Środowisko leśników z Lubelszczyzny podjęło inicjatywę utworzenia średniej szkoły resortowej, co spotkało się z poparciem biłgorajskich władz powiatowych oraz władz wojewódzkich. Na wniosek Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie ówczesny Minister Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Roman Gesing pismem z dnia 13 czerwca 1964 roku polecił utworzyć od 1 września 1964 roku klasę filialną Technikum Leśnego w Krasiczynie z siedzibą w Biłgoraju.
[FOTORELACJANOWA]12127[/FOTORELACJANOWA]
Od 60 lat placówka kształci leśników, wpisując się w bogatą historię polskiego leśnictwa. 6 listopada 2024 roku biłgorajski "Leśnik" świętował dzień patrona. Od lat 90. XX szkoła, szkoła nosi imię Polskiego Towarzystwa Leśnego. To organizacja specjalistyczna stworzona w celu inicjowania i wspierania rozwoju nauk z zakresu leśnictwa i drzewnictwa, propagowania dorobku naukowego z zakresu leśnictwa w społeczeństwie, współdziałanie we wdrażaniu osiągnięć nauki do praktyki oraz współpraca z podobnymi organizacjami za granicą. Polskie Towarzystwo Leśne było współzałożycielem i następnie przez wiele lat członkiem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.
Za początek Towarzystwa uważa się I Walny Zjazd Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, który odbył się we Lwowie w roku 1882. Obecną nazwę przyjęto w 1925 roku. W okresie międzywojennym Polskie Towarzystwo Leśne przyczyniło się do rozwoju leśnictwa w niepodległym kraju. Po przerwie w czasie II wojny światowej towarzystwo wznowiło działalność w 1946 rok.
Podczas uroczystości, blisko 40 uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju złożyło ślubowanie oraz otrzymało pasowanie z rąk dyrektora placówki.
Podczas świętowanie nawiązano także do przypadajacego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości oraz Narodowego Czytania i przybliżono utwór "Kordian" Juliusza Słowackiego. Zwieńczeniem świętowania był szkolny "Hubertus". "Hubertus" to święto myśliwych, leśników i jeźdźców, organizowane na zakończenie sezonu jeździeckiego i na początku sezonu polowania jesienno-zimowego, obchodzone w pierwszym tygodniu 3 listopada. Nazwa pochodzi od świętego Huberta patrona myśliwych i jeźdźców, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 3 listopada.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz