18 września 2022 roku, jednostka OSP Goraj obchodziła jubileusz 120-lecia działalności. Na uroczystości złożyła się Msza święta celebrowana w intencji druhów strażaków, przemarsz poddziałów ulicami Goraja i uroczysta zbiórka, połączona z wręczeniem odznaczeń.
Jak przypomina Szymon Okuniewski, prezes OSP Goraj, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju powstała oficjalnie w 1902 roku. Choć swe początki bierze ona w trzeciej dekadzie XIX wieku, kiedy to począwszy od roku 1822, wyznaczani byli przez władze ludzie do walki z żywiołem ognia. Prawdopodobnie wraz z odebraniem Gorajowi praw miejskich przez cara, w 1869 roku, te działania zostały przerwane.
-Podwaliny pod działającą do dziś jednostkę położył uczestnik powstania styczniowego, Antoni Urbański. Szybko zwerbował około 50 ludzi, a za najbliższego współpracownika wybrał sobie Ignacego Kapicę, który posiadał doświadczenie wojskowe, wyniesione ze służby w armii austriackiej. On to został pierwszym naczelnikiem straży w Goraju, natomiast Antoni Urbański pierwszym prezesem - przypomina Szymon Okuniewski.
Na poczatku wyposażenie było bardzo ubogie, ale strażacy od samego początku przejawiali ogromne zaangażowanie i poświęcenie. W 1903 roku otrzymali szopę na sprzęt, a w 1913 roku powstała przy straży w Goraju, Polska Organizacja Wojskowa, której działalność utrzymywano w tajemnicy. W kolejnych latach wielu strażaków z Goraja zaciągnęło się do legionów Polskich, a następnie walczyło z bolszewikami, w wojnie polsko - rosyjskiej.
-Dla przykładu, w Bitwie Warszawskiej udział wzięło 39 strażaków z Goraja oraz 15 członków Orkiestry Dętej. A w okresie 20-lecia międzywojennego jednostka znacznie się rozbudowała. W uznaniu zasług, w 1934 roku, społeczność gorajska przekazała strażakom sztandar. W latach 1935 - 1938 powstała nowa remiza strażacka, a strażacy działali w czynie społecznym - dodaje prezes OSP Goraj.
II wojna światowa była tragicznym czasem także dla jednostki OSP w Goraju, Niemcy zamordowali niemal cały zarząd jednostki i wielu mieszkańców gminy. Po wojnie jednostka wznawia działalność i już w roku 1950 zakupuje z własnych środków wóz rekwizytowy, a w 1953 roku samochód z demobilu, który służy jej do roku 1956.
-W roku 1971 powstaje jednostka żeńska, zaś w roku 1977 jednostka obchodzi jubileusz 75 lecia działalności, połączone z obchodami 600-lecia Goraja. Podczas tych wydarzeń do użytku oddana zostaje remiza OSP w Goraju. -Kolejnym punktem milowym naszej działalności jest rok 2004, kiedy to jednostka włączona zostaje do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Pięć lat temu otrzymujemy średni samochód ratwoniczo - gaśniczy marki Iveco - dodaje Szymon Okuniewski.
Obecnie jednostka liczy 40 członków i działa bardzo prężnie. Obok akcji związanych z walka z pożarami i miejscowymi zagrożeniami oraz wypadkami drogowymi na W835, jednostka angażuje się w działania kulturalne i prospołeczne, inicjując i organizując wiele przedsięwzięć. -Do sztandarowych należy przygotowanie gorajskich diabełków, udział w uroczystościach religijnych, patriotycznych oraz organizując dzień św. Floriana - informuje prezes Okuniewski.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się chwilę po godzinie 12:00, od zbiórki jednostek na gorajskim rynku, następnie druhowie strażacy z jednostek OSP z gminy Goraj i gminy Dzwola przeszli do parafialnego kościoła. W gorajskiej świątyni, ks. Leszek Boryło, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Goraju, w intencji druhów strażaków sprawował Mszę świętą.
Po eucharystii uczestnicy udali się na rynek w Goraju, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. rozpoczęło ją złożenie meldunku i ceremoniał związany z wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie podczas zbiórki wręczono strażackie odznaczenia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele sejmu RP, Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych.
Jubileuszu druhom gratulowała poseł Beata Strzałka, wicewojewoda Bolesław Gzik, starosta Andrzej Szarlip, po. Komendanta Powiatowego PSP w Biłgoraju brygadier Dariusz Gęborys, Wiesław Różyński członek Zarządu OW ZOSP RP w Lublinie, pułkownik Jerzy Flis Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. oraz burmistrz Goraja Antoni Łukasik.
-Nasz jednostka jest jedną z niewielu w województwie, która może poszczycić się takim jubileuszem. Przez 120 lat, są w stałej gotowości by służyć mieszkańcom Goraja. Dziś nisko im się kłaniam. Jesteśmy wdzięczni za ich działania bojowe, za poświęcenie, bezinteresowność, służbę, stanie na straży ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Angażują się także w działania kulturalne, są podpora społeczności - zaznacza burmistrz Łukasik.
-Ja ze swej strony, jako burmistrz Goraja pragnę im podziękować, za to że zawsze są na służbie, że są blisko ludzi, gotowi służyć. to postawa warta uznania i naśladowania. Z nich możemy brać przykład - mówi burmistrz Łukasik. Zakończeniem uroczystości był obiad w gorajskim GOK-u.
Jednostka OSP Goraj, za całokształt swojej działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej, a także na rzecz lokalnej i gminnej społeczności została odznaczona Złotą Odznaką za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Jarosław Bury Prezesem Zarządu Autodromu Biłgoraj
Zabawne. Pojawi się Bulicz źle nie piszą o Buliczu też źle. Dajcie już spokój. Autodrom ma Prezesa i czas pokaże jak się rozwinie.
Z Biłgoraja
13:01, 2025-05-14
Pieniądze na MDP rozdysponowane (FOTO, LISTA)
brawo,tak właśnie wygląda transparentna pomoc dla strażaków,bez niedomówień i patologicznego smrodu funduszu sprawiedliwości.
Logan
13:00, 2025-05-14
Jarosław Bury Prezesem Zarządu Autodromu Biłgoraj
Był już wszędzie. I każdy wie ..... gdyby nie stanowiska publiczne gdzie nie ma.zyskow nie ma.strat to co by robił?
No fachowiec...
12:38, 2025-05-14
Jarosław Bury Prezesem Zarządu Autodromu Biłgoraj
Pan Bulicz był pełnomocnikiem i już nie udźwignął tematu ? Dlaczego nie jest prezesem? Strach przed odpowiedzialnością? Jak się coś prowadzi to trzeba do końca. Popierało się pomysł toru i pompowało balonika i teraz rakiem? Może w końcu ktoś zobaczył te utopie w wielkich zyskach? Poczekamy na efekty i wyniki finansowe spółki. Wtedy ocenimy obiektywnie ten pomysł autodromu. Wydano tyle milionów. Zobaczymy kiedy zostaną odrobione. Publiczne pieniądze powinny być traktowane jak prywatne. Skoro buduje się coś co ma dawać zysk to trzeba kalkulować jak każdy przedsiębiorca wkład finansowy i odzyskanie tych pieniędzy.
Obywatel
12:34, 2025-05-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz