- Naszym celem było przypomnienie wielkich przebojów i piosenek śpiewanych przez naszych dziadków, przypomnienie klimatu klimatu dawnej, przedwojennej Warszawy i przybliżymy sylwetki słynnych artystów z tamtych czasów. Wydarzenie było w klimacie, muzycznie, melodyjnie, nostalgicznie i z odrobiną nonszalancji - mówi Natalia Kyc, dyrektor GOK w Księżpolu.
[FOTORELACJA]10198[/FOTORELACJA]
Na lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku przypada okres względnego pokoju międzynarodowego między pierwszą a drugą wojną światową. W Polsce, po tym, jaku dało się wreszcie po 123 latach niewoli odzyskać upragnioną niepodległość, zaczęto się zastanawiać, co dalej.
Polska weszła w nową epokę z ogromnymi zapóźnieniami gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Poszukiwano odpowiedzi na konkretne pytania: jak ma wyglądać nowa Rzeczpospolita, czy w jaki sposób odbudować upadły kraj, który od niedawna znowu pojawił się na mapach Europy?
W dwudziestoleciu międzywojennym ogromną rolę odgrywało życie literackie i kulturalne. Powstawały kabarety, kawiarnie literackie, zawiązywały się grupy twórców. Artyści urządzali wieczory literackie i happeningi, sztuka wychodziła na ulicę. Rozwijała się prasa. Witold Gombrowicz, Zofia Nałkowska, Stefan Żeromski,Witkacy, Julian Tuwim czy Bolesław Leśmian to najwybitniejsi artyści tego okresu.
Podczas wydarzenia w Księżpolu przypomniano sylwetki wielki ludzi kultury polskiej tego okresu.
Na scenie zaprezentowali się zaś:
1. Zespół Va Bank - „Umówiłem się z nią na dziewiątą” (zespół instrumentalny);
2. Tomasz Korba - ”Już taki jestem zimny drań” (zespół instrumentalny);
3. Ryszard Korniak - przemówienie;
4. Halina Szczur – "Miłość ci wszystko wybaczy" (zespół instrumentalny);
5. Agnieszka Skubis - "Może kiedyś innym razem" (zespół instrumentalny);
6. Feliks Kuna - recytacja "Stare Grodzisko w Sąsiadce";
7. Natalia Kyc - Tylko we Lwowie" (zespół instrumentalny);
8. Janusz Szczur - "Jesienne róże" (zespół instrumentalny);
9. Jolanta Kida - "Już nie zapomnisz mnie" (zespół instrumentalny);
10. Maria Wróbel - "Tango Noturna";
11. Agnieszka Skubis - "Seksapil";
12. Jan Kowal Biłgorajczyk;
13. Zespół Va Bank - "Baby, ach te baby.
[ZT]38655[/ZT]
[ALERT]1702148273427[/ALERT]
3 0
Zapytam raz jeszcze pomimo kasowania komentarzy przez redakcję:
Ile to coś kosztowało gminę czyli mieszkańców? Dlaczego pomimo zaproszeń ogólnych obecni byli tylko z „klucza”? Ile pierwsza gminna Sknera wydała na tą propagandę z własnej kieszeni?
1 0
Nie martw się Rębacz nic nie wydał. On potrafił kraść. Piskorski nie kradnie to gmina jest w 5 najlepszych gmin z 165 woj. Lubelskiego. A przy okazji jest okazja ubogacić się kulturalnie na takich imprezach. Było super:)
2 0
Impreza jednej ambasady.