Zamknij

Idą do Matki Bożej Krasnobrodzkiej (FOTO)

22:50, 01.07.2023 Aktualizacja: 23:00, 01.07.2023
Skomentuj  Idą do Matki Bożej Krasnobrodzkiej Idą do Matki Bożej Krasnobrodzkiej

Pielgrzymi z Biłgoraja, Tereszpola czy Górecka Kościelnego idą w pielgrzymce do Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Łącznie pielgrzymuje około 180 osób.

Pielgrzymi wyruszyli także z Łukowej. Jeśli chodzi o Biłgoraj, to wierni na pątniczy szlak wyruszyli 30 czerwca 2023 roku. W sobotę, 1 lipca 2023 roku, ruszyli pielgrzymi z Tereszpola, Górecka Starego i Łukowej.

[FOTORELACJA]9353[/FOTORELACJA]

5 sierpnia 1640 rok, w lesie koło Krasnobrodu, objawiła się, mieszkańcowi Szarowoli, Jakubowi Ruszczykowi, Matka Boża. W miejscu objawienia mężczyzna stawia figurę. Jesienią 1648 roku Kozacy Chmielnickiego najechali Zamość. Dobrze uzbrojona otoczona bagnami twierdza okazała się nie do zdobycia. W związku, z czym nastąpiła grabież i sianie grozy w okolicy Zamościa. Wrogie wojska dotarły do Krasnobrodu i zdewastowały miejsce objawienia. Zniszczono figurę, wycięto pobliskie drzewa, zrabowano cenniejsze wota. a inne zniszczono.

Wiosną 1649 roku miejscowa ludność wraca z leśnych kryjówek i zastaje miejsce objawień zdewastowane. W pośniegowym błocie znaleziono mały obrazek o wymiarach 9×14 cm. Przedstawia on Matkę Boską adorującą Dziecię Jezus leżące na ziemi. Obrazek został wykonany na papierze metodą metalorytniczą w nieznanej drukarni. Oryginał znajduje się w pinakotece monachijskiej i jest namalowany na desce przez Francesko Raiboliniego z Bolonii (1430 - 1518). Znaleziony obrazek pomimo że przeleżał od jesieni do wiosny w błocie zachował swoją świeżość co wierni uznali za fakt nadzwyczajny. Otoczono go więc czcią i kultem. Został umieszczony w drewnianym kościele w lesie, który w 1673 r. został spalony przez Tatarów. Obrazek w nieznanych okolicznościach ocalał i został przeniesiony do Zamościa i umieszczony w katolickiej świątyni obrządku ormiańskiego (w tym miejscu stoi obecnie hotel Renesans).

Podczas wojny szwedzkiej w 1703 roku obrazek przebywał w Zamościu, a podczas oblężenia obnoszono Go po murach okalających miasto niczym Jasnogórski podczas szwedzkiego potopu. Fakt objawienia i kult obrazka został potwierdzony przez komisję kościelną.

W 1654 roku biskup chełmski Stanisław Pstronkoński do Krasnobrodu wysyła komisję na czele której stoi sufragan biskup Mikołaj z Komorowa Świrski. Po przesłuchaniu świadków w sporządzonym protokole uznano prawdziwość objawień i kultu cudami słynącego obrazka. Zatwierdzony kult ciągle wzrastał. W 1671 roku biskup chełmski Jacek Święcicki podczas wizytacji kanonicznej stwierdza kult obrazu i liczne przy nim wiszące wota ofiarowane za doznane łaski.

Podczas II wojny światowej cudowny obrazek w zajętym przez Niemców kościele znalazł się w niebezpieczeństwie. W związku z tym w dniu 22 lipca 1943 roku trzej parafianie: Franciszek Zawół - naczelnik poczty, Bronisław Ruta – kościelny i Jan Woś, postanowili w sposób ryzykowny dla siebie wydostać z kościoła obrazek Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. Pod pretekstem wzięcia odzieży księdza prałata Antoniego Wójcikowskiego weszli do kościoła. W zamian za to przekazali dorffuhrerowi SS wina mszalne, pieniądze i buty z cholewami. Wychodząc z kościoła Franciszek Zawół poprosił Niemca, aby pozwolił jeszcze wziąć taki mały obrazek. Rzecz na pozór mało wartościowa, nie wzbudzała podejrzenia. Niemiec wyraził zgodę. Głównie o to chodziło. Kościelny Ruta szybko wyjął z ołtarza cudowny obrazek i owinął w białą serwetą. Działo się to wszystko pod osłoną nocy.

Cudowny obrazek został ukryty na Podzamku we dworze Kazimierza Fudakowskiego. Dnia 4 lipca 1965 roku bp lubelski Piotr Kałwa dokonał na prawie papieskim koronacji cudownego obrazka wraz z powiększoną kopią.

1 - 2 lipca, w Krasnobrodzie odbywają się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Jagodnej.

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%