Zamknij

Jedno przykazanie - dwa serca: Bóg i bliźni

21:40, 12.07.2025 Aktualizacja: 21:48, 12.07.2025
Skomentuj Jedno przykazanie - dwa serca: Bóg i bliźni Jedno przykazanie - dwa serca: Bóg i bliźni

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza (Łk 10, 25 - 37):

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»

Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?»

On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego».

Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył».

Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?»

Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął.

Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”.

Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie».

Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»

Komentarz do Ewangelii:

Istnieją różne sposoby na przeżycie ziemskiego życia. Niektórzy stawiają bogactwo i dobra na szczycie listy wartości, inni wybierają życie pełne zmysłowych przyjemności, a jeszcze inni zrozumieli, że tylko miłość bliźniego przynosi największe spełnienie. Jako chrześcijanie powinniśmy wzorować się na naszym Panu Jezusie Chrystusie. On nas uczył i pokazał, że najważniejsze jest kochanie Boga całym sercem i miłowanie bliźniego jak siebie samego.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus pokazuje nam, że w życiu chrześcijańskim najważniejsza jest jedna rzecz. Jest jeden wymóg, który zawsze nas obowiązuje – bez względu na wszystko. Nie należy go rozumieć jako surowego jarzma czy prawa, które nas zniewala i pozbawia mocy, ale raczej jako „zasadę przewodnią boskiej miłości”, która nas wyzwala i zapewnia spełnienie w tym i przyszłym życiu.

To jest jedyne podwójne przykazanie miłości: kochać Boga całym sercem, całą duszą i całą mocą, a bliźniego swego jak siebie samego! Wszystkie inne wymogi życia zawarte są w tym przykazaniu. Bo kto miłuje Boga i bliźniego swego, nie wyrządza zła! W ten sposób miłość zawiera całe prawo. Gdyby ktoś nie miał miłości, wszystkie jego czyny byłyby bezwartościowe – bez względu na to, jak wiele imponujących i pozornie dobrych rzeczy uczyniłby na zewnątrz (por. 1 Kor 13, 1-3). Bez postawy miłości nie możemy stanąć przed Bogiem, Który patrzy na serce, a nie na zewnętrzny skutek czynu.

Kochać Boga oznacza stawiać Go na pierwszym miejscu we wszystkim. Nie wolno nam mieć żadnych obcych bogów. Ziemskie wartości i możliwości są zawsze jedynie środkiem; nie powinny być ostateczne i definitywne. Kochając Boga całym sercem i duszą, uznajemy, że sam Bóg wystarczy. To nie bogactwo i władza, prestiż i zmysłowe przyjemności, ani zaszczyty i awans zawodowy nadają życiu sens. Ostatecznie tylko Bóg może nadać sens i spełnienie ludzkiemu sercu. Tylko On zasługuje na cześć i uwielbienie! On naprawdę powinien być kochany ponad wszystko i we wszystkim.

Wreszcie pozostaje przykazanie miłości bliźniego: kochajmy bliźniego jak siebie samego. To również brzmi logicznie i zrozumiale, a jednak wiemy, jak trudno wcielić to w życie – zwłaszcza gdy ktoś nas niesprawiedliwie nęka, oczernia, okazuje wrogość i nie wykazuje nawet podstawowej życzliwości czy sprawiedliwości. Jakże trudna może być miłość bliźniego w takiej sytuacji!

Pytanie uczonego w Piśmie: „Kim jest mój bliźni?”, Jezus odwraca w swojej odpowiedzi, posługując się przykładem dobrego Samarytanina. Nie chodzi bowiem o to, kto jest moim bliźnim – kto mógłby okazać mi przysługę w postaci miłości bliźniego – ale o to, dla kogo ja jestem bliźnim. Istotne jest, kogo potrafię dostrzec jako osobę potrzebującą pomocy, kogo uznaję za bliźniego w jego konkretnej potrzebie i komu jestem gotów tę pomoc okazać.

Miłosierdzie oznacza: tak jak Bóg potraktował nas wszystkich, tak i my powinniśmy traktować siebie nawzajem. Obdarzył nas swoim miłosierdziem w obfitości; dlatego i my powinniśmy pomagać naszym bliźnim i być blisko nich, kimkolwiek są: czy to członkowie rodziny, czy kręgu przyjaciół, czy są daleko, czy nawet obcy, czy to osoby z innej kultury lub religii. Miłosierdzie dowodzi swojej autentyczności tym, że jego żądanie nie zna granic!

Niech duch miłosierdzia i służby napełni nas, abyśmy mogli wspierać się nawzajem w potrzebach fizycznych i duchowych. Jest wiele „uczynków miłosierdzia”, które należy praktykować. A kiedy to nastąpi, ludzie maltretowani i źle traktowani odrodzą się; otrzymają nową godność, a Królestwo Boże, do którego wszyscy jesteśmy zaproszeni przez Jezusa Chrystusa, narodzi się.

Niech we wszystkim towarzyszy nam wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej!

(ks. Sławomir Korona)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

nazwisko bpanazwisko bpa

1 0

Mering , popularne nazwisko niemieckie.

18:51, 15.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%