W niedzielę, 13 lipca br., mieszkańcy gminy Biszcza świętowali rocznicę powstania Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich. To wyjątkowe wydarzenie, które od ponad pół wieku przypomina o bohaterskiej historii i patriotycznych tradycjach związanych z ułanami. Obchody zgromadziły licznych mieszkańców, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz gości, a głównymi punktami programu był uroczysty przemarsz, msza święta oraz spotkania integracyjne.
Szwadron Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich w Biszczy istnieje od 1973 roku. Założyli go Antoni Kurowski, Józef Głąb i Mieczysław Grabek, którzy chcieli uczcić pamięć walk tego słynnego pułku na terenach gminy Biszcza. - Chcemy pokazać, że tradycja ułańska w naszej społeczności jest wciąż żywa i kultywowana. To dla nas ważne, aby pamięć o bohaterach była przekazywana kolejnym pokoleniom - podkreślał dowódca szwadronu, Mirosław Buła.
[FOTORELACJANOWA]13523[/FOTORELACJANOWA]
Od początku swojego istnienia, szwadron uczestniczy w uroczystościach patriotycznych, religijnych i lokalnych wydarzeniach, takich jak 3 maja czy 11 listopada. Działalność ta ma na celu nie tylko upamiętnianie przeszłości, ale także integrację społeczności i promowanie patriotyzmu wśród mieszkańców.
Po kilku latach przerwy, działalność szwadronu została reaktywowana, co spotkało się z dużym entuzjazmem lokalnej społeczności. - Kilka lat temu odnowiliśmy tradycję, choć obecnie nie posiadamy koni, to jednak aktywnie uczestniczymy w uroczystościach, śpiewamy, organizujemy próby i dbamy o to, by pamięć o ułanach nie zaginęła - mówi Zbigniew Pyczko, wójt gminy Biszcza i jednocześnie członek szwadronu.
Mimo braku koni, działalność ułańska w Biszczy opiera się na odświętnym mundurze, patriotycznych hymnów i wspólnych spotkaniach. - Chcemy, aby tradycja ułańska była żywa, a nasza organizacja funkcjonowała jak najdłużej - dodaje Pyczko.
Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu ulicami Biszczy w asyście Orkiestry Dętej „Złota Nuta”, a następnie uczestnicy udali się do kościoła parafialnego na Mszę świętą, której przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Bełz. Kapłan wyraził wdzięczność ułanom za ich patriotyczną postawę i dbałość o kultywowanie tradycji. - Dziękuję wam za waszą postawę, za wasze świadectwo patriotyzmu i umiłowania Polski - mówił podczas homilii.
Po Eucharystii, uczestnicy złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach założycieli i dowódców szwadronu, które znajdują się na cmentarzach w Biszczy i Tarnogrodzie. Dalsza część obchodów odbyła się nad Zalewem Biszcza-Żary, gdzie mieszkańcy spotkali się przy ognisku i wspólnie świętowali.
Święto Ułanów w Biszczy to nie tylko okazja do uczczenia pamięci bohaterów, ale także ważny element lokalnej tożsamości i patriotyzmu. Tradycja od ponad pół wieku przypomina o wartościach takich jak odwaga, patriotyzm i jedność społeczności. Mimo upływu lat, ułani z Biszczy kontynuują swoje działania, pielęgnując pamięć o przeszłości i kultywując patriotyczne wartości dla kolejnych pokoleń.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Posłanka Małgorzata Gromadzka o pracy na polu i...
Do pracy z myjką ciśnieniową polecam ubranie robocze, koniecznie czapka i osłona na oczy.
BHP się kłania
09:13, 2025-07-14
Posłanka Małgorzata Gromadzka o pracy na polu i...
Cały powiat czeka na kolejne fotki Pani poseł w akcji a hitem byłyby (dla niektórych) zapewne ujęcia w bikini Słowem mówiąc tani lans żenada tak jak cała ta śmieszna koalicja
tubylec
07:13, 2025-07-14
Posłanka Małgorzata Gromadzka o pracy na polu i...
Jaka rolniczka? Miejsce pracy tej pani to UM Biłgoraj
06:48, 2025-07-14
Posłanka Małgorzata Gromadzka o pracy na polu i...
Przy takim pozowaniu polecam dla Pani poseł snikersa bo to gwiazdorzenie wygląda nazwijmy to średnio by nie powiedzieć żenująco
obywatel
21:38, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz