18 września 2022 roku, jednostka OSP Goraj obchodziła jubileusz 120-lecia działalności. Na uroczystości złożyła się Msza święta celebrowana w intencji druhów strażaków, przemarsz poddziałów ulicami Goraja i uroczysta zbiórka, połączona z wręczeniem odznaczeń.
Jak przypomina Szymon Okuniewski, prezes OSP Goraj, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Goraju powstała oficjalnie w 1902 roku. Choć swe początki bierze ona w trzeciej dekadzie XIX wieku, kiedy to począwszy od roku 1822, wyznaczani byli przez władze ludzie do walki z żywiołem ognia. Prawdopodobnie wraz z odebraniem Gorajowi praw miejskich przez cara, w 1869 roku, te działania zostały przerwane.
-Podwaliny pod działającą do dziś jednostkę położył uczestnik powstania styczniowego, Antoni Urbański. Szybko zwerbował około 50 ludzi, a za najbliższego współpracownika wybrał sobie Ignacego Kapicę, który posiadał doświadczenie wojskowe, wyniesione ze służby w armii austriackiej. On to został pierwszym naczelnikiem straży w Goraju, natomiast Antoni Urbański pierwszym prezesem - przypomina Szymon Okuniewski.
Na poczatku wyposażenie było bardzo ubogie, ale strażacy od samego początku przejawiali ogromne zaangażowanie i poświęcenie. W 1903 roku otrzymali szopę na sprzęt, a w 1913 roku powstała przy straży w Goraju, Polska Organizacja Wojskowa, której działalność utrzymywano w tajemnicy. W kolejnych latach wielu strażaków z Goraja zaciągnęło się do legionów Polskich, a następnie walczyło z bolszewikami, w wojnie polsko - rosyjskiej.
-Dla przykładu, w Bitwie Warszawskiej udział wzięło 39 strażaków z Goraja oraz 15 członków Orkiestry Dętej. A w okresie 20-lecia międzywojennego jednostka znacznie się rozbudowała. W uznaniu zasług, w 1934 roku, społeczność gorajska przekazała strażakom sztandar. W latach 1935 - 1938 powstała nowa remiza strażacka, a strażacy działali w czynie społecznym - dodaje prezes OSP Goraj.
II wojna światowa była tragicznym czasem także dla jednostki OSP w Goraju, Niemcy zamordowali niemal cały zarząd jednostki i wielu mieszkańców gminy. Po wojnie jednostka wznawia działalność i już w roku 1950 zakupuje z własnych środków wóz rekwizytowy, a w 1953 roku samochód z demobilu, który służy jej do roku 1956.
-W roku 1971 powstaje jednostka żeńska, zaś w roku 1977 jednostka obchodzi jubileusz 75 lecia działalności, połączone z obchodami 600-lecia Goraja. Podczas tych wydarzeń do użytku oddana zostaje remiza OSP w Goraju. -Kolejnym punktem milowym naszej działalności jest rok 2004, kiedy to jednostka włączona zostaje do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Pięć lat temu otrzymujemy średni samochód ratwoniczo - gaśniczy marki Iveco - dodaje Szymon Okuniewski.
Obecnie jednostka liczy 40 członków i działa bardzo prężnie. Obok akcji związanych z walka z pożarami i miejscowymi zagrożeniami oraz wypadkami drogowymi na W835, jednostka angażuje się w działania kulturalne i prospołeczne, inicjując i organizując wiele przedsięwzięć. -Do sztandarowych należy przygotowanie gorajskich diabełków, udział w uroczystościach religijnych, patriotycznych oraz organizując dzień św. Floriana - informuje prezes Okuniewski.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się chwilę po godzinie 12:00, od zbiórki jednostek na gorajskim rynku, następnie druhowie strażacy z jednostek OSP z gminy Goraj i gminy Dzwola przeszli do parafialnego kościoła. W gorajskiej świątyni, ks. Leszek Boryło, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Goraju, w intencji druhów strażaków sprawował Mszę świętą.
Po eucharystii uczestnicy udali się na rynek w Goraju, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. rozpoczęło ją złożenie meldunku i ceremoniał związany z wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie podczas zbiórki wręczono strażackie odznaczenia. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele sejmu RP, Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych.
Jubileuszu druhom gratulowała poseł Beata Strzałka, wicewojewoda Bolesław Gzik, starosta Andrzej Szarlip, po. Komendanta Powiatowego PSP w Biłgoraju brygadier Dariusz Gęborys, Wiesław Różyński członek Zarządu OW ZOSP RP w Lublinie, pułkownik Jerzy Flis Szef Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. oraz burmistrz Goraja Antoni Łukasik.
-Nasz jednostka jest jedną z niewielu w województwie, która może poszczycić się takim jubileuszem. Przez 120 lat, są w stałej gotowości by służyć mieszkańcom Goraja. Dziś nisko im się kłaniam. Jesteśmy wdzięczni za ich działania bojowe, za poświęcenie, bezinteresowność, służbę, stanie na straży ludzkiego życia, zdrowia i mienia. Angażują się także w działania kulturalne, są podpora społeczności - zaznacza burmistrz Łukasik.
-Ja ze swej strony, jako burmistrz Goraja pragnę im podziękować, za to że zawsze są na służbie, że są blisko ludzi, gotowi służyć. to postawa warta uznania i naśladowania. Z nich możemy brać przykład - mówi burmistrz Łukasik. Zakończeniem uroczystości był obiad w gorajskim GOK-u.
Jednostka OSP Goraj, za całokształt swojej działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej, a także na rzecz lokalnej i gminnej społeczności została odznaczona Złotą Odznaką za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu bilgoraj.com.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
W kwestii rzezi wołyńskiej nie powinno być podziałów politycznych. Dobrze, że będzie w Biłgoraju W pomnik w hołdzie pamięci ofiar. I nie ma co się boczyć na tych, którzy podjęli się tej inicjatywy. Jeśli utarczki polityczne , to na inne tematy, a na pewno nie o ludobójstwie na Wołyniu. Polska wykazuje się ogromnym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy, mimo tamtej strasznej historii. Sprawcy rzezi wołyńskiej zapewne już nie żyją, ale to nie zwalnia z odpowiednich przeprosin władz Ukrainy za te zbrodnie. Wprawdzie jakieś tam lakoniczne słowa ze strony niektórych polityków były, ale też zgorszenie tym innych. Chwała pomysłodawcom pomnika w Biłgoraju. Za za pozytywne działania warto cenić,a za negatywne ganić. jeśli takie się zdarzają. Za pomnik bardzo dobra ocena.
obywatel
13:25, 2025-07-06
Otwarcie Autodromu Biłgoraj – nowoczesny tor (FOTO)
kto to jest?
a kto to macha?
13:06, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Polska racja stanu to jedno a biłgorajska racja stanu (tj.Pisowska) to drugie i my se tu robimy co chcemy! Nieważne, że Europa i USA wspierają Ukrainę by ruski nie dobrał się do Polski bo my to swoje politykę mamy. Gdzie były władze przez tyle lat? Krzyż Katyński nie wystarcza - trzeba się wykazać?
Colt
12:59, 2025-07-06
Uczczą pamięć ofiar rzezi wołyńskiej. Przed Starostwem
Warto byłoby ogłosić publiczna zbiórkę na pomnik i ogłosić konkurs na zaprojektowanie symbolu straszliwej zbrodni.
Pomnik
08:01, 2025-07-06
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz