Z biłgorajskiego kościoła św. Jerzego ruszyła pielgrzymka piesza do sanktuarium w Krasnobrodzie. Uczestniczy przez dwa dni mają do pokonania około 46 km i wezmą udział w uroczystościach odpustowych Matki Bożej Krasnobrodzkiej.
W dniach 1 - 2 lipca, w Krasnobrodzie odbywa się co roku odpust Matki Bożej Jagodnej. 5 sierpnia 1640 rok, w lesie koło Krasnobrodu, objawiła się, mieszkańcowi Szarowoli, Jakubowi Ruszczykowi, Matka Boża. W miejscu objawienia mężczyzna stawia figurę. W roku 1648 wojska Bohdana Chmielnickiego niszczą miejsce objawienia. Zniszczono figurę, wycięto pobliskie drzewa, zrabowano liczne wota. Wiosną 1649 roku, w pośniegowym błocie, znaleziono mały obrazek o wymiarach: 9 x 14 cm. Przedstawia on Matkę Boską adorującą, leżące na ziemi, Dziecię Jezus.
[FOTORELACJA]9349[/FOTORELACJA]
Matka Boska z rozpuszczonymi włosami i rękami złożonymi na piersi, Dziecię Jezus wyciąga prawą rękę w błogosławiącym geście. W lewym rogu obrazka Duch Święty w postaci spadającej gołębicy. Plan obrazka wypełnia różany ogród. Obrazek wykonany na papierze, metodą metalorytniczą w nieznanej drukarni. Oryginał znajduje się pinakotece monachijskiej i jest namalowany na desce przez Frencesco Raiboliniego z Bolonii.
Znaleziony obrazek, mimo, że przeleżał od jesieni do wiosny w błocie, zachował swoją świeżość. Umieszczono Go w kościele zbudowanym na miejscu objawienia, w latach 1648 - 1664, przez Katarzynę Zamoyską. W roku 1654 bp chełmski Stanisław Pstrokoński wysyła do Krasnobrodu komisję na czele której stoi sufragan bp Mikołaj Świrski. Po wysłuchaniu świadków uznano prawdziwość objawień. W roku 1671 bp chełmski Jacek Święcicki stwierdza kult Obrazu i liczne wota. W 1673 roku kościół został spalony przez Tatarów, obrazek ocalał i został przeniesiony do kościoła ormiańskiego w Zamościu skąd wraca do Krasnobrodu, a 4 lipca 1965 roku Matka Boża na obrazku i Jezus są koronowani na prawach papieskich.
[ZT]34543[/ZT]
- Bardzo się cieszę, iż gromadzimy się na tej Mszy św., która jest progiem wyjścia na pielgrzymi szlak do Matki Bożej, czczonej w Krasnobrodzie, jak mówimy Matki Bożej Jagodnej. Do niej od wieków 1 i 2 lipca wędrują pielgrzymi aby odkryć prawdę o tym, że są dziećmi i doświadczyć obecności Matki - mówił przed Eucharystią ks. Roman Sawic, proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju.
- Istota pielgrzymowania jest podążanie za Panem Bogiem po to, by odkryć Jego miłość i oddać się w Jego ręce. MY idziemy do Maryi, by ona przyprowadziła nas bliżej Boga. Ona się za nami wstawia i zbiera nasze intencje. Chcemy jako wspólnota razem się modlić, śpiewać, rozmawiać, ubogacać siebie i doświadczać tego jak bardzo Panu Bogu na nas zależy. Jako pielgrzymi musimy mieć otwarte serce na Boga i Jego łaskę - zaznacza ks. Maciej Banach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz