Zamknij

Procesja Bożego Ciała w parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju (FOTO)

19:59, 08.06.2023 Aktualizacja: 00:16, 10.06.2023
Skomentuj Proceja Bożego Ciała w parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju Proceja Bożego Ciała w parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju

Dziś, tj. 8 czerwca 2023 roku, w Kościele katolickim celebrowana jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po Eucharystii, procesja eucharystyczna wyruszyła z kościoła Trójcy Przenajświętszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. Uczestnicy ulicami miasta przeszli do czterech ołtarzy.

Po raz pierwszy uroczystość Bożego Ciałą obchodzona była w Leodium w 1246 roku, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez krakowskiego biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo.

[FOTORELACJA]9261[/FOTORELACJA]

Procesje teoforyczne nie były elementem święta od samego jego początku. Najstarszą wzmianką na temat ich istnienia była informacja o przeprowadzanych w latach 1265 - 1275 uroczystych procesjach przed sumami w Kolonii, podczas których niesiony był krzyż i Najświętszy Sakrament. Taka celebracja stanowiła nawiązanie do dawniejszych zwyczajów polegających na zabieraniu w podróż Eucharystii, by była ochroną przed niebezpieczeństwami.

Formy były z czasem urozmaicane i rozbudowywane o gry „Bożociałowe” i przedstawienia sceniczne. Zwyczaj rozpowszechniał się - w XV wieku procesje były odprawiane na terenie Niemiec, Francji, Anglii, Polski i północnych Włoch. Były przeprowadzane z coraz większym przepychem. Uroczystości zyskiwały formę uroczystego pochodu, w którym niesiono monstrancję osłanianą baldachimem w otoczeniu asysty.

[ZT]34634[/ZT]

Pojawiały się symbole przynależne władcom, a całe obchody podkreślały królewskość Chrystusa jako zwycięskiego wodza. Procesja rozpoczynała się przy dźwięku dzwonów. Niesiono krzyż, feretrony, figury, świece. W procesji uczestniczyły dzieci z kwiatami, których płatki były rzucane przed zbliżający się baldachim.

Ta formuła przetrwała do naszych czasów.

Foto: Ireneusz Dubiel

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!
(bilgoraj.com.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%