Liczne delegacje sztandarowe, posłowie, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, harcerze oraz mieszkańcy Ziemi Biłgorajskiej, uczcili w Biłgoraju 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Radosne celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości miało kilka etapów.
Po godzinie 9:00, uczestnicy uroczystości i delegacje sztandarowe zgromadziły się przed kościołem Trójcy Świętej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i udały się do biłgorajskiej świątyni. Tutaj, celebrowana była uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny.
[FOTORELACJA]9914[/FOTORELACJA]
- 11 listopada to liturgiczne wspomnienie św. Marcina, a dla nas Polaków o szczególna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy Bogu dziękować za suwerenność, wolność i niepodległość.Chcemy modlitewną pamięcią i wdzięcznością, podziękować tym wszystkim, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli to, co mieli najcenniejsze, własne życie, zdrowie i przyszłość, płacąc ofiarę krwi za wolność i niezależność Polski, służąc jej jak najlepiej - mówił podczas Eucharystii ks. Jerzy Kołtun.
- Ale modląc się dziś, chcemy prosić o dobrą, pokojową i bezpieczną przyszłość. Tę przyszłość, która obywatelom naszej Ojczyzny pozwoli się rozwijać, żyć i realizować. Prośby, by Polak była Bogiem silna, a w swoich prawach miała boże Prawa, poszanowanie ludzkiej godności, miłości i pokory, szacunku do życia, uczciwości i by znajdowała się w przestrzeni Bożej opieki - dodał kapłan.
Po Mszy świętej, uczestnicy uroczystości patriotyczno - religijnych przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbył się ceremoniał wojskowy związany z podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewania hymnu. Następnie głos zabrał dr Adam Balicki. Historyk przybliżył w okolicznościowym referacie przyczyny upadku Polski, kwestie rozbiorów, powstania narodowe i działalność Polek i Polaków na rzecz odzyskania państwowości i niepodległości Polski, kwestie I wojny światowej i tzw. "sprawę polską". Mówił o Ojcach polskiej niepodległości, odbudowywaniu państwa po roku 1918 oraz walk o jego granice.
O II Rzeczpospolitej, powstałej po roku 1918, jej znaczeniu dla historii Polski i wkładu w rozwój naszej Ojczyzny mówił, w rozmowie z Portalem bilgoraj.com.pl, Andrzej Łagożny. - II Rzeczpospolita, mimo wielu wad i niedoskonałości, przywróciło Polakom dumę i podmiotowość. Wszyscy pamiętamy takie symbole jak port w Gdyni, polską kolej państwową, Centralny Okręg Przemysłowy, to nagroda Nobla dla Władysława Reymonta, to uformowanie i wychowanie pokolenia tych, którzy podczas II wojny światowej i tzw. drugiej okupacji stanęli ponownie w obronie Polski i naszych ideałów - zaznacza członek Zarządu Powiatu.
[ZT]37586[/ZT]
Podczas uroczystości nie mogło także zabraknąć odniesienia do czasów teraźniejszych i chwili obecnej. - Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie, czemu utraciliśmy swą niepodległość, jakie były jej przyczyny, jakie cechy narodowe spowodowały utratę suwerenności, a jełkie cechy powodowały, że byliśmy europejską i światową potęgą nie do pokonania. Jeśli dziś widzę, że kwiaty stawiają zarówno przedstawiciele Prawa i sprawiedliwości jak i Nowej Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego innych ugrupowań, jestem przekonany że będzie to dobrym początkiem współpracy w nowo wybranym parlamencie, czego nowo wybranym posłom życzę - mówił po podziękowaniu uczestnikom za udział w uroczystości, burmistrz Janusz Rosłan.
- Niech hasło zakończenia niepotrzebne wojny polsko - polskiej ziści się jak najszybciej. Niech rozliczenie nie przysłoni tego co jest najważniejsze, dobra naszego kraju - dodał Burmistrz Rosłan.
3 1
A czego żadnego księdza nie było przy składaniu wiązanek przy pomniku .?!
1 2
A gdzie sztandar KPP Bilgoraj przez tyle lat się nie robili. Wstyd
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz