Historia KGW w Dąbrowicy zaczęła się w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy Panie z Dąbrowicy i Kolonii Sól zaczęły się spotykać, razem gotować, piec, szkolić i dzielić doświadczeniem. Janina Kurzyna z Kolonii Sól zebrała pierwsze gospodynie i dzięki temu powstało Koło Gospodyń Wiejskich.
[FOTORELACJANOWA]13544[/FOTORELACJANOWA]
To były czasy, gdy na tego typu organizacje było zapotrzebowanie teraz to odżywa. ja pamiętam jak mama z paniami z KGW kupiły całego prosiaka, rozebrały go i wykonywały wędliny, jak były szkolenia, kursy i konkretne przedsięwzięcia. To wszystko integrowało społeczności pod biłgorajskich wiosek - zaznacza marian Kurzyna, Przewodniczący Rady Powiatu.
Jak wspomina Aniela Dziura, wieloletnia przewodnicząca dąbrowickiego KGW, formalnie koło założone zostało w 1975 roku, i od tamtego czasu jego szeregi zasiliło kilkadziesiąt pań w różnym wieku, których wspólnym celem jest działalność na rzecz swojej Małej Ojczyzny. - To były spotkania, warsztaty, kursy, wspólne szycie strojów, pieczenie ciast i przygotowywanie potrwa, udział w uroczystościach i ich współorganizowanie - dodaje.
Ale nasze koło to nie tylko gotowanie, ale także teatr, śpiew, udział w festiwalach i przeglądach czy dożynkach. Nasze widowisko "Porządki dąbrowickie" rozbrzmiał na sejmikach w Tarnogrodzie, a nasze wieńce dożynkowe zachwycały nie tylko w gminie ale i powiecie i na etapie ogólnopolskim - podkreśla Zofia Jargieło, przewodnicząca KGW w Dąbrowicy.
Dziś koło liczy około 20 członkiń, które łącza szacunek do tradycji z gotowością do działania.
[ZT]54744[/ZT]
Życzenia podczas niedzielnych uroczystości popłynęły od posłów Małgorzaty Gromadzkiej i Wiesława Różyńskiego oraz wicestarosty biłgorajskiego Beaty Strzałki. Gratulacje złożył Paniom z KGW w Dąbrowicy także Dariusz Świerczyński, wójt gminy Biłgoraj.
Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Biłgoraj, Gminny Ośrodek Kultury w Biłgoraju, Zespół Śpiewaczy KGW, Stowarzyszenie Zielona Droga oraz OSP w Dąbrowicy.
[ZT]54729[/ZT]
Jest oświadczenie BCK po naszym artykule
"Teatr i Muzyka" powstało przy BCK i tam od lat działało. Środki przydzielał burmistrz na Spotkania. (Był też i teatr) Tak się nie stało, wiec wojna z Marylą nie powinna byc wojną z TiM by fani spotkań byli pozbawieni tej rozrywki. Ten błąd trzeba naprawić
Colt
21:45, 2025-07-24
Folder przypominający bolesną historię
To nie wielkość pomników świadczy o pamięci. Ten ładny kamień z tablicą o odpowiedniej treści jest pięknym i wystarczającym dowodem hołdu dla ofiar. Nie wolno robić kiczu gigantomanii , naprawdę to co znajduje się przed Starostwem jest gustownym symbolem , który upamiętnia dramat naszych rodaków na Kresach.
rozsądek
19:30, 2025-07-24
Są pieniądze na drogi dojazdowe do pól
zdjęcia chyba do kroniki, tylko dwie gminy otrzymały na 14 g gmin w naszym powiecie, marne grosze, a ile kasy na wyjazdy , delegacje, z naszych podatków
ale pompa
19:14, 2025-07-24
Folder przypominający bolesną historię
Niewielki kamień i tablica! To wszystko, na co nas stać? Ktoś pamięta, jak duży był pomnik J. Dechnika? Powinien w tym miejscu stanąć przynajmniej taki sam, dla uczczenia ofiar rzezi wołyńskiej...😐
Silk
18:40, 2025-07-24
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz