- Wielka Sobota, to już mamy ten przedsmak zmartwychwstania Chrystusa i jest to dzień oczekiwania. I właśnie w Wielką Sobotę takim motywem przewodnim jest to, ażeby zamilkła w obliczu tego, co się wydarzyło, zamilkł cały rodzaj ludzki. I jest to taki dzień szczególnego oczekiwania na Noc Paschalną - wyjaśnia ks. Karol Wilkiel.
[FOTORELACJA]11136[/FOTORELACJA]
[FOTORELACJANOWA]11139[/FOTORELACJANOWA]
W sobotę, już po liturgii, w cerkwi święcone są koszyczki, pokarmy wielkanocne.
Oczywiście tutaj, w tradycji prawosławnej jest to tradycja bardziej lokalna. Te koszyczki wyglądają podobnie jak u wiernych Kościoła rzymskokatolickiego. Są to te pokarmy, od których wierni spożywają później podczas śniadania wielkanocnego.
- Ale też widzimy teraz, że mamy dużą emigrację z Ukrainy. U wiernych z Ukrainy jest ta tradycja nieco jeszcze bogatsze. Te kosze są takie duże bo to, co poświęcili właśnie w cerkwi, spożywają przez całe święta Wielkanocne, nie tylko podczas śniadania, ale przez całe święta Wielkanocne - dodaje ks. Wilkiel.
Świętowanie Wielkanocy prawosławni rozpoczną dziś przed północą. Będzie nabożeństwo podczas którego jest jeszcze raz czytany kanon Wielkiego Piątku i wnoszona jest płaszczenica do ołtarza, a grób Chrystusa zostaje pusty.
[ZT]42723[/ZT]
[ZT]42701[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz