Zamknij

Pomóżmy Franiowi. Chłopczyk z powiatu biłgorajskiego potrzebuje wsparcia

07:48, 16.03.2023 Aktualizacja: 12:09, 16.03.2023
Skomentuj Franio Klucha potzrebuje pomocy Franio Klucha potzrebuje pomocy

Franio jest podopiecznym Fundacji Słoneczko, ma tam utworzone subkonto na które można bezpośrednio dokonywać darowizn z których możliwe jest finansowanie leczenia, rehabilitacji i fizjoterapii oraz zakupu niezbędnych środków ortopedycznych.

Już podczas badania w drugim trymestrze ciąży lekarz zauważył, że dziecko ma problem z lewą nóżką - podejrzenie stopy końsko - szpotawej. Już wtedy pojawił się strach i przerażenie: co dalej, jak będzie wyglądało leczenie, co czeka Frania, czy to uleczalne?

Zakładano także, że jest to tzw. wada ułożeniowa i jest duża szansa, że nóżka kilka tygodni po porodzie samoczynnie się wyprostuje. Franio urodził się 17 września 2022 roku i od razu zauważono, że jego nóżka wygląda źle - stópka koślawa, zgięta kość piszczelowa, lewa nóżka krótsza od prawej.

Franek dostał skierowanie do ortopedy. Oczekując na wizytę u dra Shadi'ego w Poznaniu, rodzice zaczęli szukać informacji m.in. o hemimelii strzałkowej i wmawiali sobie, że to na pewno nie dotyczy Franka bo przecież z tą chorobą w Polsce rodzi się tylko od 3 do 7 dzieci rocznie. Wizyta u dra Shadi'ego i diagnoza bez chwili zawahania, która ścięła z nóg - hemimelia strzałkowa (fibular hemimelia).

[ZT]33209[/ZT]

Niewykształcona w pełni kość strzałkowa, przodozgięcie kości piszczelowej, koalicja skokowo-piętowa, deformacja stawu skokowego, lewa noga krótsza od prawej o około 2 cm. Tą najgorszą diagnozę potwierdził też dr Deszczyński z Paley European Institute w Warszawie.

Wiemy już, że Franek będzie miał trudny start i będzie musiał przejść co najmniej dwie operacje. Najważniejsze, żeby operacje przeprowadzić w odpowiednim czasie. Pierwsza musi odbyć się pomiędzy 18 a 24 miesiącem życia. Zapewnić to może tylko prywatne leczenie w Paley European Institute w Warszawie.

Bardzo prosimy o wsparcie dla Frania, by jego trudny start nie oznaczał przekreślonej przyszłości. -Nasz synek może być sprawnym chłopcem i w przyszłości chodzić na własnych, równych nóżkach. Jedyną przeszkodą są tylko i aż gigantyczne środki, których nie mamy - podkreślają rodzice.

Hemimelia strzałkowa (ang. Fibular hemimelia – FH) jest najczęstszą wrodzoną podłużną wadą kończyn dolnych. Występuje między 1 na 50 000 - 135 000 urodzeń. W hemimelii strzałkowej brakuje części lub całości kości strzałkowej. Występują również różnice w długości kończyn, deformacje stopy oraz kolana. Nie jest obecnie znana przyczyna występowania tego schorzenia, jednak badania wykazały, że jeżeli geny odpowiedzialne za formowanie się kończyn są aktywowane w nieprawidłowej kolejności, to wzrasta ryzyko wystąpienia hemimelii strzałkowej.

Leczenie chirurgiczne ma na celu zajęcie się wszystkimi deformacjami, brakami i rozbieżnościami długości kończyny. Celem leczenia jest osiągnięcie wyrównania kończyn, funkcjonalnej stopy w pozycji stojącej płasko na ziemi, wyrównania stawów biodrowych, kolanowych i skokowych oraz uzyskanie stabilności kolan.

Wydłużanie kończyn to skomplikowany proces, służący skorygowaniu rozbieżności długości kończyn i wrodzonych niedoskonałości w hemimelii strzałkowej. Pomyślny wynik wymaga drobiazgowej techniki chirurgicznej, czujnej obserwacji i intensywnej fizjoterapii. Wyniki wydłużania w dużym stopniu uzależnione są od doświadczonego chirurga i fizjoterapeuty oraz pozostałych członków zespołu. Dzięki procedurom opracowanym przez doktora Paley wiele dzieci uniknęło amputacji kończyny oraz wróciło do normalnego funkcjonowania.

Poza leczeniem chirurgicznym kluczowe jest przygotowanie zarówno przed jak i pooperacyjne pacjenta.

Dziś Franiowi Klucha, pomóc może każdy, wystarczy wpłacić nawet symboliczną złotówkę na specjalne konto:

Dane do przelewu na subkonto:nr konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010

Odbiorca:
Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „SŁONECZKO”
77-400 Złotów, Stawnica 33A

Tytuł wpłaty: "1688/K Franciszek Klucha".

Franiowi pomóc można także wpłacając środki przez portal siepomaga.pl >>KLIKNIJ<<

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%