Zamknij

Biłgoraj. Ciemna Jutrznia w Wielki Piątek w parafii św. Jerzego (FOTO)

Portal informacyjny bilgoraj.com.plPortal informacyjny bilgoraj.com.pl 09:16, 18.04.2025 Aktualizacja: 09:43, 18.04.2025
Skomentuj Biłgoraj. Ciemna Jutrznia w Wielki Piątek w parafii św. Jerzego Biłgoraj. Ciemna Jutrznia w Wielki Piątek w parafii św. Jerzego
  • W parafii św. Jerzego w Biłgoraju w Wielki Piątek odbyła się wyjątkowa liturgiczna uroczystość - odprawiona została Ciemna Jutrznia.

  • To modlitwa, która od wieków stanowi ważny element Triduum Paschalnego, a jej głównym celem jest duchowe czuwanie z Chrystusem w dniu Jego męki.

Ciemna Jutrznia - starożytna modlitwa Kościoła

Ciemna Jutrznia to jedna z najstarszych form modlitwy brewiarzowej, wywodząca się z tradycji monastycznej. Odmawiana jest w Wielki Piątek rano, jeszcze przed świtem, jako wyraz czuwania i oczekiwania na Zmartwychwstanie. Liturgiczne przepisy z 1960 roku wskazują, że jest to modlitwa szczególnie dostosowana do dnia Męki Pańskiej i Triduum Paschalnego.

[FOTORELACJA_LISTA]12985[/FOTORELACJA_LISTA]

Znaczenie liturgii w Wielki Piątek

Wierni zgromadzeni na Ciemną Jutrznię w tym dniu doświadczają głębokiego symbolizmu opuszczenia i oczekiwania. Przy pustym tabernakulum, które w tym dniu jest odsłonięte, oraz przy ogołoconym ołtarzu, wierni widzą symboliczne obrazy opuszczenia Chrystusa przez uczniów. To zarazem czas czuwania, w którym szukają Go w modlitwie, w wierze, a także w nadziei na Jego Zmartwychwstanie.

Czuwanie, a nadzieja na Zmartwychwstanie

Ciemna Jutrznia jest nie tylko modlitwą czuwania, ale także głębokim wyrazem oczekiwania na triumf życia nad śmiercią. W tym dniu wierni, podobnie jak mnisi starożytni, odmawiają oficjum z nadzieją, że dzień Zmartwychwstania przyniesie odrodzenie i nowe życie. To czas refleksji nad tajemnicą ofiary Chrystusa i przygotowania na radosne świętowanie Zmartwychwstania.

Podsumowanie

W parafii św. Jerzego w Biłgoraju Ciemna Jutrznia w Wielki Piątek stała się nie tylko liturgiczną celebracją, ale i głębokim duchowym doświadczeniem. To moment, w którym wierni poprzez modlitwę i symboliczne gesty – takie jak obecność przy pustym tabernakulum – wyrażają swoją czujność, wiarę i nadzieję. Czekając na Zmartwychwstanie, łączą się z tradycją Kościoła i z Chrystusem, który umarł, by dać nam życie wieczne.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%