Przy figurze św. Mikołaja między Tarnowolą, a Brzezinami, na trasie Górecko Stare Józefów w środku lasu zgromadziło się ponad 100 osób. Okazją były "Mikołajki z Nadleśnictwem Józefów". Wydarzenie odbyło się po raz drugi i trzeba przyznać, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania.
[FOTORELACJA]10134[/FOTORELACJA]
- W zeszłym roku, na prośbę i przy wsparciu mieszkańców odnowiliśmy figurę św. Mikołaja, którą postawiono w tym miejscu ponad 200 lat temu. Właśnie by historię, osobę i przesłanie św. Mikołaja przekazać organizujemy plenerowe spotkanie integracyjne. Chcemy wyjść z inicjatywą i w ten sposób sprawić przyjemnościowy dzieciom oraz dać możliwość do spotkania i miłego spędzenia czasu dorosłym - mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, Ryszard Teterycz.
Eliza Gmyz, edukator Nadleśnictwa Józefów zaznacza, że spotkanie jednoczy mieszkańców, pracowników Nadleśnictwa, druhów strażaków oraz koła gospodyń wiejskich. - Bardzo się cieszymy, że możemy takie spotkanie przy figurze św. Mikołaja, w leśnej zimowej scenerii zorganizować. To z jednej strony odkrywanie i pokazywanie pięknych miejsc z tradycją, z drugiej budowanie wspólnoty. Jest czas by bliżej przyjrzeć się postaci św. Mikołaja, pracy leśników oraz wzajemnie - obecnością i prezentami - sprawić sobie przyjemność - dodaje.
Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy do św. Mikołaja. Następnie z krótkim występem słowno - muzycznym wystąpiły dzieci. Następnie były prezenty, spotkanie przy ognisku, wspólny posiłek i słodkości przygotowane przez panie z KGW. Strażacy zadbali o "leśny kulig". Dzieci zaś mogły bawić się śnieżkami i słuchać leśnych opowieści.
Jak podkreśla ks. Jarosław Kędra, proboszcz parafii w Górecku Kościelnym, św. Mikołaj, to nie jest postać fikcyjna, czy wesoły staruszek w czerwony stroju, a święty Kościoła Katolickiego, biskup Miry. Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, a zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352[. Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.
- Święty Mikołaj, mówiąc najogólniej jest patronem dobroci, dostrzegania potrzeb i niedostatków bliźnich i zaradzania im w sposób dyskretny. Biorąc z niego przykład winniśmy okazywać sobie życzliwość, miłość, obdarowywać się dobrem, pamięcią. On swą osobą zwracam nam uwagę na dobroć Boga, z której za darmo otrzymujemy łaski - dodaje ks. proboszcz.
- To wydarzenie, to nic innego, jak kultywowanie tradycji, w których jako Polacy zostaliśmy wychowani. To przejaw wiary w Boga i czczenie Jego osoby przez świętych, w tym przypadku świętego Mikołaja ale także wzajemna miłość, życzliwość sąsiedzka, miłość do lasów i przyrody. Te ideały chcemy przekazywać młodemu pokoleniu, stąd organizacja takich wydarzeń - podsumowuje Andrzej Borowiec, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
[ZT]31914[/ZT]
[ZT]38398[/ZT]
[ZT]38362[/ZT]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Samorządowy głos w kampanii prezydenckiej
Największą siłą polityków PO jest brak zahamowań w użyciu kłamstwa a okłamują swój elektorat.
f
18:32, 2025-05-24
Samorządowy głos w kampanii prezydenckiej
wolałbym, żeby nasz naród reprezentowali ludzie bez nałogów, w czasie debaty się sztachać, to brak szacunku dla wszystkich widzów i kontrkandydata, nigdy !!!
bez nałogu
17:41, 2025-05-24
Nawrocki: potrzebujemy centrów deportacji, nie
ups - nie pij tyle, kłamiesz ja twój kandydat( z sensacyjnym życiorysem ), który jest kompromitacją tych, którzy go wystawili.
na pewno nie
17:19, 2025-05-24
Samorządowy głos w kampanii prezydenckiej
Pewnie jedni sympatyzują z takim czy innym kandydatem a inni wybiorą tzw. mniejsze zło. Reszta zwykle zostaje w domu a to wielki błąd. Warto deliberować i głosować wyłącznie na trzeźwo. Nie nadużywać alkoholu, który niejednemu popsuł szare komórki, a to wyzwala agresję i chamstwo.
z powiatu
17:15, 2025-05-24
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz