Centralnym punktem uroczystości była Msza święta celebrowana przez ks. dr Piotra Spyrę, byłego wikariusza parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, a obecnie pracownika Kurii Diecezjalnej w Zamościu. Homilię wygłosił właśnie ks. Spyra, który podkreślił znaczenie św. Stanisława jako patrona moralnego ładu i obrońcy wartości chrześcijańskich. Po Eucharystii wierni wzięli udział w procesji eucharystycznej, która przeszła wokół świątyni, będącej symbolem duchowego odrodzenia i tradycji.
[ZT]52691[/ZT]
Po zakończeniu procesji uroczystości kontynuowano wspólnym odśpiewaniem hymnu „Te Deum” oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, co stanowiło wyraz wdzięczności Bogu za dar życia i wiary.
Proboszcz parafii, ks. Jarosław Kędra, podkreślił rangę tego wydarzenia:
- Bogu niech będą dzięki za ten czas, dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację, a także wszystkim przybyłym gościom i naszym parafianom.
Górecko Kościelne jest miejscem o bogatej historii sięgającej XVI wieku. Lokowane w 1582 roku, włączone do Ordynacji Zamojskiej w 1593, słynęło z objawień św. Stanisława w 1648 roku, które uratowały wioskę przed spaleniem podczas najazdu Kozaków na Zamość. W wyniku tych wydarzeń powstały kaplice w miejscu objawienia, nad rzeką Szum oraz w miejscu późniejszego kościoła. Obecną, drewnianą świątynię wybudowano w 1768 roku, a relikwie św. Stanisława, które otrzymała parafia od papieża Jana Pawła II w 1968 roku, podkreślają duchowe znaczenie tego miejsca.
[ZT]52640[/ZT]
Święty Stanisław ze Szczepanowa, główny patron Polski, jest symbolem moralnego ładu i duchowej obrony wartości chrześcijańskich. Papież Jan XXIII w 1963 roku ustanowił go jednym z głównych patronów Polski, a papież Jan Paweł II nazwał go „patronem chrześcijańskiego ładu moralnego”. Jego kult i pamięć są żywe do dziś, co potwierdzają coroczne obchody i liczne wydarzenia religijne w Górecku Kościelnym i na terenie całej Polski.
Obchody odpustu w Górecku Kościelnym to nie tylko okazja do modlitwy i refleksji, ale także do pielęgnowania tradycji i umacniania więzi społecznych. To duchowe święto, które przypomina o wartościach chrześcijańskich i historii naszego narodu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego w Lublinie
Przy pomniku wołyńskim gdy składaliśmy wieniec też ciągle był miś uśmiechnięty. Wszystko go bawi.
Biedronka Frampol
14:47, 2025-05-12
Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego w Lublinie
ten jak zwykle uśmiechnięty. Dyrektor z biedronki. Zawsze usmiech klauna.
PiS
14:39, 2025-05-12
Gminny Dzień Strażaka w Księżpolu – podziękowania za...
Szacunek dla wszystkich polskich strażaków. Należy surowo karać podpalaczy. Ustalono, że ruska swołocz rok temu podpaliła ogromny obiekt handlowy w Warszawie na Maryliańskiej. Szkoda, że podpalacze nie spłonęli żywcem. Niech przepadnie FR , ten podły naród!
obserwator
12:01, 2025-05-12
Delegacja Powiatu Biłgorajskiego na XVI Pielgrzymce
Dobrze że starostwo ma takiego człowieka, chciałbym zobaczyć jego oświadczenie majątkowe. Czuje że kościół mu nie pomorze.
kil
21:01, 2025-05-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz