmian jest ogromny – od klasycznych żółci i pomarańczy po intensywne burgundy i fiolet. Ich niewątpliwym atutem jest łatwość w uprawie. Rośliny te znoszą zarówno mocne słońce, jak i półcień, są odporne na choroby i nie mają wygórowanych wymagań glebowych. Z czasem zaczynają wypełniać duże przestrzenie, stanowiąc tło dla bardziej delikatnych roślin.

Byliny do ogrodu wieloletnie to sprzymierzeńcy każdego ogrodnika, ceniącego trwałość, piękno i naturalny rytm przyrody. Wiele z nich z czasem istotnie zyskuje na urodzie, stając się fundamentem roślinnych kompozycji w ogrodzie. Warto dać im przestrzeń i odrobinę cierpliwości, a odwdzięczą się spektakularnym wyglądem przez długie lata.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%