Goraj jest jednym z najstarszych Miast na terenie Województwa Lubelskiego, młodsze jest od samego Lublina o 60 lat. Początki Goraja nie są dotąd w pełni poznane. Generalnie mówi się o roku 1377 i królu Ludwiku Węgierskim, ale są i przesłanki, że nadanie ziem Dymitrowi dokonał jeszcze Kazimierz Wielki zaś Ludwik je tylko potwierdził. Nie jest też znana data nadania Gorajowi prawa magdeburskiego jako "oppidum" jest wymieniony dopiero pod rokiem 1405, lecz już w 1379 roku nastąpiła erekcja gorajskiej parafii, musiał więc być Goraj już wtedy miastem. W źródłach historycznych Dymitr z przydomkiem "z Goraja" występuje już w roku 1373 możliwe więc, że wtedy Goraj otrzymał prawa miejskie.
Oficjalnie przyjmuje się jednak rok 1377, jako rok lokalizacji Miasta. Jubileusz 640-lecia rozpoczął się na rynku Miejskim, skąd na plan w Zastawiu k/Goraja przeszedł korowód prowadzony przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. -Uroczysty średniowieczny korowód rozpoczął nasze świętowanie, do okresu średniowiecza cała nasza uroczystość nawiązuje, stąd obecność rycerzy, przypomnienie aktu lokacji Miasta, muzyka w klimatach średniowiecza, dawne potrawy oraz stoisko historyczne i konkursy historyczne, które historię naszego miasta mają przypomnieć. Nie zabrakło lokalnych zespołów w tradycyjnym repertuarze, muzyki słowiańskiej w wykonaniu zespołu Orkiestra Św. Mikołaja oraz turnieju rycerskiego. Na wieczór przygotowaliśmy część rozrywkową koncert zespołu Baciary, koncert zespołu Roxait i dyskotekę pod gwiazdami - zaznacza Marta Miszczak dyrektor GOK w Goraju.
Jak zaznacza włodarz Gminy Goraj Antoni Łukasik, niedzielna uroczystość jest przede wszystkim radosnym świętowaniem, na które zaproszeni zostali mieszkańcy Gminy, Powiatu i goście z całego Województwa. -Obchodzimy dziś 640-lecie Goraja. Uroczystość barwna, radosna, łącząca mieszkańców, wszystko oscyluje wokół okrągłego jubileuszu naszego Miasta. Stąd moc atrakcji kulturalnych, kulinarnych i rozrywkowych - przyznaje Wójt. Po uroczystym korowodzie, w inscenizacji historycznej przypomniano akt lokacji Goraja i osobę Dymitra z Klecia oraz historię Miasta. -Goraj ma bardzo bogatąhistorię, począwszy od średniowiecza, przez kolejne lata i wydarzenia na forum historii Polski mieszkańcy tej ziemi włączali się w najważniejsze wydarzenia naszej Ojczyzny. Goraj to także miejsce pochodzenia wielu zacnych i znaczących osób. Taka rocznica jak dziś to powód do radości i dumy - podkreśla Andrzej Szarlip pochodzący z Goraja sekretarz Wojewody Lubelskiego.
Obok oferty kulturalnej i prezentacji średniowiecznego obozu rycerstwa, ważnym aspektem była oferta kulinarna przygotowana przez koła gospodyń z Gminy Goraj. -Na stoiskach naszych skosztować można koziego sera wyrabianego dana techniką, chlebów domowego wypieku, pieróg biłgorajski, kaszaki, fajerczaki pieczone, placki czy słodkości z dawnych przepisów przekazywanych z matki na córkę - wymienia Czesława Doledzka ze Stowarzyszenia "Zagrodzanie".
Spróbować można było także kulaszy. -Kulasza to bardzo stare danie, kiedyś doskonale znane na terenie Goraja i okolic, dziś nieco zapomniane. Jest to zdrowe i sycące danie, przygotowuje się na osolonej wodzie z masłem, do której dodaje się mąką pszenną, to się w całości zaciera do jednolitej masy, podaje się na ciepło z tłuszczem i skwarkami - informuje Bogumiła Jamroża z Koła Gospodyń Wiejskich w Zastawiu.
Z początkami Goraja i działalnością Dymitra i jego rodziny wiąże się także kwestia przekonania Jadwigi Królowej do ślubu z Władysławem Jagiełłą, czy udział chorągwi z Goraja w Bitwie pod Grunwaldem.
07:19, 10.07.2017
a w Biłgoraju h d i kamieni kupa , nad zalewem nawet wody nie kupi bo nie ma gdzie
ndrzej Szarlip na wó22:02, 09.07.2017
uper impreza, brawo22:03, 09.07.2017
Z powiatu biłgorajskiego ruszyli do Warszawy. Popierają
Ostatnie pokolenie przyklejaczy do asfaltu i dwa marsze z populistycznymi hasłami, tworzące paraliż Warszawy.Przygladam się temu dziś w stolicy i wniosek jest jasny,mnóstwo roboty dla psychiatrów.Lepiej to wariactwo leczyć,zanim jakiś wkurzony kierowca przywali komuś w pysk,a nie daj panie,kogoś ciężko zrani.
Logan
13:19, 2025-05-25
Z powiatu biłgorajskiego ruszyli do Warszawy. Popierają
Widać na zdjęciu kto ma pracę za bycie pisowcem..
Baba z centrali
13:15, 2025-05-25
Sympatycy Rafała Trzaskowskiego już w drodze do stolicy
Szybkiego powrotu do zdrowia
Maxi
12:59, 2025-05-25
Z powiatu biłgorajskiego ruszyli do Warszawy. Popierają
KONIEC pisu BLISKI🤣🤣🤣👎👎👎 Nic wam nie pomoże🙂
pms
12:40, 2025-05-25