- Chodzi o oświetlenie ścieżek rowerowych i chodników przy ww. ulicach. Są w przypadku obwodnicy północnej oddzielne lampy, a w przypadku Poniatowskiego do lamp oświetlających ulicę specjalne dodatkowe lampy wykonane na jednym słupie. Jednak lampy te w przypadku zarówno obwodnicy jak i Poniatowskiego nie świecą. świeca tylko latarnie oświetlające ulicę - podkreśla mieszkaniec miasta.
[FOTORELACJA]9890[/FOTORELACJA]
By rozwiać wszelkie wątpliwości, zwróciliśmy się do Urzędu Miasta Biłgoraja z pytaniami i prośbą o wyjaśnienia.
Zapytaliśmy w związku z powyższym:
- czy nie świecenie latarni na ścieżkę rowerową i chodnik ww. ulic jest wynikiem awarii? jeśli tak to wiadomo kiedy będzie ona usunięta?
- jeśli nie jest to wynik awarii, czy latarnie te zostaną włączone i kiedy i dlaczego jeszcze nie zostały włączone?
- czy chodzi o oszczędności w zużyciu przez miasto energii?
- Zarówno ścieżka rowerowa jak i chodniki ww. ulicach są uczęszczane przez mieszkańców, jesienią szybko zapada zmrok i sytuacja jest niebezpieczna dla pieszych i rowerzystów. Tu chodzi o nasze bezpieczeństwo i komfort - dodaje mieszkaniec.
- Oprawy doświetlające ścieżki rowerowe nie uległy awarii. Zostały wyłączone w ramach oszczędności zużycia energii elektrycznej na terenie miasta - odpowiada nam Paweł Jednacz, rzecznik prasowy w Urzędzie Miasta Biłgoraja.
[ZT]37537[/ZT]
Jak dodaje rzecznik prasowy, władze miasta uważają, że zarówno na ścieżce rowerowej przy obwodnicy północnej jak i na ulicy Poniatowskiego nie jest po zmroku aż tak ciemno, aby była konieczność włączania dodatkowego oświetlenia. - Wyłączenie niektórych obwodów pozwala na wywiązanie się z nałożonego na samorządy obowiązku ograniczenia o min. 10% zużycia energii - dodaje Paweł Jednacz.
Działania władz Biłgoraja zdają się wpisywać w politykę oszczędności jaką stosują inne samorządy. Aby ograniczyć negatywne dla finansów skutki wzrastających cen za energię, samorządy wprowadzają różne działania oszczędnościowe w oświetleniu ulicznym. Z przeprowadzonej przez Związek Miast Polskich (ZMP) ankiet wynika, że są to często kompleksowe optymalizacje.
[ZT]36886[/ZT]
Jak wynika z informacji ZMP, spośród 103 miast członkowskich, które odpowiedziały na pytania, aż 101 podjęło różne działania oszczędnościowe. Jest to reakcja na wyższe koszty energii, które wpływają negatywnie na budżety samorządów. Najwięcej miast, bo aż 70% zastąpiło stare żarówki oświetlenia ulicznego diodami LED, natomiast 50% redukuje mocy oświetlenia w godzinach nocnych, a 31% opóźnia włączanie oświetlenia wieczorem i przyspiesza wyłączanie oświetlenia rano.
- Nie jest wykluczone, że doświetlenie ścieżek rowerowych czy chodników w miejscach wskazanych przez mieszkańców zostanie przywrócone, na chwilę obecną jednak pozostaje jedynie oświetlenie ulic - wyjaśnia Paweł Jednacz.
[ALERT]1699618013799[/ALERT]
tak się pytam15:19, 10.11.2023
a nie lepiej i bezpieczniej wyłączyć oświetlenie kościołów niż ścieżek i chodników !?
Jim16:48, 10.11.2023
Ciemno jest i niebezpiecznie. Jazda samochodem po zmroku ul. Poniatowskiego to udręka. Nic nie widać.
Niporozumienie17:17, 10.11.2023
Na ludzkim bezpieczeństwie chcą oszczędzać. Przecież Poniatowskiego przebiega przez duże osiedle. Zmniejszcie diety radnym, a włączcie oświetlenie, przyjemniej od zmroku do 23:00 i od 5 do świtu!
Woland20:31, 10.11.2023
Główna ulica miasta.
Zbyt późno włączane jest oświetlenie.
Oszczędności szukać chociażby w oświetleniu kościołów,miejsc mało uczęszczanych,boisk sportowych lub też w kontroli jakości oświetlania na Kościuszki.
abcde1234523:04, 10.11.2023
1. Po co w takim razie ponoszono koszt wykonania tego nieużywanego oświetlenia ? Jest to niegospodarność.
2.Oświetlenie kościołów nie jest finansowane z budżetu miasta.
3. Oświetlenie Poniatowskiego nie jest takie najgorsze. Tragedia to oświetlenie Kościuszki.
nie przesadzajmy10:40, 11.11.2023
Te zdjęcia potwierdzają, że oświetlenie jest dobre. Jak będzie mgła, to na pewno będzie gorzej.
1 0
Oświetlenie kościołów będących zabytkami (wnmp, kościółek, marii magdaleny) jest finansowane z budżetu miasta.