Biszczański 11 listopada to wyjątkowa uroczystość angażująca całą społeczność lokalną. Punktualnie o godzinie 9:00 mieszkańcy Gminy Biszcza zgromadzili się w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusa, aby podziękować Bogu za wolną Ojczyznę.
[ZT]31613[/ZT]
Mszy świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Bełz, a homilię wygłosił ksiądz wikariusz Radosław Zaborniak.
We Mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, z panem wójtem Zbigniewem Pyczko na czele, radni Rady Gminy, pracownicy Urzędu Gminy, dyrekcje, nauczyciele, młodzież i dzieci wszystkich trzech biszczańskich szkół.
W swojej homilii ksiądz Radosław podkreślał znaczenie Boga i Maryi w walce o niepodległość, mówił: -Duchowo człowiek jest królestwem Boga i królestwem naszej królowej Maryi, tak samo jak Polska duchowo jest królestwem Maryi", już od 1 kwietnia 1656 roku Polska jest powierzona Maryi, Maryja jest Królową Polski. Ksiądz Radosław mówił, że to nie sama umiejętność dowódców, nie miecze, nie szable lecz "Maryja dałam nam zwycięstwo" i musimy o tym pamiętać.
Na zakończenie życzył wszystkim zebranym: -Żeby dożyli takich czasów, kiedy ludzie wezwani na wojnę nie przyjdą, tylko będą pokładać ufność w Panu, który ich wyzwoli. Żeby nie było już śmierci, cierpienia, łez, i tego wszystkiego, co tylko niszczy tą ziemię. Nie odwracajmy się od Boga, tak jak ludzie za czasów Noego. Nie odwracajmy się od miłosierdzia tak jak za czasów Lota, (...) w naszej Ojczyźnie, wolnej niepodległej budujmy królestwo synów Bożych.
Na Mszy świętej obecne były poczty sztandarowe jednostek OSP działających na terenie gminy, szkół z terenu gminy oraz bieszczańskiego szwadronu.
Na zakończenie pierwszej części obchodów, delegacje wieńcowe udały się pod znajdujący się przy budynku Urzędu Gminy pomnik ku czci legionistów poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, aby złożyć wiązanki.
W tym roku obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były wyjątkowe, ponieważ Gmina Biszcza świętuje 40-lecie reaktywacji. 40 lat temu, 1 października 1982 roku, Gmina Biszcza została odtworzona w granicach z 1976 roku. Z tej okazji w budynku Samorządowego Zespołu Szkolnego im. Dzieci Zamojszczyzny w Biszczy odbyła się akademia upamiętniająca drogę Polski do wolności i 40 lat istnienia Gminy Biszcza.
Podczas akademii mogliśmy wysłuchać wierszy opisujących zrywy narodowe, które przyczyniły się do powrotu Polski na mapę Europy. Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały patriotyczny pokaz mody oraz zatańczyły Krakowiaka. Poza tym odbył się koncert pieśni patriotycznych.
Na scenie, obok szkolnego zespołu wokalnego zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta "Złota Nuta", zespół śpiewaczy "Jubilatki" z Biszczy II, zespół śpiewaczy "Krzewina" z Bukowiny i panowie ze Szwadronu Kawalerii im. 3 Pułku Ułanów Śląskich.
Nie zabrakło wystawy fotografii przedstawiającej gminę Biszcza na przestrzeni ostatnich 40 lat, a także filmu obrazującego zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym ziemi biszczańskiej wprowadzane przez kolejnych włodarzy. Słodką niespodziankę w postaci tortów przygotował Wójt gminy Biszcza, Zbigniew Pyczko.
"Kawa z Obajtkiem" w Biłgoraju i Aleksandrowie
Siedzi sobie *%#)!& z PO w urzędzie i hejtuje na PiS zamiast zająć się swoją pracą.
x
12:26, 2025-05-13
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
W takim razie niech Urząd Marszałkowski ( z wysokimi zarobkami ludzi PiS jw.) niech sfinansuje ten budynek na potrzeby muzeum, byłby to dobry uczynek.
W takim razie
12:06, 2025-05-13
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
556 tys. złotych rocznie -to zarobki szefa jednego z departamentów Urzędu Marszałkowskiego . Taka pensja na samorządowej posadzie , a jej zastępca 213 tys. Ludzie , jak sprytnie nas ogrywają . Gdzie elementarna uczciwość ??? Pól miliona w rok. Dodam, że w urzędzie Marszałkowskim rządzi PiS.
sa tacy , co kupią n
11:53, 2025-05-13
Komisja Budżetu przeciwna. Zabytkowy budynek nie będzie
Czyżby Renata popierała pomysł wydania mega kasy dla pazernego właściciela?
???
11:02, 2025-05-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz