Zamknij

Na „Zamarzniętych Wodach" odsłonięto pamiątkową tablicę (FOTO, VIDEO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 20:27, 24.05.2025 Aktualizacja: 21:00, 24.05.2025
Skomentuj Na Zamarzniętych Wodach odsłonięto pamiątkową tablicę Na Zamarzniętych Wodach odsłonięto pamiątkową tablicę
  • Na „Zamarzniętych Wodach" na granicy gminy Łukowa i Józefów odsłonięto dziś (24 maja 2025 roku) pamiątkową tablicę poświęconą żołnierzom "Groma", legendarnego dowódcy oddziałów AK w rejonie Biłgoraja.

  • Zasięg terytorialny oddziału porucznika Edwarda Błaszczak ps. "Grom" obejmował obszar południowo - zachodniej Zamojszczyzny łącznie z Puszczą Solską, nawet część województwa rzeszowskiego, np. lasy sieniawskie. Akcje bojowe w zasadzie "Grom" organizował w porozumieniu z dowództwem OP - 9 i komendantami terenowymi, oddziałami radzieckimi i GL.

Porucznik Edward Błaszczak ps. "Grom" urodził się 27 sierpnia 1915 roku w Skarydzewie powiat Kępno, zmarł 28 sierpnia 1976 r. Był synem powstańca wielkopolskiego, posła na sejm II Rzeczypospolitej. Odbył studia prawne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, które ukończył w1966 roku z wynikiem dobrym. Brał czynny udział w walce zbrojnej Ruchu Ludowego z Niemcami w BCH i AK, pełniąc funkcję dowódcy batalionu.

[FOTORELACJANOWA]13218[/FOTORELACJANOWA]

Po kampanii wrześniowej znalazł się na Kielecczyźnie i tu wstąpił do ZWZ. Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej został skierowany do województwa lwowskiego, gdzie wpadł w ręce niemieckie i przebywał w więzieniu w Komarnoczubałach i Rudkach koło Lwowa oraz we Lwowie. Po wyjściu z więzienia przybył (pod przybranym nazwiskiem) w 1942 roku i zatrzymał się w Chmielku w powiecie biłgorajskim, gdzie nawiązał kontakt z partyzantką radziecką. W poznańskie nie mógł wrócić ponieważ już na początku okupacji został zaocznie skazany (jako zbrodniarz) przez sąd niemiecki w Kaliszu na karę śmierci.

Na Zamojszczyźnie Edward Błaszczak został zastępcą dowódcy oddziału leśnego. Oddział "Groma" brał udział w wielu akcjach i działaniach zbrojnych przeciw niemieckiemu okupantowi.

Uczestniczył w potyczce pod Bulicznówką w lutym 1943 roku, czy w bitwie o Józefów w czerwcu 1943 roku. Oddział dowodzony przez "Groma" uczestniczył także w działaniach osłonowych ataku oddziału "Żegoty" na więzienie w Biłgoraju, we wrześniu 1943 roku.

Należy także wspomnieć o walkach z Niemcami w okolicy Gajówki na Rapach Dylańskich, likwidacji posterunku policji niemieckiej i ukraińskiej w Łukowej, bitwie o Tarnogród, walkach z kałmukami w maju i czerwcu 1944 roku, bitwę pod Osuchami czy odbiciu więźniów politycznych z zamojskiego więzienia jesienią 1944 roku.

[ZT]53094[/ZT]

Odsłonięta 24 maja 2025 roku pamiątkowa tablica przypomina historię podkomendnych "Groma" ich walkę i etos. Tablica stanęła - z inicjatywy Stowarzyszenia Osuchy 44 - w miejscu danego partyzanckiego obozu.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%