Wielki Piątek to jeden z dni Triduum Paschelnego. - Jest to wspomnienie ukrzyżowania Zbawiciela i Jego śmierci na krzyżu. Rano w Wielki Piątek sprawowane są Królewskie Godziny Kanoniczne, zaś w godzinach popołudniowych sprawowane są wieczorne nieszpory, podczas której wynoszone jest na środek cerkwi płaszczenica czyli całun z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu - wyjaśnia ks. Karol Wilkiel, proboszcz parafii prawosławnej w Biłgoraju.
[FOTORELACJA]11127[/FOTORELACJA]
Całun ten leży na środku świątyni aż do jutrzni paschalnej, do nabożeństwa wielkanocnego, a do północy przed rozpoczęciem nabożeństwa wielkanocnego jest przenoszona do ołtarza i leży na ołtarzu do końca okresu paschalnego. - I właśnie na tej płaszczenicy sprawowana jest każda boska liturgia w okresie paschalnym - dodaje ks. Wilkiel.
Następnym wierni uczestniczą w jutrzni Wielkiej Soboty podczas której odbywa się obrzęd złożenia Chrystusa do grobu i uroczysta procesja z płaszczenicą, która symbolizuje to, że wierni idąc z płaszczem są dookoła świątyni, odprowadzają swojego Mesjasza, Zbawiciela Jezusa Chrystusa do grobu.
- Wszystkie te nabożeństwa mają taki podniosły charakter ze względu właśnie na podniosłość tych wydarzeń - podkreśla kapłan.
[ZT]42701[/ZT]
[ZT]42592[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz