Zamknij

“Szlakiem walk partyzanckich”

15:06, 03.07.2019
Skomentuj
Pomysł na projekt obywatelski pn.: “Szlakiem walk partyzanckich” jest wynikiem wspólnej pracy pięciorga aktywnych osób ze społeczności lokalnej Smólska: Marii Skrok, Haliny Pintal, Marzeny Róg, Małgorzaty Kowal oraz Ewy Pułapy – uczestników projektu „Ja - obywatel!”.

-Chcieliśmy aby nasza młodzież poznała ważne pod względem historycznym miejsca związane z walkami partyzanckimi toczonymi w czasie II wojny światowej w najbliższej okolicy - opowiada  Barbara Wojciechowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym. Blisko czterdzieści godzin edukacji w postaci: szkoleń i spotkań na coachingach, to czas jaki aktywne mieszkanki Smólska i okolic poświęciły na zorganizowanie projektu obywatelskiego pn.: „Szlakiem walk partyzanckich”. Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów. Ostateczny jej kształt został zaakceptowany przez grupę projektową podczas spotkania coachingowego.

Powstał plan promocji projektu, rozpoczęto rekrutację oraz opracowano plan i scenariusz wyjazdu obejmującego ważne historycznie miejsca walk partyzanckich. Wyjazd został zorganizowany 5 czerwca. W tym dniu 28 uczniów klas VI –VIII spotkało się przed budynkiem Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym w celu poznania historii regionu i pogłębienia wiedzy na temat walk partyzanckich. Podczas wyjazdu uczniowie dowiedzieli się wiele o walkach toczonych w okolicach Aleksandrowa (Sigła).

-Udało się nam dotrzeć do ziemianki "Wira", a także szpitala polowego znajdującego się w głębi lasu - opowiada Maria Skrok, uczestniczka projektu. Młodzież odkrywała miejsca pamięci narodowej - mogiły partyzantów, ale również rezerwat „Czartowe Pole” i istniejące tam do dziś ruiny papierni. Ważnym historycznie miejscem na trasie wycieczki była wieś Osuchy, gdzie toczyły się jedne z największych bitew partyzanckich. Przewodnikiem na „Szlaku walk partyzanckich” był Dominik Róg – historyk, członek grupy rekonstrukcyjnej i absolwent Szkoły Podstawowej w Smólsku Dużym. -Wyjazd był ciekawą lekcją historii, ale też umożliwił poznanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych najbliższej okolicy. Z wycieczki wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę o historii naszego regionu - podkreśla jeden z uczestników wycieczki.

Projekt zmotywował do pogłębiania wiedzy historycznej wśród młodych mieszkańców Smólska, uświadomił, że każdy człowiek jest świadkiem historii i ją tworzy. Projekt "Ja – obywatel!" jest realizowany przez Fundację Bliżej Pasji w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Biłgoraju. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

/red./

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%