Zamknij

Biłgoraj na pielgrzymim szlaku do Matki Bożej Janowskiej (FOTO, VIDEO)

09:24, 07.09.2023 bilgoraj.com.pl Aktualizacja: 12:54, 07.09.2023
Skomentuj Biłgoraj na pielgrzymim szlaku do Matki Bożej Janowskiej Biłgoraj na pielgrzymim szlaku do Matki Bożej Janowskiej

Tradycyjnie, jak co roku w przededniu 7 września, a więc w przededniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Biłgoraja wyruszyła piesza pielgrzymka. Pątnicy po pokonaniu około 40 km, dotrą do sanktuarium w Janowie Lubelskim. Pielgrzymkę zapoczątkował śp. ks. kanonik Bogusław Wojtasiu, wieloletni proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP i dziekan Dekanatu Biłgoraj Północ.

8 września Kościół powszechny obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji ludowej Matka Boża, której pamiątkę narodzenia tego dnia obchodzimy, jest postrzegana jako patronka jesiennych siewów i potocznie święto nazywa się Matki Bożej Siewnej. W Janowie Lubelskim tego dnia odbywają się uroczystości odpustowe.

[FOTORELACJA]9542[/FOTORELACJA]

W związku z tym świętem z Biłgoraja - tradycyjnie już - 7 września 2023 roku wyruszyła, przez Gromadę, Korytków Duży, Dzwolę i Zofiankę, piesza pielgrzymka do sanktuarium w Janowie Lubelskim.

- Tą pielgrzymkę można kreślić jako zakończenie pieszego pielgrzymowania w naszej diecezji. 14 sierpnia zakończyła się piesza pielgrzymka na Jasną Górę, a 7 września jest pielgrzymka do Janowa Lubelskiego. Jeszcze jako wikariusz biłgorajskiej parafii Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia NMP miałem przyjemność organizować ją. Jest ona pewnym modlitewnym podsumowaniem wakacji i tego wszystkiego co przez ostatnie miesiące wydarzyło się w naszym życiu - mówi ks. Marek Mazurek, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Zamojsko - Lubaczowksiej na Jasną Górę.

- Pielgrzymka jest szczególnym czasem wytężonej modlitwy i ponoszenia trudów w konkretnych intencjach. Do janowskiego sanktuarium chodzę jako kapłan, pielgrzymowałem także jako uczeń biłgorajskiej szkoły średnim. Mimo, że jest to pielgrzymka jednodniowa to jest ona wymagająca, do przejścia jest dystans około 40 km. Każdy z pątników niesie w sercu swoje intencje i poświęca Bogu swój trud, niedogodności - zaznacza pochodzący z Biłgoraja, ks. Mariusz Skakuj.

- Każdy z nas niesie w swym sercu konkretne, osobiste intencje. Ja ma za co Panu Bogu dziękować i chcę go także o wiele rzeczy prosić. Przede wszystkim, to podziękowanie za zdrowie moich najbliższych, za zgodę i spokój w rodzinie. Chce prosić Boga o dalsze błogosławieństwo dla moich dzieci i żony. Przyszło nam żyć w niespokojnych czasach, za wschodnią granicą mamy wojnę, więc potrzeba modlitwy o pokój i wzajemny szacunek. W tym roku także w naszej Ojczyźnie wybory parlamentarne, będziemy więc modlić się o mądre wybory i dobrą przyszłość Polski - zaznacza jeden z pielgrzymów, pan Darek.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Początek szczególnego kultu Matki Bożej w Janowie Lubelskim sięga pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to miały miejsce pierwsze objawienia Matki Bożej i uzyskane tu łaski i uzdrowienia. Szczególnym kultem otoczony jest cudowny wizerunek Błogosławionej z Nazaretu. Wszelkie łaski uznane za nadprzyrodzone zawarte są w księdze cudów i łask zapisywanej przez dominikanów przez 141 lat.

Ponad trzysta lat temu, w dawnym kościele dominikanów umieszczono w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Zapiski w kronice parafialnej informują, że zdobił już pierwotną drewnianą kaplicę, a fundatorem był ordynat Zamoyski. Obraz Madonny zwanej Łaskawą i Różańcową wykonany został w połowie XVII wieku na wzór słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie.

(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%