Zamknij

Kamienie węgielne Kościoła

07:50, 29.06.2024 ks. Sławomir Korona Aktualizacja: 07:53, 29.06.2024
Skomentuj Kamienie węgielne Kościoła Kamienie węgielne Kościoła

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza (Mt 16, 13 - 19):

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: «Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?».

A oni odpowiedzieli: «Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków».

Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?».

Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego».

Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr, czyli Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie».

Komentarz do Ewangelii:

Dziś Kościół obchodzi święto dwóch apostołów Piotra i Pawła. Ci dwaj zginęli jako męczennicy w Rzymie za cesarza Nerona. Piotr był pierwszym papieżem Kościoła. Jezus Chrystus wyznaczył go na „skałę” Kościoła. Cały atak mocy podziemnego świata rozbija się o tę skałę. Jako apostoł pogan Paweł energicznie propagował głoszenie Ewangelii. Tych dwóch apostołów położyło fundament wiary w Kościele. Mamy wobec nich za to wielki dług wdzięczności i dlatego Kościół oddaje im hołd w sposób szczególny.

W Kościele urząd Piotra jest trwałym darem Pana dla bezpiecznego przekazywania wiary. Dar Ducha Świętego jest obiecany Papieżowi i biskupom z nim związanym. Duch Święty wprowadza Kościół we wszelką prawdę, uczy go i umacnia. Słuchajmy więc Następcy Piotra, Namiestnika Jezusa Chrystusa, naszego Papieża i naśladujemy go, gdy głosi prawdę wiary. Modlitwa za Papieża też jest bardzo ważna!

Piotr należał do Kręgu Dwunastu, grupy uczniów, których nazywa się w prawdziwym i bezpośrednim znaczeniu Apostołami Pana. Jezus nazwał go Piotrem – „Człowiekiem ze Skały” – choć naprawdę miał na imię Szymon. Jezus chciał zbudować swój Kościół na tej „Skale”. Otrzymał w sposób szczególny władzę wiązania i rozwiązywania, którą Jezus przekazał wszystkim apostołom. Piotr był człowiekiem jak wszyscy: z zaletami, ale też z wadami i słabościami. Trzykrotnie zaparł się Pana, kiedy Ten był aresztowany i przesłuchiwany. Później Piotr żałował tego z całego serca i Pan mu przebaczył. Po swoim zmartwychwstaniu Jezus wysłał Piotra, aby pasł Jego trzodę. Piotr zmarł w Rzymie, gdzie jako pierwszy biskup przewodził Kościołowi. Podobnie jak jego mistrz, poniósł śmierć przez ukrzyżowanie.

Paweł z Tarsu pierwotnie nazywał się Szaweł, Saul; Był pobożnym i przestrzegającym prawa Żydem, wykładał w szkole prawa Gamaliela. Kiedy usłyszał, że niektórzy naśladowcy pewnego Jezusa z Nazaretu głosili, że powstał z martwych po haniebnej śmierci na krzyżu, uznał to za bluźnierstwo. W końcu ten Jezus twierdził, że Bóg jest jego Ojcem i że On i Ojciec Niebieski są jednym. W swoim fanatyzmie i swoich urojeniach Szaweł widział tylko jedną możliwość: musiał prześladować wyznawców „nowej drogi”, jak nazywano chrześcijan, aż do śmierci i, jeśli to możliwe, eksterminować ich. Doprowadziło to do różnych prześladowań pierwszych chrześcijan w Jerozolimie i poza nią. Święty Szczepan zginął w czasie tych prześladowań, a Szaweł zgodził się na morderstwo.

Któregoś dnia jednak dotarła do niego łaska Boża: Szaweł został pokonany przez światło i rzucony na ziemię. Usłyszał głos Jezusa zadającego mu pytanie: „Szawle, dlaczego mnie prześladujesz”? Wskazywało mu to na obecność Chrystusa Zmartwychwstałego w jego Kościele. Szaweł przyjął chrzest i podobnie jak Piotr stał się entuzjastycznym głosicielem Dobrej Nowiny. Choć początkowo nie był uczniem Jezusa, teraz stał się zdecydowanym posłańcem wiary, prawdziwym apostołem.

Świadectwo życia apostołów Piotra i Pawła jest zawsze obecne w Kościele. Ich przykład, a przede wszystkim słowo, które głoszą, stanowią trwały fundament życia Kościoła, tego, w co wierzy i głosi. W wielu diecezjach w tym dniu przyjmowane są święcenia kapłańskie. Każdy kapłan ma szczególną więź z apostołami. Kapłan bowiem jest także posłany, aby głosić Ewangelię i świadczyć o niej swoim życiem. Ale przede wszystkim biskupi są następcami apostołów. Papież jest następcą Apostoła Piotra i widzialnym przedstawicielem Jezusa Chrystusa na ziemi. Jego urząd nauczycielski korzysta ze szczególnej pomocy Ducha Świętego.

W tym dniu pragniemy także pomodlić się za Papieża i wszystkich mężczyzn, którzy w tym dniu przyjmą święcenia kapłańskie z różnych diecezji i wspólnot zakonnych. Niech cały Kościół Boży za wstawiennictwem świętych Apostołów Piotra i Pawła zostanie utwierdzony w wierze, zachęcony żywą nadzieją i napełniony miłością do Boga i ludzi!

 

(ks. Sławomir Korona)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%