Uroczystości na cmentarzu i w kościele
Obchody rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie zgromadzeni modlili się i składali kwiaty oraz znicze na grobie księdza Nowosada. Następnie uczestnicy przenieśli się do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Mariana Rojka. W swoim kazaniu biskup podkreślił znaczenie pamięci o ofiarach pacyfikacji oraz o osobach, które poświęciły swoje życie za Ojczyznę.
[FOTORELACJANOWA]12366[/FOTORELACJANOWA]
„Pamięć jest ważna, bo to są nasze korzenie, korzenie, które dają nam świadomość i przywołują tradycje,” powiedział bp Rojek, zwracając uwagę na heroizm ks. Nowosada, który stał się symbolem miłości do Boga i Ojczyzny.
Remont plebanii i renowacja kościoła
Uroczystości miały także wymiar praktyczny. Poświęcono odnowioną plebanię, która nosi teraz imię Sługi Bożego ks. Błażeja Nowosada. Nowe miejsce ma służyć lokalnej społeczności jako punkt spotkań oraz Izba Pamięci, przypominająca o heroizmie i męczeństwie dawnego proboszcza. Uroczystość była również okazją do podziękowania za prace remontowe w kościele, które miały na celu odnowienie historycznych elementów świątyni.
[ZT]48889[/ZT]
Akademia i wspomnienia
Ostatnim akcentem obchodów była akademia przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Potoku Górnym. Młodzi artyści przybliżyli zgromadzonym gehennę mieszkańców gminy Potok Górny podczas II wojny światowej oraz męczeńską śmierć ks. Błażeja Nowosada. Wśród gości nie zabrakło delegacji z okolicznych szkół i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które wzięły udział w uroczystościach.
Pamięć o historii
Tegoroczne obchody 81. rocznicy pacyfikacji Potoka Górnego przypomniały, jak ważna jest pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Wspólne modlitwy, refleksje oraz dbałość o lokalne dziedzictwo są kluczowe, aby ofiary tamtych czasów nie zostały zapomniane.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz