Historia i koncepcja muzeum
Muzeum Osuchy 44 będzie pierwszym w Polsce muzeum narracyjnym, skupiającym się na życiu i walce partyzantów. Projekt wyróżnia się innowacyjnym podejściem do prezentacji historii, nawiązując do znanego Muzeum Powstania Warszawskiego, co zapewni atrakcyjność zarówno dla młodszych, jak i starszych zwiedzających. Miejsce i nazwa placówki nawiązują do tragicznej, ale ważnej dla historii Polski Bitwy pod Osuchami - największych bitew partyzanckich w kraju, której świadkiem jest największy cmentarz partyzancki na tym terenie.
[ZT]51585[/ZT]
Lokalizacja i znaczenie historyczne
Wybór Osuch jako siedziby muzeum nie jest przypadkowy. To tutaj znajduje się memoriał i cmentarz partyzancki, będący tragicznym śladem walk i ofiar. Lokalizacja ta dodaje miejscu wymiaru emocjonalnego i edukacyjnego, a także podkreśla znaczenie historyczne regionu dla historii walk podziemnych.
Nowoczesna architektura i wyposażenie
Inwestycja obejmuje przebudowę byłej szkoły podstawowej oraz budowę nowoczesnego pawilonu, które połączono, tworząc funkcjonalną przestrzeń o łącznej powierzchni około 925 m², z czego 580 m² przeznaczono na ekspozycję. Charakterystyczne parametry nowego obiektu to kubatura 4 891,92 m³, wysokość 11,62 m, długość 52,40 m oraz szerokość 16,26 m.
Prace obejmowały też kompleksowe zagospodarowanie terenu: ogrodzenie, zjazdy, zatoki autobusowe, parkingi oraz elementy infrastruktury technicznej, m.in. systemy zaopatrzenia w ciepło (pompy ciepła), wentylację, klimatyzację, instalacje elektryczne z odnawialnymi źródłami energii, a także urządzenia sanitarne i wodno-kanalizacyjne. Zainstalowano nowoczesne rozwiązania techniczne, które zapewnią komfortowe użytkowanie placówki na długie lata.
Prace nad wyposażeniem i przyszła działalność
Obecnie trwają intensywne prace nad wyposażeniem muzeum, przygotowaniem wystaw i interaktywnych ekspozycji. Władze powiatu biłgorajskiego liczą na wsparcie finansowe i logistyczne ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, które umożliwi pełne przygotowanie placówki do otwarcia dla zwiedzających.
[ZT]51417[/ZT]
Kształtowanie przyszłości i promocja
Podczas wizyty rozmawiano o strategii promocji Muzeum Osuchy 44 oraz o jego funkcjonowaniu jako nowoczesnego ośrodka edukacyjno-turystycznego. Marcin Szewczak wyraził zainteresowanie rozwojem tego miejsca jako ważnego produktu turystycznego, który przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności regionu i podniesienia jego rozpoznawalności na mapie historii Polski.
Podsumowanie
Budowa Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44 to unikalne przedsięwzięcie, które z jednej strony będzie służyło upamiętnianiu walk i ofiar związanych z tą częścią historii Polski, a z drugiej stanie się nowoczesnym centrum edukacji i turystyki. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań technicznych i narracyjnych, placówka ta ma szansę przyciągnąć rzesze zwiedzających, generując pozytywny rozgłos i wspierając rozwój lokalnej społeczności.
tubylec17:57, 17.05.2025
Wieść gminna niesie że poseł Gromadzka poszukuje kreacji na wielki dzień jakim będzie otwarcie pierwszego w powiecie ośrodka dla doktorów i inżynierów którymi tak ochoczo dzielą się z nami Niemcy
Biłgorajski Autodrom z lotu ptaka (FOTO)
Tosiek powinien zostać prezesem !
spontan
20:55, 2025-05-17
Pierwsze w Polsce Muzeum Partyzantów Polskich Osuchy 44
Wieść gminna niesie że poseł Gromadzka poszukuje kreacji na wielki dzień jakim będzie otwarcie pierwszego w powiecie ośrodka dla doktorów i inżynierów którymi tak ochoczo dzielą się z nami Niemcy
tubylec
17:57, 2025-05-17
Lokalni politycy na spotkaniach na finiszu kampanii
Co prawda nie darzę sympatią posłanki z KO, ale nazwiska pisze się z dużej litery...🙁
do redakcji
08:46, 2025-05-17
Lokalni politycy na spotkaniach na finiszu kampanii
Wybierzmy człowieka z klasą, który posiada predyspozycje na odpowiedniego prezydenta naszej Ojczyzny. Nie może to być kandydat skompromitowany, zakłamany cwaniak z zapapraną przeszłością.Nie warto ulegać manipulacjom oszustów, kłamców, ani osobom z zaburzeniami psychicznymi ( on wymaga leczenia ).
obywatel
23:47, 2025-05-16