Zamknij

Rodzinny Festyn Ludowy

08:03, 15.06.2016
Skomentuj
W czerwca br. w "Folwarku Widniówka" odbył się Rodzinny Festyn Ludowy, zorganizowany przez Gminę Turobin, szkoły z terenu Gminy i Centrum Kultury i Promocji Gminy Turobin. Impreza skierowana była przede wszystkim do dzieci, przygotowano dla nich wiele atrakcji, w tym gry i konkursy z nagrodami.

Impreza rozpoczęła się kilkukilometrowym przejazdem zaprzęgów konnych. Na plac najpierw wjechał wóz z muzykantami a zaraz po nim zajechał drugi pojazd z władzami gminy oraz właścicielką folwarku. Po uroczystym powitaniu zebranych przez wójta gminy Turobin Eugeniusza Krukowskiego nauczyciele ze szkół gminnych, a zwłaszcza ze szkoły podstawowej w Czernięcinie poprowadzili gry i zabawy sportowe.



Największym powodzeniem cieszyło się szukanie igły w stogu siana. Na stanowisku obok trwały zmagania w grabieniu siana na czas. Było przy tym wiele uciechy, gdyż do grabienia służyły nie grabie przeznaczone do siana, ale „grabie” do zabawy w piaskownicy. Bardzo wesoło było także podczas wyścigów w podwójnych spodniach. Zachowanie równowagi i przebiegnięcie wyznaczonej trasy w tym nietuzinkowym stroju było nie lada wyzwaniem. Jeszcze wyższym stopniem trudności charakteryzowała się konkurencja chodzenie na szczudłach. Sprytu i opracowania strategii poruszania się wymagał wyścig na nartach. Należy tu podkreślić, że były to narty „niezwykłe”, przeznaczone dla pięciu osób „jeżdżących” na nich jednocześnie. Zwycięzcy otrzymywali atrakcyjne nagrody.



W tym samym czasie dla nieco starszych uczniów zorganizowano turniej siatkówki. Dostępny był także mini – golf. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs strzelania z łuku, w którym brały udział nie tylko dzieci, ale też osoby dorosłe. Wszystkie dzieci biorące udział w tej kategorii otrzymały upominki, natomiast zmagania starszych uczestników potraktowano konkursowo. Zwycięzcą został Zenon Król, II miejsce zajął uczeń turobińskiego gimnazjum Mateusz Mróz i miejsce III ex aequo Gabriel Koziej i Mariusz Szponar. Nagrody, w tym puchar wykonany ze słomy wręczył wójt gminy Eugeniusz Krukowski.



Dla dzieci przygotowano poczęstunek: grillowaną kiełbaskę oraz lody. Ponadto miały wolny wstęp na zjeżdżalnię – dmuchany zamek piracki. Atrakcją była możliwość przejażdżki samochodem terenowym, z której skorzystało bardzo wielu uczestników. Uczestnicy imprezy mieli możliwość spróbowania regionalnych przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Czernięcina Głównego, „kaszaka” od KGW z Gródek i pysznego piernika upieczonego przez KGW z Rokitowa, a rodzice uczniów ze szkoły podstawowej w Czernięcinie zorganizowali kiermasz ciast. Zorganizowano także stoiska z wyrobami artystycznymi, w tym jedno spoza naszej gminy, przygotowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rozłopach.

Zainteresowaniem cieszyły się ekspozycje XVI Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska. Żołnierze opowiadali o swojej pracy, omawiali przeznaczenie prezentowanego na wystawach sprzętu, a nawet pozwalali najmłodszym uczestnikom na „wizytę” w szoferce pojazdów. Przede wszystkim jednak żołnierze wspomogli też organizację naszej imprezy poprzez udostępnienie i rozstawienie namiotów oraz siatek maskujących. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja motocyklistów z Lublina.



Były także występy zespół wokalno - instrumentalny z Centrum Kultury i Promocji Gminy Turobin. Na scenie pojawiły się najpierw dzieci z prezentacja tańca ludowego w aranżacji muzycznej grającej części zespołu. Publiczność patrzyła ze wzruszeniem i zachwytem na małych tancerzy. Do dzieci dołączyli dorośli uczestnicy zespołu i wspólnie zaprezentowali wiązankę znanych i lubianych piosenek i przyśpiewek ludowych. Po występie rodzimego zespołu odbył się koncert Kapeli Maciejowej, na ludową i swojską nutę. Do wspólnego śpiewania włączyli się dorośli uczestnicy imprezy, a skoczne, dobrze znane melodie, zachęciły do tańca. Festyn cieszył się dużym powodzeniem nie tylko wśród mieszkańców Gminy Turobin ale tez gmin ościennych, które odpowiedziały na nasze zaproszenie do wspólnej zabawy, w tym zwłaszcza z Żółkiewki i Sułowa.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali druhowie z jednostek gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych.

/UG Turobin/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%