Już 27 marca 2026 roku z Biłgoraja wyruszy kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK). To wydarzenie, które od 2009 roku (zainicjowane przez ks. Jacka Stryczka) redefiniuje pojęcie religijności, przenosząc modlitwę z kościelnych naw na leśne trakty i polne drogi.
Ideą EDK jest czteroetapowy proces: wyzwanie, droga, zmaganie i spotkanie. Uczestnicy wyruszają po zmroku, idąc w milczeniu, by w obliczu fizycznej słabości odnaleźć duchową siłę.
Najdłuższa z przygotowanych tras – Brązowa (św. Jana Pawła II) – to pętla licząca aż 49 kilometrów. Jej przebieg jest prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości:
Organizatorzy przygotowali łącznie 7 tras, zróżnicowanych pod względem stopnia trudności i celu podróży.

EDK to nie jest zwykła pielgrzymka. To nocna wędrówka, podczas której uczestnik zdany jest głównie na siebie, mapę (lub aplikację) i własną determinację. Trasy zazwyczaj przekraczają 40 km, co przy nocnym chłodzie i braku snu zmusza do wyjścia ze strefy komfortu.
[ZT]61508[/ZT]
"Dla wielu to moment, w którym po raz pierwszy od lat mają szansę usłyszeć własne myśli bez szumu cywilizacji. To droga do spotkania z Bogiem poprzez doświadczenie własnej kruchości."
Wyjście na trasę poprzedza wspólna Msza święta, po której pątnicy ruszają w małych grupach lub samotnie, zachowując zasadę całkowitego milczenia.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Przemysław Czarnek kandydatem PiS na premiera
Żaden dzieżymorda nie nadaje się na premiera, ten też , obłudnik ( fotowoltakka), afera willa plus, fatalny były minister oświaty , zwolennik kobiet kur domowych, które jego zdaniem nie powinny robić kariery zawodowej, wbrew temu jego żona jest naukowcem i jakoś to mu nie przeszkadza.,
nie nadaje się
10:55, 2026-03-09
Przemysław Czarnek kandydatem PiS na premiera
Wszyscy wyznawcy Pana Profesora, fotowoltaika aut z dachu, ozs,,sroze"
oze
10:04, 2026-03-09
Relacja ze spotkania z liderami Ruchu Narodowego (FOTO)
Tłumy, tłumy, tłumy. Tak trzymać !🤣🤣🤣
pms
09:48, 2026-03-09
Biłgoraj pod okiem 164 kamer. Wielka inwestycja
Dla uczciwych obywateli monitoring nie jest inwigilacją, a dowodem w przypadku łamania prawa przez łapsów różnego rodzaju.
dowód
23:42, 2026-03-08