Zamknij

Osuchy. Dzień spotkań z historią, przyrodą i turystyką – Edycja II (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 15:04, 24.05.2025 Aktualizacja: 15:42, 24.05.2025
Skomentuj Osuchy. Dzień spotkań z historią, przyrodą i turystyką – Edycja II Osuchy. Dzień spotkań z historią, przyrodą i turystyką – Edycja II
  • 24 maja 2025 roku w malowniczych Osuchach, w gminie Łukowa, odbyła się druga edycja wyjątkowego wydarzenia pn. Dzień spotkań z historią, przyrodą i turystyką.

  • Organizatorami tego dużego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie „Osuchy 1944” we współpracy z licznymi partnerami, w tym Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego oraz Muzeum Niepodległości.

  • Podczas wydarzenia do powstającego w Osuchach muzeum rodziny żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego przekazały pamiątki.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Celem wydarzenia było przypomnienie lokalnej historii, promowanie aktywnego wypoczynku na łonie przyrody i integracja społeczności regionalnej. Uczestnicy mogli nie tylko poznać historię regionu, ale także aktywnie spędzić czas, przemierzając malownicze szlaki piesze i rowerowe oraz odkrywając bogactwo flory i fauny Puszczy Solskiej.

Atrakcje i wydarzenia

Rowerowe rajdy i spacer ścieżką "Nad Sopotem" – pierwsza część dnia była poświęcona aktywności fizycznej. Dla miłośników dwóch kółek przygotowano dwa rajdy rowerowe: dłuższy na dystansie ponad 100 km, prowadzący z Osuch do Zaboreczna i z powrotem, oraz krótszy, z Osuch do Kobylanki. W tym czasie część uczestników wybrała się na spacer z przewodnikami ścieżką "Nad Sopotem", poznając lokalną przyrodę i historie związane z tym regionem.

[FOTORELACJANOWA]13213[/FOTORELACJANOWA]

Sesja popularnonaukowa w Muzeum Osuchy'44 – po południu, w specjalnie przygotowanym muzeum, rozpoczęła się sesja naukowa zatytułowana "Leśnymi Ścieżkami Bohaterów: Zamojszczyzna w Walce". Wśród prelegentów znaleźli się uznani historycy i eksperci, którzy przybliżyli wydarzenia związane z walkami w okolicach Osuch oraz rolę batalionów chłopskich w walce o wolność.

Wykłady i prelekcje

W pierwszej części sesji głos zabrał dr Janusz Gmitruk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, który opowiedział o roli chłopskich batalionów w czasie II wojny światowej. Maria Krystyniecka, wnuczka Franciszka Bartłomowicza ps. „Grzmot”, odczytała historię batalionów chłopskich w Zaborecznie, podkreślając ich znaczenie w regionie.

Dr Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej przedstawiła miejsce Osuchy w kontekście historii regionu w czasie okupacji, natomiast Tomasz Bordzań przybliżył uczestnikom wydarzenia historię wojny w Puszczy Solskiej, podkreślając jej unikalny charakter i znaczenie.

Uroczystość odsłonięcia tablicy i inne wydarzenia

Podczas gdy uczestnicy rajdów przemierzali trasy, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej oddziałowi „Groma” na „Zamarzniętych Wodach”. To symboliczne wydarzenie miało na celu upamiętnienie bohaterskich czynów żołnierzy i partyzantów walczących w tym rejonie.

Partnerzy i wsparcie

W organizację wydarzenia zaangażowało się wiele instytucji i stowarzyszeń, takich jak Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Roztoczański Park Narodowy, Nadleśnictwo Józefów, Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolarskie BSK Miód Kozacki oraz lokalne urzędy i sołectwa. Dzięki ich wsparciu wydarzenie mogło przybrać tak szeroki zakres i zapewnić uczestnikom niezapomniane emocje i wiedzę.

[ZT]52978[/ZT]

Niezwykła lekcja historii

II edycja Dnia spotkań z historią, przyrodą i turystyką w Osuchach pokazała, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości, promowanie aktywnego wypoczynku oraz ochrony przyrody. To wydarzenie stało się nie tylko okazją do edukacji i integracji społeczności, ale także do docenienia piękna regionu i jego bogatej historii. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje, które mają na celu dalsze rozwijanie świadomości regionalnej i turystycznej wśród mieszkańców oraz gości.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%