Dożynki, Święto Plonów - to ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W gminie Tarnogród, od lat organizowane są 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tarnogrodzkie dożynki tym samym rozpoczynają świętowanie zakończenia żniw w powiecie biłgorajskim.
[FOTORELACJANOWA]13645[/FOTORELACJANOWA]
Dożynkowe obchody zaczęły się Mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, po której korowód dożynkowy przemaszerował na stadion, gdzie podsumowano żniwa, zaprezentowano starostów dożynek i grupy wieńcowe, a także odbył się obrzęd wieńcowy i przekazanie chleba.
- Dożynki to okazanie wdzięczności Bogu, ziemi i rolnikom za chleb - podkreślał burmistrz Paweł Dec. - To nasze wielkie polskie święto, święto ludowe. To jest okazanie szacunku dla rolników, ale przede wszystkim dla Matki Ziemi, bo to jest święto jej plonów. Tak powinno być, że musimy razem wszyscy świętować i budować tę wspólnotę. Ziemia daje nam pokarm i mówi: macie, cieszcie się, radujcie, że macie co jeść i że jest dobrze - dodał.
[ZT]54953[/ZT]
- Rolnicy ciężko pracują, aby nikomu z nas nie zabrakło chleba, i za to należy im się wdzięczność i szacunek - zwrócił uwagę Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. - W tym roku żniwa nie były łatwe – przymrozki na wiosnę, później dużo opadów. Od kilku dni mamy ładną pogodę, ale trudności dla rolników wciąż są realne. Mimo to rolnicy stawiają czoła wyzwaniom i żywią cały naród, dbając o bezpieczeństwo żywnościowe Polski - zauważa.
- To najważniejsze święto rolników w roku, bogate w tradycje i obrzędy - dodała Renata Ćwik, dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury i zaznacza: - Dożynki to tradycja obrzędowa, dziękczynna. Jedną z najważniejszych tradycji są kuplety, czyli obśpiewywanie wieńców i różnych instytucji. Zawsze podczas obrzędu przekazania chleba śpiewamy rotę, by podziękować Bogu za ten chleb, za cały rok i trud rolników - podkreśliła.
Wieczór nie zawiódł także pod względem artystycznym: na scenie zaprezentowała się Tarnogrodzka Orkiestra Dęta i zespoły taneczne Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, chór Harmonia z Łukowej, a także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim. Gwiazdami wieczoru byli Andrea Lattari z grupą taneczną oraz zespoły Hayer, Power Play i DJ Yaro. Imprezę wzbogaciły stoiska promocyjne kół gospodyń wiejskich z terenu miasta i gminy Tarnogród, a dla dzieci przygotowano liczne atrakcje.
Organizatorami dożynek byli Burmistrz Tarnogrodu i Tarnogrodzki Ośrodek Kultury. To właśnie ta wspólnota lokalnych mieszkańców i gości tworzy duchową i kulturalną podróż przez tradycję, w której chleb, praca rolników i wspólne świętowanie plonów pozostają fundamentem regionalnej tożsamości. Wśród gości byli posłowie Małgorzata Gromadzka i Wiesław Różyński, Rafał Farion dyrektor Delegatury w Zamościu Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie oraz radny Grzegorz Wróbel reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego.
Byłemu burmistrzowi nie spodobało się kazanie. Napisał
To dobre było kazanie czy złe? Po komentarzach niech każdy oceni. Przerażające co nam zostało z nauk Zbawiciela.
Q
23:01, 2025-08-15
Byłemu burmistrzowi nie spodobało się kazanie. Napisał
Panie roslan jako wierzący katolik to pan jest za aborcja jak czerwoni?? Bo może się okazać że mimo wszystko to pan źle pojmuje słowa które padły na kazaniu natomiast pana otoczenie może spowodowało że i pan zbłądził.zawsze jest czas na zmiane
Edek
22:21, 2025-08-15
Byłemu burmistrzowi nie spodobało się kazanie. Napisał
Janusz opamiętaj się.
Gleń
22:10, 2025-08-15
Byłemu burmistrzowi nie spodobało się kazanie. Napisał
Najlepiej cicho siedzieć i udawać ze nic sie nie stało.Ksiadz prawdę powiedział najlepiej ładnie kłamać.Historia niestety ma to do siebie ze lubi sie powtarzać dalby Bogʻ żeby nie tym razem.Obudż sie Polską!
W sercu Polska!
21:48, 2025-08-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz