W całej Polsce, w tym także w społeczności gminy Biszcza, odbywają się uroczystości patriotyczno-religijne upamiętniające tę ważną rocznicę. Obchody rozpoczynają się zwykle od oficjalnej zbiórki delegacji, pocztów sztandarowych i mieszkańców przy Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i rekreacji w Biszczy. Następnie uczestnicy udali się w uroczystym 3-majowym pochodzie do kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca pana Jezusa w Biszczy. Tutaj celebrowana była w intencji Ojczyzny uroczysta Msza święta.
[FOTORELACJANOWA]13081[/FOTORELACJANOWA]
Po Eucharystii uczestnicy udali się pod Pomnik Poległych Legionistów, gdzie złożono kwiaty. Takie uroczystości są okazją do refleksji nad historią Polski, a także do wspólnego świętowania wartości, które ukształtowały polski naród.
Konstytucja 3 maja, znana również jako Ustawa Rządowa z 1791 roku, została uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego we współpracy ze stanami skonfederowanymi. Dokument ten był odpowiedzią na kryzysy polityczne i społeczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów, które osłabiły jej pozycję na arenie międzynarodowej. Celem reform było unowocześnienie ustroju monarchii dziedzicznej, ograniczenie szlacheckiej demokracji i wprowadzenie elementów zrównania praw obywateli oraz ochrony chłopów przed nadużyciami pańszczyzny.
Konstytucja zniosła liberum veto, które od dawna paraliżowało funkcjonowanie sejmu, wprowadzając w miejsce bardziej stabilny i uporządkowany system rządów. Wprowadzone zmiany miały na celu wzmocnienie państwa, poprawę sytuacji społecznej i gospodarczej.
Uchwalenie Konstytucji 3 maja było pionierskim krokiem na skalę europejską i światową, stanowiąc wyraz dążeń do nowoczesnego i silnego państwa. Pomimo krótkiego okresu obowiązywania, dokument ten stał się symbolem walki o wolność i niepodległość.
[ZT]52473[/ZT]
Obecnie, 3 maja obchodzimy jako Święto Narodowe, które przypomina o konieczności pielęgnowania wartości patriotycznych i historycznej pamięci.
Warto mieć na uwadze, że Święto Konstytucji 3 Maja to nie tylko rocznica historyczna, ale także okazja do przypomnienia o wartościach demokratycznych, wolności i suwerenności. Obchody kolejnej rocznicy jej uchwalenia umacniają poczucie tożsamości narodowej i patriotyzmu, które są tak ważne dla przyszłości Polski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz